Spis treści
Czytanie w wakacje ma sens
Za oknem skwar, uczniowie odliczają już godziny do odebrania świadectw i rozpoczęcia najprzyjemniejszego czasu w roku: wakacji. Katarzyna Mazur pisała już w Strefie Edukacji o tym, że czytanie lektur szkolnych w wakacje to nie jest dobry pomysł.
Zupełnie inaczej ma się sytuacja z czytaniem samym w sobie, nie z obowiązku, ale dla przyjemności. Ten rodzaj spędzania wolnego czasu gorąco polecam młodszym i starszym. Dziś jednak przedstawię propozycje czytelnicze dla dzieci w wieku 9-12 lat.
Przeczytaj też: Czytasz dziecku na głos? Rezultaty mogą być zaskakujące. Oto 10 powodów, dzięki którym już nigdy nie odmówisz dziecku wieczoru z książką
Książki na lato
1. „Przypadki Morrigan Crow. Nevermoor”, Jessica Townsend
W opisie wydawcy możemy przeczytać, że „Nevermoor” to niesamowity, zupełnie nowy i magiczny świat. Każdy, kto do niego wchodzi, nie może łatwo się oderwać. Ta książka zdecydowanie wciąga. Główna bohaterka, Morrigan Crow, po prostu jest pechowa.
Dawno, dawno temu w zwyczajnym, nudnym świecie żyła przeklęta dziewczynka. Urodziła się w pechowy dzień, pod pechową gwiazdą i jedyne, co potrafiła, to przynosić innym pecha. Ale spokojnie, pechowe dzieci nigdy nie żyją długo – wszystkie umierają w swoje jedenaste urodziny.
Dziewczynka nie jest dobrze traktowana przez swoją rodzinę. W jej życiu brakuje uśmiechu i radości. Z niepokojem oczekuje jedenastych urodzin. Wtedy jednak wszystko się zmienia, a Morrigan trafia do niezwykłego świata, w którym wreszcie może stać się kimś innym niż tylko pechową dziewczynką. Pytanie tylko, czy w tym świecie stanie się kimś innym i szczęście choć trochę się do niej uśmiechnie?
2. „Amelia i Kuba. Kuba i Amelia. Godzina duchów”, Rafał Kosik
Jest to pierwszy tom serii pełnej przygód, opowiadającej o jedenastoletnich bohaterach tytułowych oraz ich rodzeństwie. Rodzeństwo przeprowadza się do nowego domu i wszystko idzie nie tak, jak trzeba. Co się dobrze zaczyna, to się dobrze kończy? Zobaczymy!
Książka jakich mało, bo napisana z punktu widzenia dwóch osób równocześnie. Te same wydarzenia zostały opisane przez Amelię i przez Kubę w dwóch zupełnie różnych częściach połączonych w jedną książkę. Można czytać je na przemian albo najpierw jedną, a potem drugą.
3. „Smocza straż”, Brandon Mull
To kontynuacja kochanego przez dzieciaki „Baśnioboru”, jeśli jeszcze go nie znacie, koniecznie nadróbcie, obiecuję, że to będzie fajna przygoda!
O czym jest „Smocza straż”? To dalsze losy Kendry i Setha, którym wydaje się, że sytuacja została opanowana i wreszcie zapanował spokój. Nie tak prędko. Rodzeństwo będzie musiało zmierzyć się z kolejnymi trudnościami.
4. „Dynastia Miziołków”, Joanna Olech
Ta książka to już w zasadzie „klasyka” literatury dziecięcej. Nie należy do najnowszych powieści, jest jednak pełna humoru i przygód. To opowieść dwunastolatka o codziennym życiu jego rodziny przedstawiona w postaci dziennika.
Nadaje się do czytania przez całe rodziny, z pewnością poprawi humor nawet w pochmurne, letnie dni.
5. „Wakacje pełne magii”, Katarzyna Wierzbicka
Już sam tytuł obiecuje nam magię i obietnicy dotrzymuje. W powieści poznajemy historię trzynastoletniej Magdy, która ma niecodzienny dar – potrafi czytać w myślach.
Tuż przed zakończeniem roku szkolnego dziewczynka dowiaduje się, że tym razem, zamiast spędzić lato u swojej babci czarownicy, wyjedzie z rodziną na kemping nad jeziorem. Na domiar złego uwagę taty całkowicie pochłaniają problemy w pracy: z Instytutu Badań i Analiz Użytkowego Zastosowania Magii, do którego został ostatnio przeniesiony, skradziono cenne magiczne artefakty – czytamy w opisie wydawcy.
Książka wciąga od pierwszej strony. Istotne jest to, że historia ma również drugie dno. Zwraca uwagę na to, że zaufanie, poświęcenie i rodzina są naprawdę ważnymi wartościami.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. ObserwujStrefaEdukacji.pl!