Agata Klawikowska. Praca czasami trudna, ale twórcza, piękna, wartościowa

Ewelina Żuberek
archiwum prywatne/ Agata Klawikowska
- Czuje się spełniona widząc postępy u uczniów - mówi Agata Klawikowska, nauczycielka ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Starogardzie Gdańskim.

Czuję się spełniona widząc postępu uczniów

Agata Klawikowska już jako dziecko tworzyła dzienniki, robiła sprawdziany i uczyła swojego starszego brata Jakuba.

- Nawet tatuś zrobił nam salę lekcyjną w piwnicy, gdzie postawił stoliki z krzesłami i małą tablicę - wspomina.

To tam spędzała najwięcej czasu z koleżankami i kolegami. Być może przeczuwała, że ze szkołą zwiąże się na długie lata. Jako nauczyciel pracuje 12 lat. Na początku zaczęła pracę na zastępstwo w publicznym przedszkolu, a później w przedszkolu integracyjnymi. Jednak cały czas czuła mały niedosyt. Dopiero, gdy w 2012 roku zaczęła pracować w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Starogardzie Gdańskim, odnalazła swoje miejsce.

- Jeśli chodzi o pracę z osobami niepełnosprawnymi intelektualnie, to od dzieciństwa miałam kontakt na co dzień z takimi osobami. Dzięki nim zrozumiałam, że chciałabym pomagać im w rozwijaniu ich możliwości intelektualnych - podkreśla nauczycielka.

Osoby niepełnosprawne intelektualnie są bardzo szczere i właśnie to pani Agata ceni w swojej pracy najbardziej.

- W trakcie współpracy próbuję patrzyć oczyma konkretnego dziecka i pomagać mu w pokonywaniu trudności dnia codziennego. Czuję się spełniona widząc postępy u uczniów. A co mi sprawia radość? Jak bezproblemowo współpracuję z rodzicami w trakcie edukacji ich dzieci; jak widzę ich zaangażowanie w procesie nauczania - wymienia nasza laureatka.

Udział w plebiscycie wspomina bardzo miło ze względu na to, że została do niego zgłoszona przez rodziców szkolnych dzieci.

- Oni mnie docenili i chcieli nagrodzić, to jest dla mnie najważniejsze, a nie zajęte miejsce. Samo uczestniczenie w tym plebiscycie jest dla mnie wielką nagrodą - podkreśla Agata Klawikowska.

Jak zaznacza, praca z dzieckiem niepełnosprawnym, mimo że jest czasami trudna, to jest twórcza, piękna i bardzo wartościowa. Dla pani Agaty jest nie tylko pracą, ale także pasją, dlatego też w wolnej chwili uwielbia czytać książki tematycznie związane z Jej pracą, dziećmi niepełnosprawnymi intelektualnie bądź z dziećmi z całościowymi zaburzeniami. - Również bardzo lubię grać w gry planszowe z moimi dziećmi w domu - dodaje.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Jak dogadać się z dorastającym nastolatkiem?

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie