Aleksandra Jackowicz. Jest z pokoleniem, które wchodzi na arenę dziejów

Urszula Szarlej-Kuczyńska
Aleksandra Jackowicz (Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Nisku) swój zawód wybrała z pełną świadomością. Poznajcie laureatkę II miejsca w rankingu wojewódzkim.

Praca na rzecz dzieci sprawia mi radość i satysfakcję

Rodzina Aleksandry Jackowicz od kilku pokoleń związana była z nauczaniem oraz wychowaniem młodzieży. Jej babcia i mama były nauczycielkami, a temat szkoły, obecny w dyskusjach i rozmowach, pobudzał Ją od najmłodszych lat do refleksji nad zawodem nauczyciela, jego misją, wynikającą z pasji oraz zrozumienia przemian zachodzących we współczesnym świecie.

- Obserwując jako nastolatka zajęcia lekcyjne, zastanawiałam się, jak je usprawnić, aby zainteresować uczniów zdobywaniem wiedzy, kształceniem, rozwijaniem swoich zdolności. Już wtedy nabrałam przekonania, że w działaniach nauczyciela niezbędna jest innowacyjność i kreatywne myślenie - mówi nasza laureatka.

Tradycja rodzinna, dorastanie w atmosferze przychylnej edukacji, pierwsze zabawy w szkołę, wsparcie rodziny, a przede wszystkim - Jej wewnętrzne przekonanie, że zawód nauczyciela będzie Jej życiową drogą, zadecydowały o wyborze kierunku studiów i zawodowej przyszłości.

- Ponadto zawsze lubiłam kontakt z drugim człowiekiem. Praca na rzecz dzieci sprawia mi radość i satysfakcję szczególnie wtedy, gdy należy podać pomocną dłoń, okazać empatię i zrozumienie - dodaje.

Zawód nauczyciela matematyki i fizyki wykonuje od 15 lat. Ukończyła studia podyplomowe z surdopedagogiki oraz kursy I, II, III stopnia języka migowego (specjalność medyczna, nauczycielska i prawnicza). Jest współautorką siedmiu publikacji naukowych do nauki języka migowego przeznaczonych dla studentów oraz słuchaczy kierunków medycznych i pedagogicznych. Zdobytą wiedzę wykorzystuje na co dzień w szkole i ciągle doskonali swoje umiejętności. - Zawód nauczyciela wymaga nie tylko gruntownej wiedzy, ale także umiejętności interpersonalnych niezbędnych w relacjach międzyludzkich. Ważna jest też intuicja i odpowiednie podejście do każdego ucznia - mówi nam. Nasza laureatka w tym zawodzie ceni przede wszystkim możliwość kontaktu z młodym pokoleniem, które wchodzi na arenę dziejów.

- Oni inaczej postrzegają rzeczywistość, muszę dotrzymywać im kroku, wspierając wiedzą i doświadczeniem. Aby budować nową jakość życia w XXI wieku, niezbędna jest właściwa relacja nauczyciel - uczeń - mówi.

Zajęcie II miejsca w województwie to dla Niej ogromne wyróżnienie. Jak przyznaje, na ten wysoki wynik złożyło się wiele czynników, między innymi wyjątkowa atmosfera, panująca w Publicznej Szkole Podstawowej nr 1 Nisku, która sprzyja zarówno nauce, jak i wychowaniu. Jej sukces zawodowy to także efekt współpracy z panią dyrektor, gronem nauczycielskim oraz całą społecznością uczniowską. To oni wspierają Ją we wszelkich działaniach, szczególnie tych nieszablonowych, inspirujących, innowacyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji