Arkusz matury z polskiego 2025 już tak nie wygląda. Zmiany na korzyść uczniów

Magdalena Konczal
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wokół matury 2025 było dużo zamieszania. Ostatecznie znamy już kształt informatorów maturalnych na rok szkolny 2024/2025. Wiele niepewności dotyczyło tego, jak ma wyglądać arkusz matury rozszerzonej z języka polskiego. Początkowe zmiany zakładały, że oprócz wypracowania, miał pojawić się także test. Opublikowano nawet arkusz pokazowy nowej matury, ale – jak wynika z najnowszego informatora – zmiana ta nie wejdzie w życie. Uczniowie będą musieli napisać tylko wypracowanie.

Spis treści

Arkusz matury rozszerzonej z polskiego na maturę 2025. Jak wygląda?

„Arkusz pokazowy – język polski na poziomie rozszerzonym od roku szkolnego 2024/2025”, który został opublikowany 11 grudnia 2023 r. na stronie CKE, nie jest już aktualnym dokumentem. Zawiera on bowiem część testową, a jak dowiadujemy się z najnowszego informatora maturalnego, który został opublikowany 30 sierpnia 2024 r., na rozszerzonym polskim uczniowie będą musieli (tak jak dotychczas) zmierzyć się z jednym zadaniem, czyli napisaniem wypracowania. Są jednak zmiany w stosunku do matury z 2024 r. Szczegóły tego, jak obecnie wygląda matura rozszerzona, prezentujemy poniżej.

uczeń i arkusz
Egzamin nie będzie wyglądał tak, jak zakładano pierwotnie. Polska Press

Sprawdź aktualne zasady dotyczące matury rozszerzonej z języka polskiego 2025:

  • maksymalna liczba punktów, jaką można zdobyć, wynosi 35 (tak samo, jak w roku 2024 r.);
  • wypracowanie musi składać się z minimum 400 wyrazów (w zeszłym roku było ich 500);
  • uczniowie mają do wyboru dwa tematy wypracowań;
  • forma wypowiedzi jest dowolna, musi to być jednak wypowiedź argumentacyjna (rozprawka, szkic krytyczny, przemówienie, list otwarty, artykuł, esej);
  • czas trwania egzaminu to 210 minut (tak jak w roku 2024);
  • każdy temat wymaga odwołania się do lektury obowiązkowej;
  • lista lektur, do których można się odwołać dotyczy zarówno listy obowiązkowej z zakresu podstawowego, jak i z zakresu rozszerzonego. W latach 2025–2028 zdający będą mogli odwołać się w wypracowaniu (spełniając obowiązek odwołania się do lektury obowiązkowej) do wszystkich tekstów będących lekturami obowiązkowymi w podstawie programowej z 2018 r. (zmieni się to dopiero od roku 2029, kiedy zdający będą mogli odwoływać się wyłącznie do tekstów wskazanych jako lektury obowiązkowe w podstawie programowej z 2024 r., czyli tzw. nowej podstawie programowej. Lista lektur obowiązkowych będzie zamieszczana w arkuszu egzaminacyjnym);
  • w każdym temacie są wskazane cztery obowiązkowe aspekty: trzy utwory literackie, w tym jedna lektura z listy lektur obowiązkowych wskazanych w podstawie programowej i zamieszczonej w arkuszu egzaminacyjnym oraz jeden kontekst do wyboru spośród: historycznoliterackiego, teoretycznoliterackiego, literackiego, biograficznego, kulturowego, mitologicznego, biblijnego, religijnego, historycznego, filozoficznego, egzystencjalnego, politycznego, społecznego.

Zobacz cały informator matury rozszerzonej z polskiego 2025, a także inne informatory opublikowane na stronie CKE.

Wypracowanie maturalne na maturze rozszerzonej z polskiego 2025

Jak wyglądają przykładowe zadania na maturze rozszerzonej z polskiego 2025 oraz zasady oceniania?

Dobrą wiadomością dla maturzystów może okazać się fakt, że ich wypracowanie będzie krótsze, niż to, z którym musieli zmierzyć się zdający w 22024 r., a także niż początkowo zakładano. Okazuje się więc, że matura z polskiego na poziomie rozszerzonym, choć miała być trudniejsza i zawierać część testową, finalnie będzie bardzo podobna do egzaminów w latach ubiegłych, a nawet nieco łatwiejsza, w związku z mniejszą liczbą słów.

Warto pamiętać, że informator maturalny z polskiego na poziomie podstawowym 2025 również zawiera zmiany. Dobrym pomysłem jest ich dokładnie przeanalizowanie.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. ObserwujStrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji