Będzie drugie Poznaj Polskę? Projekt ustawy skierowany do Sejmu

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wychowanie patriotyczne powinno stać się integralną częścią szkolnego programu nauczania, a nie oddzielnym przedmiotem – podkreślił lider PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz, prezentując założenia nowej ustawy. Dodatkowo, PSL planuje powołanie Instytutu im. Wincentego Witosa, który ma dbać o pamięć tego polityka. Na czym ma polegać wychowanie patriotyczne? Wicepremier zdradził, że chodzi m.in. o odwiedzanie miejsc ważnych dla polskiej historii.

Spis treści

Wychowanie patriotyczne w Sejmie

PSL przygotowało dwa projekty ustaw: jeden dotyczący patriotycznego wychowania, a drugi powołania Instytutu im. Wincentego Witosa. Oba projekty zostały skierowane do Sejmu.

uczennice jadą na wycieczkę szkolną
freepik

W dniu Święta Wojska Polskiego, minister obrony narodowej złożył wieniec przed pomnikiem Wincentego Witosa w Warszawie. Towarzyszyli mu inni politycy PSL, w tym wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski oraz minister rozwoju Krzysztof Paszyk.

Na czym ma polegać wychowanie patriotyczne?

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Kosiniak-Kamysz przedstawił założenia projektu ustawy o wychowaniu patriotycznym. Podkreślił, że projekt „nie jest skierowany przeciwko nikomu”, ale wynika z potrzeby PSL zaakcentowania swoich wartości.

Kosiniak-Kamysz wyjaśnił, że patriotyczne wychowanie nie powinno być nowym przedmiotem szkolnym, ponieważ nie da się go ograniczyć do jednej dziedziny.

– To ma być program dla szkoły, stworzenie Komisji Edukacji Narodowej, która będzie ten program akceptować. To ma być program, w którym w różnych elementach będzie wychowanie patriotyczne – tłumaczył.

Program ma obejmować m.in. odwiedzanie miejsc ważnych dla polskiej historii, także tych regionalnych.

– To jest odwiedzanie tych miejsc, to są bohaterowie, autorzy, jest miejsce i dla Czesława Miłosza, Wisławy Szymborskiej, i dla Henryka Sienkiewicza i Władysława Reymonta. Nie należy nikogo wykluczać. I dla Olgi Tokarczuk, i dla „Dziadów” Adama Mickiewicza. (...) O tym jest ta ustawa – wyliczał lider PSL.

Kosiniak-Kamysz wyraził nadzieję na dobrą współpracę w parlamencie.

– To nie jest wymijanie, pomijanie jakiegokolwiek z resortów, tylko to chęć zaakcentowania, co jest dla nas, ludowców, bardzo ważne – zaznaczył.

Powołanie Instytutu Witosa

Lider PSL poinformował również o złożeniu projektu dotyczącego powołania Instytutu im. Wincentego Witosa, mającego na celu upamiętnienie nie tylko Bitwy Warszawskiej, ale także całej roli Witosa w odzyskiwaniu i umacnianiu niepodległości Polski.

– Każdy ma prawo pamiętać o Witosie i go czcić, ale nigdy nie wolno go partykularnie wykorzystywać, a takie próby były. Instytut Witosa ma być po to, aby dbać o jego pamięć, o jego myśl polityczną – a ta myśl była zjednoczeniowa, patriotyczna, ta myśl była polska. I sprawa polska zawsze była na pierwszym miejscu – powiedział Kosiniak-Kamysz.

Przypomniał również, że w ubiegłym roku m.in. dzięki kasacji złożonej przez ówczesnego RPO Adama Bodnara w 2020 r. Sąd Najwyższy uniewinnił Wincentego Witosa i innych dawnych liderów PSL i PPS, którzy jako opozycja przeciwko władzy sanacyjnej zostali w 1932 roku uznani w politycznym procesie za winnych próby obalenia przemocą rządu. O uniewinnienie Witosa i innych liderów od lat zabiegali ludowcy.

Jak mówił Kosiniak-Kamysz, w ubiegłym roku „po dziewięćdziesięciu latach Sąd Najwyższy zmazał hańbę sądu brzeskiego”.

– Ja swojej obietnicy dotrzymałem, my dotrzymaliśmy swojej obietnicy – że Witos nie będzie skalany okrutnym, haniebnym wyrokiem, który bohatera naszej wolności uczynił kryminalistą, zbrodniarzem przeciwko ojczyźnie. To była nieprawda, jawne kłamstwo i oszustwo, to była chęć wykorzystania tego politycznie – oświadczył.

Wincenty Witos to jeden z najważniejszych polskich polityków i ojców polskiej niepodległości, a następnie w dwudziestoleciu międzywojennym m.in. trzykrotnie pełnił funkcję premiera. Z pochodzenia chłop, całe życie związany był ze środowiskami ludowymi, w tym Stronnictwem Ludowym i PSL. W 1930 roku został aresztowany przez władze sanacyjne i osadzony w twierdzy brzeskiej, gdzie więzieni byli politycy opozycji. Skazany na 1,5 roku emigrował do Czechosłowacji.

Minister obrony narodowej złożył także w czwartek wieniec pod tablicą upamiętniającą generała Tadeusza Jordan-Rozwadowskiego, szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. Rozwadowski opracował plan kontrnatarcia oraz koncepcję Bitwy Warszawskiej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.ObserwujStrefaEdukacji.pl!

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji