Będzie dofinansowanie na podręczniki dla uczniów z niepełnosprawnościami. Ile wyniesie i jak się o nie ubiegać?

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Dofinansowanie na podręczniki dla uczniów z niepełnosprawnościami będzie podobne do wcześniej funkcjonującego wsparcia.
Dofinansowanie na podręczniki dla uczniów z niepełnosprawnościami będzie podobne do wcześniej funkcjonującego wsparcia. Lucyna Nenow / Polska Press
Rodzice dzieci niepełnosprawnych otrzymają dodatkowe środki na podręczniki po wejściu w życie rozporządzenia. Teraz projekt rozporządzenia Rady Ministrów o dofinansowaniu zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych trafił do konsultacji publicznych. Chodzi o wsparcie w zakupie materiałów edukacyjnych dla uczniów z niepełnosprawnościami, uczęszczających do szkół ponadpodstawowych i starszych klas szkół artystycznych. Ile wyniesie dofinansowanie i jak się o nie ubiegać?

Spis treści

Dofinansowanie na podręczniki dla uczniów z niepełnosprawnościami

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków udzielania pomocy uczniom niepełnosprawnym w formie dofinansowania zakupu podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych w latach 2023-2025 trafił do konsultacji społecznych. Zaproponowane w nim rozwiązania są podobne do obowiązujących w latach 2020-2022.

Zgodnie z projektem, w latach 2023-2025 programem będą objęci uczniowie mający orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego:

 • słabowidzący,
 • niesłyszący,
 • słabosłyszący,
 • z niepełnosprawnością ruchową, w tym z afazją,
 • z autyzmem, w tym z zespołem Aspergera,
 • z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim, umiarkowanym lub znacznym,
 • oraz uczniowie z niepełnosprawnościami sprzężonymi.

Obecnie wszyscy uczniowie klas I-VIII szkół podstawowych, czyli wszystkich klas szkoły podstawowej, mają prawo do korzystania z bezpłatnych podręczników będących własnością szkoły. Nie przysługuje ono uczniom szkół ponadpodstawowych.

Dlatego, w latach szkolnych 2023/2024-2025/2026, pomoc w dofinansowaniu zakupu podręczników i materiałów edukacyjnych (w tym podręczników do kształcenia w zawodach i materiałów do kształcenia zawodowego) trafi do uczniów z niepełnosprawnościami, uczących się w szkołach ponadpodstawowych. Chodzi o uczniów:

 • liceum ogólnokształcącego,
 • technikum,
 • branżowej szkoły I stopnia,
 • branżowej szkoły II stopnia,
 • szkół specjalnych przygotowujących do pracy,
 • szkół artystycznych (klas odpowiadających szkołom ponadpodstawowym).

Dofinansowanie dla uczniów z niepełnosprawnościami w szkołach muzycznych

W przypadku szkół muzycznych, w roku szkolnym 2023/2024 pomoc będzie przysługiwać uczniom niepełnosprawnym uczęszczającym do klas I i II 4-letniej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia i do klas III–VI dotychczasowej 6-letniej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia.

W roku szkolnym 2024/2025 pomoc przysługiwać będzie uczniom klas I–III 4-letniej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia i klas IV–VI dotychczasowej 6-letniej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia. W roku szkolnym 2025/2026 pomoc przysługiwać będzie uczniom klas I–IV 4-letniej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia oraz klas V i VI dotychczasowej 6-letniej ogólnokształcącej szkoły muzycznej II stopnia.

Ile wyniesie dofinansowanie?

Według projektu wysokość maksymalnego dofinansowania jest różna, zależy od typu szkoły. Kwoty prezentują się następująco:

 • dla uczniów szkół specjalnych przysposabiających do pracy – do 225 zł,
 • dla uczniów szkół branżowych – do 390 zł,
 • dla uczniów liceów, techników i szkół artystycznych – do 445 zł.

Jak ubiegać się o dofinansowanie na podręczniki?

Pomoc ma być przyznawana na wniosek rodziców lub opiekunów prawnych ucznia. Złożyć będzie go mógł także nauczyciel, pracownik socjalny lub sam uczeń, jeśli jest pełnoletni.

Wniosek trzeba będzie złożyć do dyrektora szkoły, do której będzie w danym roku szkolnym uczęszczać uczeń. Termin na złożenie wniosku ma ustalić wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwego ze względu na siedzibę szkoły. Dla szkół muzycznych, rolniczych i leśnych terminy te ustalą ministrowie prowadzący dany typ szkoły.

Projekt rozporządzenia jest na etapie konsultacji. Ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji