Budownictwo nie ma przed nim tajemnic
Bartosz Michalak z zawodu jest inżynierem budownictwa. Jego decyzja o rozpoczęciu pracy nad doktoratem oraz działalności naukowej na Uniwersytecie Zielonogórskim dała Mu możliwość prowadzenia zajęć ze studentami - i to właśnie za nie został doceniony w naszym wielkim plebiscycie edukacyjnym.
W 2015 roku rozpoczął pracę jako asystent w Instytucie Budownictwa Uniwersytetu Zielonogórskiego. Od tego czasu prowadzi również zajęcia dydaktyczne, przede wszystkim w zakresie laboratorium materiałów budowlanych i technologii betonu, rysunku technicznego oraz budownictwa ogólnego. - Od roku 2018 jestem opiekunem i założycielem aktywnie działającego w naszym instytucie koła naukowego „Nowocześni Budowlańcy” - dopowiada nasz zwycięzca.
W 2021 roku Senat Uniwersytetu Zielonogórskiego nadał mu stopień doktora nauk inżynieryjno-technicznych w dyscyplinie inżynierii lądowej i transportu. Stało się to na podstawie obronionej rozprawy doktorskiej pod tytułem „Analiza wpływu zastosowania nowoczesnych metod termomodernizacyjnych na stopień zawilgocenia murów zewnętrznych kościołów modernistycznych Środkowego Nadoodrza”. Dodajmy, że obecnie nasz Nauczyciel Akademicki Roku pełni też funkcję promotora pięciu prac inżynierskich oraz dwóch magisterskich.
Teoretyk i praktyk w jednym
Jego praca to połączenie zawodu inżyniera budownictwa, szczególnie w laboratorium Instytutu Budownictwa w pracowni materiałów budowlanych oraz pracy wykładowcy. Nasz laureat angażuje się także w tworzenie różnego rodzaju ekspertyz i opinii technicznych, jak również prace badawczo-rozwojowe oraz działalność zielonogórskiego oddziału Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa.
Na zajęciach dydaktycznych przekazuje swoim studentom zarówno wiedzę teoretyczną, jak i elementy praktyki inżynierskiej.
- Daje mi wiele satysfakcji, kiedy studenci zrozumieją to, czego ich uczę. Nie jestem fanem uczenia się na pamięć, zmuszania i zakuwania. Nauki ścisłe i techniczne to przede wszystkim zrozumienie i logiczne myślenie. Kładę na to duży nacisk na moich zajęciach - podkreśla Bartosz Michalak.
Kształtuje młode pokolenia - i robi to ma medal
Praca ze studentami oraz kontakt z młodzieżą to w Jego opinii wspaniałe doświadczenie. - Cieszę się, że mogę połączyć swoją pasję i zainteresowania, działalność zawodową z możliwością kształcenia młodych ludzi. Czuję dumę, jeśli uda mi się kogoś zainteresować budownictwem i sztuką inżynierską ponad program obowiązkowego nauczania - przyznaje nasz zwycięzca.
Dumą napawa Go również fakt, że znalazł się w tak znakomitym gronie laureatów akcji Nauczyciel na medal. Zajęcie I miejsca w całym naszym województwie w kategorii Nauczyciel Akademicki Roku sprawiło, że poczuł się bardzo doceniony. To dla Niego ogromne wyróżnienie.
- Cieszę się, że moja praca i zaangażowanie w kształtowanie młodego pokolenia inżynierów jest dobrze oceniana. Dało mi to również dodatkową motywację, aby jeszcze bardziej postarać się i zaangażować w pracę dydaktyka - mówi.
W czasie wolnym uwielbia wszystko, co związane z motoryzacją i historią. - Od niedawna mocno zaangażowałem się również w prace ogrodnicze i - niespodziewanie - daje mi to dużą satysfakcję - dodaje, wspaniały wykładowca.
iPolitycznie - Czy słowa Stefańczuka o Wołyniu to przełom?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?