Spis treści
Prace nad projektem ustawy
Posłowie zapoznali się ze sprawozdaniem Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych dotyczącym rządowego projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem oddziałów o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w policji i straży granicznej. Wojciech Król z KO poinformował, że poprawki zgłoszone podczas pierwszego czytania miały jedynie charakter redakcyjny.
Szerokie poparcie dla projektu
Wszystkie kluby parlamentarne wyraziły swoje poparcie dla projektu. Poseł KO Mateusz Bochenek zgłosił poprawkę podczas drugiego czytania, którą w piątek rozpatrzy sejmowa Komisja Administracji i Spraw Wewnętrznych.
Poseł Jarosław Zieliński z PiS podkreślił, że zmiany dotyczące skróconej ścieżki wstępowania do służby dla absolwentów klas mundurowych mają charakter systemowy. Z kolei przepisy mające na celu zachęcenie do powrotu do służby określił jako „incydentalne”, które mogą przyczynić się do krótkotrwałego zwiększenia liczby funkcjonariuszy.
Reakcje posłów na projekt
Piotr Górnikiewicz z klubu Polska 2050-TD zaznaczył, że projekt odpowiada na potrzeby kadrowe, wprowadza nowoczesne i elastyczne rozwiązania oraz wspiera doświadczonych funkcjonariuszy w powrocie do służby. Przyjęcie projektu zarekomendowała również posłanka Urszula Nowogórska z PSL-TD, dodając, że w przyszłości należy stworzyć jasną ścieżkę awansu dla młodych funkcjonariuszy.
Poseł Arkadiusz Sikora z Lewicy wyraził nadzieję, że nowe rozwiązania zachęcą wartościowe osoby do powrotu do służby. Z kolei Włodzimierz Skalik z Konfederacji zaznaczył, że choć jego klub popiera projekt, to uważa, że kompleksowym rozwiązaniem byłaby nowa ustawa o policji.
Szczegóły projektu ustawy
Projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z utworzeniem klas o profilu mundurowym oraz ułatwieniem powrotu do służby w policji i straży granicznej ma doprowadzić do zwiększenia liczby przyjęć do służby.
Projektowane przepisy przewidują odrębne postępowanie kwalifikacyjne dla kandydatów do służby w policji lub w straży granicznej, którzy złożyli podanie o przyjęcie przed upływem trzech lat od ukończenia oddziału o profilu mundurowym (liceum ogólnokształcącego lub technikum). Kwalifikacja takich kandydatów nie będzie obejmowała testu wiedzy. Ponadto będą oni zwolnieni z testu sprawności fizycznej, jeśli uzyskają pozytywny wynik testu sprawności fizycznej przeprowadzonego w ostatnim roku szkolnym.
Projekt zakłada także odrębną ścieżkę postępowania kwalifikacyjnego dla byłych funkcjonariuszy policji lub straży granicznej, z uwagi na doświadczenie i nabyte kwalifikacje zawodowe. Przykładowo, w przypadku kandydatów, którzy mają co najmniej stopień w korpusie oficerów młodszych policji, nie będzie cenzusu czasowego związanego z pozostawaniem poza służbą. Dodatkowo kandydaci ci nie będą przechodzili testu sprawności fizycznej.
Z uzasadnienia do projektu wynika, że liczba wakatów w policji w marcu 2024 r. wynosiła blisko 16,3 tys. Z kolei liczba stanowisk nieobsadzonych w straży granicznej to ponad 2,1 tys. wakatów
Mount Everest cały czas rośnie
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?