Kontakt z młodymi ludźmi, którzy mają głowy pełne pomysłów
Anna Kotwa po ukończeniu technikum budowlanego postanowiła kontynuować naukę na Politechnice Świętokrzyskiej w Kielcach na kierunku budownictwo. O pracy na uczelni nie marzyła, myślała raczej o placu budowy. Po zakończeniu studiów dostała jednak propozycję od władz uczelni, aby rozważyła możliwość pozostania na niej i zatrudnienia w roli nauczyciela akademickiego.
- I zostałam na uczelni. Pracuję do chwili obecnej - wspomina.
Od października 2011 roku jest adiunktem w Katedrze Technologii i Organizacji Budownictwa.
- To właśnie wtedy obroniłam pracę doktorską pod tytułem „Wpływ ujemnej temperatury na właściwości młodego betonu” napisaną pod kierunkiem pana profesora doktora habilitowanego inżyniera Jerzego Wawrzeńczyka. Otrzymałam tytuł doktora nauk technicznych w dyscyplinie budownictwo w specjalności technologia betonu. Równocześnie przez okres trzech lat pracowałam jako nauczyciel w jednej z policealnych szkół zawodowych w Kielcach na kierunku technik budownictwa. Ponadto prowadzę kursy i szkolenia dla nauczycieli szkół średnich, firm i instytucji z zakresu kosztorysowania robót budowlanych. Prowadzę zajęcia na kierunku budownictwo na studiach stacjonarnych i niestacjonarnych. Jestem promotorem prac dyplomowych inżynierskich i magisterskich - opowiada Nauczyciel Akademicki Roku o swojej zawodowej karierze.
Na co dzień Anna Kotwa zajmuje się badaniami naukowymi określającymi parametry betonów i zapraw, które są modyfikowane wybranymi dodatkami w zmiennych proporcjach. Następnie powstają artykuły, które są publikowane w czasopismach naukowych. Praca nauczyciela akademickiego daje Jej wiele satysfakcji. Codziennie ma kontakt z młodymi ludźmi, którzy mają głowy pełne pomysłów.
- Co chwilę uczę się czegoś nowego, dzięki temu mogę się rozwijać i ciągle być na bieżąco w branży. Wiele razy już mówiłam, że nic mnie już nie zdziwi, ale to nieprawda. Każdy dzień przynosi inne sytuacje. Ze studentami nigdy nie można się nudzić - mówi Anna Kotwa.
Największą radość dają studenci
Praca daje Jej możliwość ciągłego poszerzania wiedzy, ciągłego rozwijania się i kształcenia. - Największą radość dają studenci, którzy mają problem z zaliczeniem materiału. Często przychodzą na konsultacje, dopytują, poprawiają obliczenia, a w sesji zaliczają przedmiot na oceny pozytywne - zaznacza nasza laureatka. Zapytana o to, z czego najbardziej jest dumna, jeśli chodzi o życie zawodowe, opowiada o ukończeniu doktoratu i jego obronieniu w 2011 roku.
- Samo przygotowanie pracy do obrony to mnóstwo czasu spędzonego w laboratorium, a także duża liczba godzin poświęconych na opracowaniu pracy doktorskiej. Mnie udało się obronić doktorat w pięć lat. Jest to jeden z lepszych wyników - podkreśla.
Wygraną w plebiscycie Anna Kotwa traktuje jako podsumowanie dotychczasowej pracy. Jest to także informacja zwrotna, jak postrzegana jest Jej praca przez studentów. Przyznaje jednak, że wieść o nominacji była dla Niej ogromnym zaskoczeniem.
- Było to duże wyróżnienie i - przede wszystkim - radość, że ktoś o mnie pomyślał w tej kategorii. Potem już samo głosowanie... Współpracownicy, rodzina na bieżąco mnie informowali o wynikach. Największe zaskoczenie było w ostatnim dniu głosowania, kiedy tych smsów otrzymałam najwięcej. W sumie dało mi to możliwość zajęcia pierwszego miejsca. Nigdy się tego nie spodziewałam. Po zakończeniu głosowania zaczęły spływać gratulacje. Było to takie piękne i wzruszające. Wiele razy usłyszałam „należało ci się”. Nigdy tego plebiscytu nie zapomnę - mówi Nauczyciel Akademicki Roku.
Oprócz budownictwa lubi spędzać czas w kuchni - ugotować coś dobrego lub upiec tort, jeżeli jest okazja.