Będą dodatkowe dni wolne w szkołach zawodowych? Projekt trafił do konsultacji

PAP
PAP
Dyrektorzy szkół branżowych i techników apelują o zwiększenie dni wolnych od nauki. Jest projekt rozporządzenia
Dyrektorzy szkół branżowych i techników apelują o zwiększenie dni wolnych od nauki. Jest projekt rozporządzenia Fot. Mariusz Kapala / Gazeta Lubuska
Czy będzie więcej dni wolnych od tradycyjnych lekcji w placówkach szkolnictwa zawodowego? Zwiększenie liczby dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych w branżowych szkołach I stopnia, branżowych szkołach II stopnia, szkołach policealnych i w centrach kształcenia zawodowego - między innymi to zakłada projekt rozporządzenia skierowany do konsultacji publicznych.

Więcej dni wolnych od zajęć dla szkół branżowych? Tego oczekują dyrektorzy

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia, jest on odpowiedzią na zgłaszaną przez dyrektorów szkół prowadzących kształcenie zawodowe potrzebę zmiany wymiaru dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Rozporządzenie w sprawie organizacji roku szkolnego reguluje m.in. liczbę dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych pozostających w dyspozycji dyrektora szkoły. Są to takie dni wolne od lekcji (mogą być ustalone np. w dni egzaminów zewnętrznych lub w dni świąt religijnych niebędących dniami ustawowo wolnymi od pracy), o których terminach decyduje dyrektor po zasięgnięciu opinii rady szkoły, a w przypadku jej braku - rady pedagogicznej, rady rodziców i samorządu uczniowskiego. Ustalone terminy dla danego roku szkolnego muszą zostać podane do wiadomości nauczycielom, rodzicom i uczniom do 30 września.

Co ważne, w dodatkowe dni wolne szkoła ma obowiązek zorganizowania zajęć wychowawczo–opiekuńczych oraz poinformowania rodziców o możliwości przyjścia do szkoły i udziału w nich ich dzieci.

Ile dni wolnych w szkołach ponadpodstawowych jest obecnie?

Obecnie takich dni w szkołach może być:

  • maksymalnie 8 w szkołach podstawowych,
  • 10 dni w liceach ogólnokształcących i technikach,
  • w branżowych szkołach I stopnia, branżowych szkołach II stopnia, szkołach policealnych i w centrach kształcenia zawodowego - do 6 dni wolnych,
  • w szkołach specjalnych przysposabiających do pracy - do 4 dni.

W projekcie nowelizacji zaproponowano zwiększenie maksymalnej liczby dodatkowych dni wolnych od zajęć w branżowych szkołach I stopnia, branżowych szkołach II stopnia, szkołach policealnych i w centrach kształcenia zawodowego do 10 dni.

W uzasadnieniu do projektu przypomniano, że obecnie w technikach wymiar dni wolnych od zajęć określono na maksymalnie 10. Podano też, że do ministra edukacji i nauki napływają postulaty dotyczące ujednolicenia do 10 dni wymiaru dodatkowych dni wolnych od zajęć dydaktyczno-wychowawczych we wszystkich szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe.

"Rozwiązanie to powinno przyczynić się m.in. do usprawnienia przeprowadzania egzaminów zawodowych, szczególnie w przypadku szkół i placówek funkcjonujących w zespołach" - wskazano.

Projektowana nowelizacja ma wejść w życie z dniem 1 września 2022 r. (PAP)

Źródło:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji