Akademia pana Kleksa: problematyka, streszczenie, test z lektury

Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
„Akademia pana Kleksa” napisana przez Jana Brzechwę to lektura obowiązkowa w szkole podstawowej. Jest przeznaczona dla klas IV-VI, ale nauczyciele zwykle omawiają ją na początku czwartej klasy. Jakie są najważniejsze wątki w tej powieści? Prezentujemy streszczenie i opracowanie lektury „Akademia pana Kleksa”. Co może pojawić się na sprawdzianie? Rozwiąż test z lektury i sprawdź poprawne odpowiedzi.

Spis treści

Świat przedstawiony w lekturze „Akademia pana Kleksa”

Akcja powieści toczy się w czasach współczesnych autorowi, w miejscu baśniowym, tytułowej Akademii pana Kleksa, która znajduje się w nieznanym nam mieście przy ul. Czekoladowej. Akademia otoczona jest murem, w którym umieszczone są furtki do różnych bajek.

Przed omówieniem lektury warto przeczytać sobie streszczenie i rozwiązać zadania, które pomogą zdobyć najwięcej punktów na kartkówce z treści.
Przed omówieniem lektury warto przeczytać sobie streszczenie i rozwiązać zadania, które pomogą zdobyć najwięcej punktów na kartkówce z treści. Canva

Bohaterowie:

  • Ambroży Kleks,
  • Adaś Niezgódka,
  • Szpak Mateusz,
  • Golarz Filip,
  • Alojzy i Anatol,
  • doktor Paj Chi Wo,
  • inni uczniowie (wszystkich w akademii jest 24).

Najważniejsi bohaterowie. Opis postaci

Ambroży Kleks to niezwykły nauczyciel i główna postać w „Akademii pana Kleksa”. Jest osobą o ekscentrycznej osobowości, która posiada liczne magiczne zdolności. Potrafi zmieniać swój rozmiar, podróżować między światami i tworzyć kleksy z atramentu, które ożywają. Jego wygląd również jest nietypowy – nosi kolorowy surdut, ma burzę kręconych włosów i brodę oraz pomarańczowe wąsy. Jego kamizelki posiadają niezwykłą ilość kieszeni. Pan Kleks jest postacią pełną tajemnic, a jego metody nauczania wykraczają poza tradycyjne podejście do edukacji. Uczy, jak wykorzystywać wyobraźnię, rozwijać kreatywność i odkrywać własne talenty. Potrafi wszystko: unosi się w powietrzu, leczy chore sprzęty, przyrządza potrawy z kolorowych szkiełek i farb, ma świetną pamięć.

Adaś Niezgódka to jeden z uczniów akademii, ma dwanaście lat i od pół roku jest w szkole pana Kleksa. Przed poznaniem pana Kleksa i dołączeniem do jego niezwykłej akademii miał wielkiego pecha. Był zawsze spóźniony, wszystko mu wypadało z rąk i tłukło. W akademii był jednym z najlepiej uczących się uczniów i szybko został pomocnikiem Ambrożego Kleksa. Towarzyszył panu Kleksowi aż do końca powieści, będąc świadkiem jego przemiany w guzik i widząc, jak szpak Mateusz zmienia się w autora książki.

Plan wydarzeń

  1. Opowieść Adasia Niezgódki o niezwykłej akademii.
  2. Wizyty Adasia w różnych bajkach.
  3. Historia szpaka Mateusza na temat przeszłości
  4. Niezwykłe lekcje w Akademii pana Kleksa.
  5. Opowieść o wizycie w psim raju.
  6. Muchy atakują akademię.
  7. Przybycie nowych uczniów: Anatola i Alojzego.
  8. Przemiana Alojzego z lalki w chłopca.
  9. Okropne zachowanie Alojzego.
  10. Opowieść o księżycowych ludziach.
  11. Ogłoszenie zamknięcia szkoły pana Kleksa.
  12. Alojzy dokonuje zniszczenia sekretów pana Kleksa.
  13. Rozkręcenie przez pana Kleksa Alojzego .
  14. Opuszczenie akademii przez uczniów.
  15. Niezwykła przemiana pana Kleksa w guzik.
  16. Szpak Mateusz autorem książki.

„Akademia pana Kleksa”- streszczenie lektury

Dwunastoletni Adaś od pół roku jest uczniem niezwykłej szkoły. W pamiętniku opisuje swój pobyt w niej. Akademia jest prowadzona przez niezwykłego nauczyciela - Ambrożego Kleksa wraz z jego pomocnikiem, szpakiem Mateuszem, który wymawia tylko końcówki wyrazów. Do szkoły uczęszczają wyłącznie chłopcy, których imię rozpoczyna się literą A. Jest ich 24. Adaś zaprzyjaźnia się z ptakiem, który opowiada mu swoją historię. Okazuje się, że był kiedyś księciem, przeżył niebezpieczną przygodę dzięki magicznej czapce otrzymanej od doktora Paj-Chi-Wo.

Akademia mieści się we wspaniałym parku, który jest otoczony murem. W murze znajdują się liczne furtki, które prowadzą do innych bajek. Adaś często jest wysyłany do nich przez pana Kleksa. Miał nawet przyjemność poznać się z panem Andersenem. Pan Kleks potrafi się zmniejszać i powiększać, trudno również stwierdzić, ile ma lat. Akademia nie jest zwykłą szkołą, w której chłopcy uczą się polskiego, matematyki, czy przyrody. W akademii są lekcje kleksografii, przędzenia liter, geografii. Uczniowie wybrali się również do fabryki dziur i dziurek. Pan Kleks potrafi przygotować pyszny obiad z kolorowych szkiełek i farb, a także wyleczyć chore przedmioty.

Pewnego dnia w akademii zaczynają dziać się niebezpieczne rzeczy, szkołę atakują muchy i niespodziewanie pojawia się golarz Filip, który dostarcza panu Kleksowi piegów. Przyprowadza do szkoły dwóch nowych uczniów, z których jeden jest lalką. Nowi uczniowie rozrabiają, a panu Kleksowi trudno opanować ich zachowanie. Pan Kleks jest roztargniony, każdego dnia staje się coraz mniejszy. Informuje chłopców, że akademia wkrótce zostanie zamknięta i będą musieli powrócić do domów.

Po raz ostatni spotyka się z nimi podczas świąt Bożego Narodzenia, a konkretnie w trakcie kolacji wigilijnej. Wtedy to Alojzy złośliwie niszczy tabliczki z wiedzą przekazaną przez doktora Paj-Chi-Wo. Kiedy zapada zmrok, chłopcy wychodzą na zewnątrz, a zmęczony Adaś zasypia na ławce. Otoczenie kurczy się i przekształca w zwykły pokój. Pan Kleks przemienia się w guzik, który zabiera ze sobą Mateusz, teraz starszy pan - autor książki „Akademii pana Kleksa”.

Test z lektury „Akademia pana Kleksa”

Często zdarza się, że po przeczytaniu lektury nauczyciele robią krótką kartkówkę z treści książki. Sprawdź, jakie pytania mogą pojawić się na teście z „Akademii pana Kleksa”.

Tematy wypracowań z „Akademii pana Kleksa”

Zwykle omawianie lektury kończy się wypracowaniem na podstawie lektury. Jakie tematy wypracowań mogą pojawić się przy okazji omawiania „Akademii pana Kleksa”? Oto przykładowe tematy:

  • List do Ambrożego Kleksa. Napisz list do Pana Kleksa, w którym opowiesz, jak bardzo chciałbyś/chciałabyś dołączyć do jego Akademii i dlaczego uważasz, że byłbyś/ byłabyś dobrym uczniem.
  • Opis Akademii pana Kleksa. Opisz wygląd i atmosferę panującą w Akademii Pana Kleksa. Skup się na niezwykłych przedmiotach, magicznych wynalazkach oraz codziennych zajęciach uczniów.
  • Ogłoszenie o naborze do Akademii Pana Kleksa. Napisz ogłoszenie o rekrutacji nowych uczniów do Akademii, zachęcając dzieci do zgłoszeń. Uwzględnij opis najważniejszych atrakcji i zalet szkoły.
  • Zaproszenie na bal w Akademii Pana Kleksa – Wyobraź sobie, że organizowany jest bal w Akademii Pana Kleksa. Napisz zaproszenie do wszystkich uczniów i gości, zachęcając do udziału w wydarzeniu.
  • Ogłoszenie o nowych zajęciach w Akademii. Stwórz ogłoszenie o wprowadzeniu nowego, magicznego przedmiotu w Akademii Pana Kleksa, opisując jego niezwykłe lekcje i czego będą się uczyć uczniowie.
  • Zaproszenie na lekcję z panem Kleksem. Napisz zaproszenie na specjalną lekcję z Panem Kleksem, w której uczniowie będą mogli poznać tajniki tworzenia magicznych kleksów.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji