Spis treści
Wizyta Andrzeja Dudy w Szkole Głównej Mikołaja Kopernika w Warszawie
Duda podkreślił również, jak bardzo cieszy go możliwość udziału w tym uroczystym dniu.
– Cieszę się, że ten szczególnie uroczysty dzień w życiu uczelni mogę świętować wraz z państwem w gronie znakomitych naukowców – mówił.
Złożył podziękowania przedstawicielom uczelni za tworzenie środowiska akademickiego o interdyscyplinarnym i międzynarodowym charakterze.
W szczególności prezydent wyraził uznanie dla prof. Gertrudy Uścińskiej, rektorki uczelni, doceniając jej długoletnie doświadczenie:
– Szczególne wyrazy uznania kieruję ku pani rektor Gertrudzie Uścińskiej, której długoletnie doświadczenie w kierowaniu instytucjami publicznymi oraz działalności akademickiej ma nieocenione znaczenie dla kształtowania nowej uczelni, jaką jest Szkoła Główna Mikołaja Kopernika.
Nowe wyzwania i cele na kolejny rok
Prezydent odniósł się także do nowych wyzwań, przed którymi staje uczelnia w nowym roku akademickim. Zaznaczył, że społeczność akademicka powraca do pracy z nowymi celami i ambicjami.
– Podobnie jak w wielu ośrodkach akademickich w Polsce, również i tutaj społeczność uczelni powraca do wytężonej pracy podejmując nowe wyzwania i wyznaczając ambitne cele na nadchodzący rok akademicki – mówił Prezydent.
Zachęcał zarówno studentów, jak i wykładowców do refleksji nad obranymi ścieżkami i dalszym rozwojem osobistym.
– Każdy nowy etap wiąże się jednak z refleksją nad sobą, nad obraną edukacyjną ścieżką, a także nad tym, jak efektywnie kontynuować kształcenie i poszerzać wiedzę. Życzę wszystkim państwu – i wykładowcom i studentom, aby kroczyli państwo przez najbliższe miesiące jasno wytyczonymi ścieżkami. I by kolejny etap podróży przez świat nauki przyniósł wszystkim państwu i uczelni znakomite owoce.
Szkoła Główna Mikołaja Kopernika i kontrowersje wokół jej powstania
Prezydent przypomniał, że to on zainicjował powstanie Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika.
– Gdy w marcu 2022 r. występowałem z inicjatywą ustawodawczą, która zapoczątkowała cały ten projekt kopernikański – jak mówimy – miałem przeświadczenie, że jest to wielka szansa dla naszej nauki i szkolnictwa – wyjaśnił.
Dodał również, że już teraz uczelnia ma na koncie pierwsze sukcesy, a współpraca z międzynarodowymi naukowcami to dopiero początek jej rozwoju. Podkreślił również znaczenie dalszej współpracy.
– Gratuluję państwu udanej współpracy z ponad setką naukowców, wykładowców i specjalistów z całego świata.
Kontrowersje i plany likwidacji Akademii Kopernikańskiej
Powstanie Akademii Kopernikańskiej i Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika wywołało jednak kontrowersje wśród wielu instytucji akademickich, w tym Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Polskiej Akademii Nauk oraz Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, które apelowały o wstrzymanie prac nad ustawą. Opozycja wskazywała na problemy z finansowaniem, a także na fakt, że nowa instytucja dubluje zadania istniejących ośrodków naukowych.
W lipcu 2024 roku Ministerstwo Nauki przedstawiło projekt ustawy zakładającej likwidację Akademii Kopernikańskiej i Szkoły Głównej Mikołaja Kopernika. W uzasadnieniu wskazano, że obie instytucje dublują zadania innych organizacji, takich jak NCN, NCBR czy NAWA, nie przynosząc efektów synergii.
– Jej działalność nie prowadzi do uzyskania efektu synergii, przyczynia się natomiast do rozproszenia sił i środków dostępnych w systemie szkolnictwa wyższego i nauki – stwierdzono w projekcie.
Ministerstwo oceniło działalność obu instytucji jako nieefektywną, argumentując, że koszty ponoszone ze środków publicznych przewyższają uzyskiwane korzyści.
Źródło: PAP
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?