4 kluczowe role nauczyciela. Które z nich są najbardziej doceniane? Co o nich mówią nauczyciele, rodzice i uczniowie?

Barbara Wesoła
Opracowanie:
Nauczyciel w szkole — ile ról łączy w sobie ten zawód?
Nauczyciel w szkole — ile ról łączy w sobie ten zawód? 123rf.com
Raport Fundacji Orange „Między pasją a zawodem”, poruszający status nauczycieli w Polsce w 2021 roku obejmuje wyniki opinii społecznej na temat tego, jaką rolę w szkole odgrywa nauczyciel. Zawód pedagoga to duża odpowiedzialność i jak czytamy w raporcie, obejmuje więcej niż tylko rolę dydaktyczną. Wyszczególniono cztery kluczowe role nauczycieli, a o ich znaczeniu wypowiadali się rodzice, uczniowie i sami nauczyciele. Jakie role pełni więc nauczyciel w edukacji dzieci?

Nauczyciel ma w pracy szereg wyzwań i ról

Jak zauważają autorzy raportu, rola nauczycieli m.in. ich zakres wychowawczy wobec dzieci był, jest i będzie tematem debaty społecznej oraz prywatnej. Jednocześnie to właśnie zadania wychowawcze stanowią jeden z większych wyzwań w pracy nauczyciela, a szczególnie brak wsparcia w tym obszarze.

Brak systemowych rozwiązań i możliwości konsultacji z ekspertem skutkują tym, że część nauczycieli wycofuje się z prób dawania wsparcia uczniom czy rozwiązywania ich problemów i ogranicza się do realizowania programu minimum – działalności czysto dydaktycznej – czytamy w raporcie Fundacji Orange

Między pasją a zawodem/Raport o statusie nauczycielek i nauczycieli w Polsce 2021
Między pasją a zawodem/Raport o statusie nauczycielek i nauczycieli w Polsce 2021 Fundacja Orange

Jakie mamy oczekiwania wobec zawodu nauczyciela?

Z badania przeprowadzonego przez agencję Kantar, opracowanego w raporcie Fundacji Orange wynika, że w opinii rodziców, uczniów i nauczycieli szkoła powinna być miejscem, w którym uczniowie mogą się rozwijać. Właśnie w ocenie nauczycieli tu jest ich największe pole do działania. Aby stwarzać uczniom możliwości do rozwoju i dostrzegać ich potencjał, a także inspirować do jego rozwoju.

Rodzice chcieliby, aby nauczyciele wspierali ich w wychowywaniu dzieci, obserwowali i zauważali ich problemy. Natomiast uczniowie chcą mieć w nauczycielach mentorów.

Ta najmłodsza grupa badanych ma także świadomość potrzeby pracy dydaktycznej nauczycieli w ramach obowiązującego systemu, dlatego uczniowie chcieliby, aby nauczyciel dobrze przygotował ich do egzaminów.

Cztery kluczowe role nauczycieli

Przekazywanie wiedzy
Zaangażowanie uczniów w dany temat jest niezbędne w rozumieniu i przyswojeniu zagadnień. Pomaga w tym kreatywność nauczycieli. Zwracają na to uwagę także rodzice. Jedna z przytoczonych w raporcie wypowiedzi to potwierdza:\

To jest ważne, żeby nauczyciele podchodzili w kreatywny sposób, dzieci w ten sposób mają ochotę się uczyć i angażują się w różne rzeczy […] Postawa nauczyciela wpływa na to, czy dziecku w ogóle się chce podejmować różne tematy – rodzic, Poznań, LO.

Zainteresowanie i utrzymanie zaangażowania ucznia jest jednak coraz trudniejsze, bo dostęp do wiedzy w ciekawej dla niego formie ma na wyciągnięcie ręki poza murami szkoły: „Co ja mam im do zaoferowania, jak na byle jakim kanale YouTube tego jest więcej i ciekawiej?” – wypowiada się z kolei w raporcie nauczyciel jedno z warszawskich LO.

Wspieranie w problemach
To szczególnie ważne dla rodziców, którzy podkreślają różnice w proporcjach czasu, który dziecko spędza w szkole, a który w domu. Dlatego uważają, że nauczyciele mają większą łatwość i możliwość do zaobserwowania zmian i potrzeb dzieci. Oczekują od pedagogów reakcji. Jednocześnie nauczyciele często są pozbawieni wsparcia ekspertów i ich możliwości są wówczas ograniczone.

Utrzymywanie relacji z rodzicami
Z badań wynika, że ponad 70 proc. nauczycieli i rodziców uważa, że obie strony traktują siebie z szacunkiem. Jednocześnie utrzymanie dobrych relacji z rodzicami uczniów jest jednym z kilku wyzwań w pracy nauczycieli. Zarówno nauczyciele, rodzice jak i dyrektorzy szkół mają swoje spostrzeżenia i w tym obszarze.

Jak zauważają autorzy raportu „W niektórych szkołach organizowane są [...] warsztaty i wykłady dla rodziców, które prowadzą pedagodzy, psychologowie oraz organizacje pozarządowe. Poza funkcją dydaktyczną tworzą one wspólny front działań z nauczycielem. Wszystkie te inicjatywy ułatwiają budowanie relacji między nauczycielami i rodzicami”.

Rozwijanie miękkich kompetencji i przekazywanie wartości
Ze względu na ilość godzin spędzonych w szkole wydaje się naturalne, że środowisko nauczycieli wpływa na budowanie się światopoglądu uczniów. Ważne, aby robili to w szacunku.

Między pasją a zawodem/Raport o statusie nauczycielek i nauczycieli w Polsce 2021
Między pasją a zawodem/Raport o statusie nauczycielek i nauczycieli w Polsce 2021 Fundacja Orange

Cały raport, wraz z komentarzami nauczycieli dostępny jest >>tutaj<<

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji