5 książek, które warto przeczytać w wakacje. Gwarantujemy, że nie oderwiesz się od lektury

Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wakacje za rogiem. Wizja dwóch miesięcy wolnego staje się dla wszystkich polskich uczniów coraz bardziej realna. To czas na zabawy, przyjemności i odpoczynek. Wisława Szymborska mówiła: „Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła”, a ponieważ my się z nią zgadzamy, przygotowaliśmy zestawienie 5 książek idealnych na lato. Co warto przeczytać w wakacje, jeśli ma się naście lat?

Spis treści

Czytanie w wakacje ma sens

Za oknem skwar, uczniowie odliczają już godziny do odebrania świadectw i rozpoczęcia najprzyjemniejszego czasu w roku: wakacji. Katarzyna Mazur pisała już w Strefie Edukacji o tym, że czytanie lektur szkolnych w wakacje to nie jest dobry pomysł.

Co czytać w wakacje? Przedstawiamy pięć propozycji czytelniczych dla nastolatków.
Co czytać w wakacje? Przedstawiamy pięć propozycji czytelniczych dla nastolatków. freepik.com

Zupełnie inaczej ma się sytuacja z czytaniem samym w sobie, nie z obowiązku, ale dla przyjemności. Ten rodzaj spędzania wolnego czasu gorąco polecam młodszym i starszym. Dziś jednak przedstawię propozycje czytelnicze dla dzieci w wieku 9-12 lat.

Przeczytaj też: Czytasz dziecku na głos? Rezultaty mogą być zaskakujące. Oto 10 powodów, dzięki którym już nigdy nie odmówisz dziecku wieczoru z książką

Książki na lato

1. „Przypadki Morrigan Crow. Nevermoor”, Jessica Townsend

W opisie wydawcy możemy przeczytać, że „Nevermoor” to niesamowity, zupełnie nowy i magiczny świat. Każdy, kto do niego wchodzi, nie może łatwo się oderwać. Ta książka zdecydowanie wciąga. Główna bohaterka, Morrigan Crow, po prostu jest pechowa.

Dawno, dawno temu w zwyczajnym, nudnym świecie żyła przeklęta dziewczynka. Urodziła się w pechowy dzień, pod pechową gwiazdą i jedyne, co potrafiła, to przynosić innym pecha. Ale spokojnie, pechowe dzieci nigdy nie żyją długo – wszystkie umierają w swoje jedenaste urodziny.

Dziewczynka nie jest dobrze traktowana przez swoją rodzinę. W jej życiu brakuje uśmiechu i radości. Z niepokojem oczekuje jedenastych urodzin. Wtedy jednak wszystko się zmienia, a Morrigan trafia do niezwykłego świata, w którym wreszcie może stać się kimś innym niż tylko pechową dziewczynką. Pytanie tylko, czy w tym świecie stanie się kimś innym i szczęście choć trochę się do niej uśmiechnie?

2. „Amelia i Kuba. Kuba i Amelia. Godzina duchów”, Rafał Kosik

Jest to pierwszy tom serii pełnej przygód, opowiadającej o jedenastoletnich bohaterach tytułowych oraz ich rodzeństwie. Rodzeństwo przeprowadza się do nowego domu i wszystko idzie nie tak, jak trzeba. Co się dobrze zaczyna, to się dobrze kończy? Zobaczymy!

Książka jakich mało, bo napisana z punktu widzenia dwóch osób równocześnie. Te same wydarzenia zostały opisane przez Amelię i przez Kubę w dwóch zupełnie różnych częściach połączonych w jedną książkę. Można czytać je na przemian albo najpierw jedną, a potem drugą.

3. „Smocza straż”, Brandon Mull

To kontynuacja kochanego przez dzieciaki „Baśnioboru”, jeśli jeszcze go nie znacie, koniecznie nadróbcie, obiecuję, że to będzie fajna przygoda!

O czym jest „Smocza straż”? To dalsze losy Kendry i Setha, którym wydaje się, że sytuacja została opanowana i wreszcie zapanował spokój. Nie tak prędko. Rodzeństwo będzie musiało zmierzyć się z kolejnymi trudnościami.

4. „Dynastia Miziołków”, Joanna Olech

Ta książka to już w zasadzie „klasyka” literatury dziecięcej. Nie należy do najnowszych powieści, jest jednak pełna humoru i przygód. To opowieść dwunastolatka o codziennym życiu jego rodziny przedstawiona w postaci dziennika.

Nadaje się do czytania przez całe rodziny, z pewnością poprawi humor nawet w pochmurne, letnie dni.

5. „Wakacje pełne magii”, Katarzyna Wierzbicka

Już sam tytuł obiecuje nam magię i obietnicy dotrzymuje. W powieści poznajemy historię trzynastoletniej Magdy, która ma niecodzienny dar – potrafi czytać w myślach.

Tuż przed zakończeniem roku szkolnego dziewczynka dowiaduje się, że tym razem, zamiast spędzić lato u swojej babci czarownicy, wyjedzie z rodziną na kemping nad jeziorem. Na domiar złego uwagę taty całkowicie pochłaniają problemy w pracy: z Instytutu Badań i Analiz Użytkowego Zastosowania Magii, do którego został ostatnio przeniesiony, skradziono cenne magiczne artefakty – czytamy w opisie wydawcy.

Książka wciąga od pierwszej strony. Istotne jest to, że historia ma również drugie dno. Zwraca uwagę na to, że zaufanie, poświęcenie i rodzina są naprawdę ważnymi wartościami.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. ObserwujStrefaEdukacji.pl!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji