Anna Matukin-Pakuszyńska. Od 24 lat jest belfrem. Pracuje z wyjątkowymi uczniami

Agnieszka Rzymkowska
Archiwum prywatne Anna Matukin-Pakuszyńska
Laureatką II miejsca w kategorii Nauczyciel Roku Klas IV-VIII została Anna Matukin-Pakuszyńska. Pracuje w Publicznej Szkole Podstawowej nr 24 w Opolu.

Do plebiscytu zgłoszona nie pierwszy raz

Do naszego wielkiego plebiscytu edukacyjnego pani Anna została zgłoszona już po raz czwarty, co tylko potwierdza, jakim cieszy się uznaniem uczniów i ich rodziców. Wcześniej uczestniczyła w edycjach naszej akcji w latach: 2017, 2018 i 2021.- Zgłosili mnie rodzice oraz młodzież. To ogromne wyróżnienie - potwierdza Anna Matukin-Pakuszyńska.

Od 24 lat jest nauczycielem, a od pięciu lat nauczycielem wspierającym

Pomaga uczniom niepełnosprawnym.

Zanim nasza laureatka rozpoczęła pracę w szkole, pracowała ponad cztery lata w Domu Pomocy Społecznej w Proszkowie jako opiekunka/specjalista. Opiekowała się dorosłymi osobami niepełnosprawnymi.- Przyjaciółka mojej babci zaproponowała mi pracę w szkole, twierdząc: „Jak dałaś radę z dorosłymi niepełnosprawnymi, to na pewno dasz radę z dziećmi w szkole - wspomina początki.

Pracę w domu pomocy społecznej rozpoczęła w 1994 roku i skończyła 31 stycznia 1998 roku. Od 1 września 1998 roku do chwili obecnej pani Anna pracuje w szkole.

Pracę w szkole rozpoczęłam jako wychowawca świetlicy. Od 2018 pracuję jako nauczyciel współorganizujący proces kształcenia ucznia niepełnosprawnego - dopowiada nasza laureatka.

Nauczanie i pomoc innym to Jej codzienność. - Obecnie pomagam i wspieram podczas zajęć edukacyjnych chłopca z niepełnosprawnością sprzężoną w klasie III oraz chłopca z autyzmem w klasie IV - wprowadza nas w w swoją szkolną rzeczywistość Anna Matukin-Pakuszyńska. Jak widać, codziennie może wykorzystać swoje bogate doświadczenie w pracy z osobami wymagającymi innego, bo specjalistycznego podejścia, aby moc skutecznie pomóc im w codziennym życiu. - Od 1999 roku uczę wychowania do życia w rodzinie. Obecnie uczę w klasach VII-VIII - dodaje.

Wytężoną pracę wynagradzają sami podopieczni

Największa radość sprawia mi to, że uczniowie widzą we mnie osobę godną zaufania - mówi zdobywczyni II miejsca w województwie w kategorii Nauczyciel Roku Klas IV-VIII. Jak mówi, gdy porusza nowe zagadnienie, to widzi po twarzach dzieci, ile jest jeszcze przed Nią do zrobienia.

Jest dumna z postępów swoich uczniów i z tego, że Ją pamiętają. - Miłe jest to, gdy uczeń po latach podejdzie, przywita się i zamieni kilka słów - przyznaje Anna Matukin-Pakuszyńska. Uważa, że ważne jest, aby oprócz pracy zawodowej mieć hobby. - Moje to NW, czyli chodzenie na kijkach. Ostatnio uczestniczyłam w zawodach i zajęłam II miejsce na dystansie 21km - chwali się swoim sportowym sukcesem.

Prywatnie nasza laureatka jest mamą dorosłej córki niepełnosprawnej, która jest jej oczkiem w głowie, jak z czułością opisuje.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji