Spis treści
Arkusz matury rozszerzonej z polskiego na maturę 2025. Jak wygląda?
„Arkusz pokazowy – język polski na poziomie rozszerzonym od roku szkolnego 2024/2025”, który został opublikowany 11 grudnia 2023 r. na stronie CKE, nie jest już aktualnym dokumentem. Zawiera on bowiem część testową, a jak dowiadujemy się z najnowszego informatora maturalnego, który został opublikowany 30 sierpnia 2024 r., na rozszerzonym polskim uczniowie będą musieli (tak jak dotychczas) zmierzyć się z jednym zadaniem, czyli napisaniem wypracowania. Są jednak zmiany w stosunku do matury z 2024 r. Szczegóły tego, jak obecnie wygląda matura rozszerzona, prezentujemy poniżej.
Sprawdź aktualne zasady dotyczące matury rozszerzonej z języka polskiego 2025:
- maksymalna liczba punktów, jaką można zdobyć, wynosi 35 (tak samo, jak w roku 2024 r.);
- wypracowanie musi składać się z minimum 400 wyrazów (w zeszłym roku było ich 500);
- uczniowie mają do wyboru dwa tematy wypracowań;
- forma wypowiedzi jest dowolna, musi to być jednak wypowiedź argumentacyjna (rozprawka, szkic krytyczny, przemówienie, list otwarty, artykuł, esej);
- czas trwania egzaminu to 210 minut (tak jak w roku 2024);
- każdy temat wymaga odwołania się do lektury obowiązkowej;
- lista lektur, do których można się odwołać dotyczy zarówno listy obowiązkowej z zakresu podstawowego, jak i z zakresu rozszerzonego. W latach 2025–2028 zdający będą mogli odwołać się w wypracowaniu (spełniając obowiązek odwołania się do lektury obowiązkowej) do wszystkich tekstów będących lekturami obowiązkowymi w podstawie programowej z 2018 r. (zmieni się to dopiero od roku 2029, kiedy zdający będą mogli odwoływać się wyłącznie do tekstów wskazanych jako lektury obowiązkowe w podstawie programowej z 2024 r., czyli tzw. nowej podstawie programowej. Lista lektur obowiązkowych będzie zamieszczana w arkuszu egzaminacyjnym);
- w każdym temacie są wskazane cztery obowiązkowe aspekty: trzy utwory literackie, w tym jedna lektura z listy lektur obowiązkowych wskazanych w podstawie programowej i zamieszczonej w arkuszu egzaminacyjnym oraz jeden kontekst do wyboru spośród: historycznoliterackiego, teoretycznoliterackiego, literackiego, biograficznego, kulturowego, mitologicznego, biblijnego, religijnego, historycznego, filozoficznego, egzystencjalnego, politycznego, społecznego.
Zobacz cały informator matury rozszerzonej z polskiego 2025, a także inne informatory opublikowane na stronie CKE.
Wypracowanie maturalne na maturze rozszerzonej z polskiego 2025
Jak wyglądają przykładowe zadania na maturze rozszerzonej z polskiego 2025 oraz zasady oceniania?
Dobrą wiadomością dla maturzystów może okazać się fakt, że ich wypracowanie będzie krótsze, niż to, z którym musieli zmierzyć się zdający w 22024 r., a także niż początkowo zakładano. Okazuje się więc, że matura z polskiego na poziomie rozszerzonym, choć miała być trudniejsza i zawierać część testową, finalnie będzie bardzo podobna do egzaminów w latach ubiegłych, a nawet nieco łatwiejsza, w związku z mniejszą liczbą słów.
Warto pamiętać, że informator maturalny z polskiego na poziomie podstawowym 2025 również zawiera zmiany. Dobrym pomysłem jest ich dokładnie przeanalizowanie.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. ObserwujStrefaEdukacji.pl!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?