Spis treści
„Akademik za złotówkę” - kiedy wejdzie w życie?
Minister nauki Dariusz Wieczorek w wywiadzie dla i.pl podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu pytany o „Akademik za złotówkę”, czyli ofertę programową Polski 2050 dla studentów spoza wielkich miast, który – jak tłumaczyła Polska 2050 – pozwoli ograniczyć koszty studiowania i ułatwi rodzinom mniej zamożnym, spoza wielkich miast, wysłanie swoich dzieci na studia, odpowiedział, że absolutnie popiera ten pomysł. – Tylko problem polega na tym, że aby był „Akademik za złotówkę”, to najpierw musi być akademik. Więc to jest w ogóle kluczowa sprawa, bo przecież jeżeli chodzi o program pomocy dla studentów, to Polska 2050 zaproponowała „Akademik za złotówkę”, a Lewica mówiła o 1000 zł dla studenta jako pomoc – tłumaczył.
Dariusz Wieczorek podkreślił, że obecnie wdrażany jest pierwszy etap, czyli program remontu i budowy akademików. – To jest dzisiaj kluczowa sprawa, jeżeli chodzi o funkcjonowanie studentów w Polsce i o sprawy socjalne studentów. Bez akademików sobie nie poradzimy – mówił.
Mało miejsc w akademikach. Kluczowe są ich remonty
Minister przyznał, że było to dla niego wielkim zaskoczeniem, kiedy poprosił o analizę dotyczącą miejsc w akademikach na uczelniach w Polsce. – Okazało się, że tych miejsc jest lekko ponad 100 tys. na 1 mln 250 tys. studentów, ale z tych 100 tys. miejsc w akademikach 30 tys. w ogóle jest niedostępnych ze względu na to, że po prostu stan techniczny na to nie pozwala. Mamy z tym ogromny problem – dodał.
Szef resortu nauki przypomniał, że zaraz po objęciu przez niego funkcji ministra nauki, był strajk w akademiku „Jowita” w Poznaniu. – Więc to najlepiej pokazuje, jaki jest kłopot – ocenił.
– Dzisiaj stawiamy na remonty i budowę akademików, i to są programy ministerialne. W tej chwili zmieniamy ustawę i w ustawie o funduszu dopłat, przeznaczonym na budowę mieszkań komunalnych na wynajem, chcemy dopisać remonty i budowę akademików. Jesteśmy już w uzgodnieniach rządowych, jest duże zrozumienie dla tego tematu w polskim rządzie. Jestem po rozmowie z ministrem rozwoju Krzysztofem Paszykiem, który przygotowuje ten projekt ustawy. Mamy już uzgodnione jak to powinno wyglądać. Mam nadzieję, że w tym roku ustawa zostanie przyjęta i to da możliwość uczelniom wyższym w Polsce występować o dopłaty do tego funduszu. Wtedy będzie możliwość odzyskania 80 proc. bezzwrotnych środków – wyjaśnił.
Środki na remonty akademików
Dariusz Wieczorek pytany o słowa swojego zastępcy z Polski 2050 Andrzeja Szeptyckiego, który twierdził, że jest możliwe, aby program „Akademik za złotówkę” funkcjonował od 2025 roku, powiedział, że najpierw trzeba przeprowadzić remonty budynków. – Jest pełne zrozumienie również po stronie uczelni i po stronie rektorów, że rzeczywiście od tego trzeba zacząć. Zresztą, w grudniu ubiegłego roku już taki program uruchomiliśmy – rozdysponowaliśmy kwotę 150 mln zł właśnie na remonty akademików. Obecnie analizujemy, jak uczelnie te pieniądze wydały. Myślę, że również w tym roku ten program będzie uruchomiony, oprócz funduszu dopłat. Jest zielone światło, jeżeli chodzi o remont i budowę akademików i w ogóle sprawy socjalne dla studentów – tłumaczył.
Szef resortu nauki podkreślił, że „akademiki są bardzo potrzebne również z punktu widzenia zdrowia psychicznego studentów”. – Również z tego powodu warto jednoczyć środowisko, warto budować akademiki, bo nawet jeśli student czy studentka ma problemy, jak jednak przyjdzie do swojego grona, to te problemy wspólnie są w stanie rozwiązać – dodał.
Patronem medialnym XXXIII Forum Ekonomicznego w Karpaczu są „Gazeta Wrocławska” i „Strefa Biznesu”, należące do Polska Press Grupy - wydawcy m.in. ponad 500 serwisów miejskich skonsolidowanych pod marką NaszeMiasto.pl, ogólnopolskiego portalu informacyjnego i.pl, 22 serwisów i 20 dzienników regionalnych oraz serwisów e-commerce, branżowych i tematycznych, w tym: Stronapodrozy.pl, Strefaedukacji.pl i Shownews.pl.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?