Będzie nowy system w szkołach? Procedura jest zbyt czasochłonna i mało elastyczna

Magdalena Konczal
Opracowanie:
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Rodzice zaangażowani w życie szkoły, uczestniczący w wycieczkach czy opiece nad uczniami, stają przed obowiązkiem przedstawienia zaświadczenia o niekaralności. Czy istnieje szansa na uproszczenie tej procedury? Propozycje automatyzacji tego procesu, analogicznie do systemu eWUŚ, pojawiły się już w przestrzeni publicznej.

Spis treści

Obowiązek zaświadczenia o niekaralności dla rodziców

W ostatnich tygodniach pojawiła się dyskusja na temat konieczności przedstawiania zaświadczeń o niekaralności przez rodziców, którzy aktywnie wspierają szkoły, np. jako opiekunowie podczas wycieczek czy zajęć pozaszkolnych. Wątpliwości dotyczą przede wszystkim aktualnej procedury, która zdaniem niektórych jest czasochłonna i mało elastyczna. Jak wynika z pisma poselskiego Pauliny Matysiak, rodzice muszą samodzielnie składać wnioski o wydanie zaświadczenia, co może być problematyczne przy częstym angażowaniu się w życie szkoły.

załamana kobieta siedzi przed komputerem
Posłanka Paulina Matysiak przesłała do MEN interpelację ws. stworzenia systemu, który usprawniłby pracę szkół. 123 RF/ zdjęcie seryjne

W świetle obowiązujących przepisów rodzice pełniący funkcje opiekunów muszą spełniać pewne wymagania, w tym przedłożyć stosowne dokumenty. Proces ten może być uciążliwy, zwłaszcza dla osób regularnie uczestniczących w takich działaniach.

Będzie edukacyjny eWUŚ? Jest pomysł na automatyzację

Postulatem zamieszczonym w piśmie poselskim Pauliny Matysiak jest stworzenie systemu, który pozwoli szkołom na bieżąco sprawdzać status niekaralności rodziców, analogicznie do funkcjonującego w ochronie zdrowia systemu eWUŚ. W systemie tym, informacje o ubezpieczeniu zdrowotnym są weryfikowane w czasie rzeczywistym, co znacznie ułatwia formalności.

– Do mojego biura poselskiego docierają opinie, że aktualna procedura może okazać się zbyt czasochłonna i mało elastyczna. Pojawia się także argument, że wymóg każdorazowego występowania o zaświadczenie przed uczestnictwem w wydarzeniach szkolnych (np. wycieczkach, wizytach na basenie czy zajęciach na terenie szkoły) jest niepraktyczny. W związku z tym pojawiła się propozycja stworzenia systemu, który umożliwiłby szkołom uzyskiwanie tych informacji w sposób bardziej zautomatyzowany i aktualny, analogicznie do funkcjonowania systemu eWUŚ, który sprawdza ubezpieczenie zdrowotne w czasie rzeczywistym – czytamy w interpelacji.

Proponowane rozwiązanie, według posłanki Pauliny Matysiak, mogłoby odciążyć zarówno szkoły, jak i rodziców z dodatkowych obowiązków administracyjnych. Automatyzacja tego procesu zwiększyłaby także bezpieczeństwo dzieci, dzięki szybkiej weryfikacji osób zaangażowanych w opiekę.

Posłanka w interpelacji przesłała do MEN trzy pytania:

  1. Czy Ministerstwo Sprawiedliwości oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej rozważają wprowadzenie zmiany w procedurze sprawdzania niekaralności rodziców, tak aby szkoły mogły uzyskiwać takie informacje bezpośrednio w czasie rzeczywistym?
  2. Czy istnieje możliwość stworzenia systemu analogicznego do eWUŚ, który umożliwiałby sprawdzanie aktualności zaświadczeń o niekaralności w sposób automatyczny i na bieżąco?
  3. Czy rozważane są zmiany legislacyjne, które mogłyby ułatwić uzyskiwanie zaświadczeń o niekaralności dla rodziców i innych osób chcących wspierać szkoły w zakresie organizacji wydarzeń?
  4. Czy Ministerstwo Edukacji Narodowej dostrzega potrzebę usprawnienia tych procedur z punktu widzenia funkcjonowania szkół oraz rodziców?

Zgłoszona przez Paulinę Matysiak propozycja budzi zainteresowanie zarówno rodziców, jak i przedstawicieli szkół. Ułatwienia w zakresie pozyskiwania zaświadczeń o niekaralności mogłyby znacznie poprawić organizację szkolnych wydarzeń oraz przyczynić się do odciążenia administracyjnego placówek oświatowych.

Choć rodzice mogą postrzegać wymóg przedstawiania zaświadczeń o niekaralności jako dodatkowe utrudnienie, należy pamiętać, że głównym celem takiej procedury jest zapewnienie bezpieczeństwa dzieci. Przepisy te mają minimalizować ryzyko związane z obecnością osób, które mogłyby stanowić zagrożenie dla uczniów.

Niemniej jednak, automatyzacja tego procesu mogłaby znacznie ułatwić codzienne funkcjonowanie szkół i rodziców, co potwierdza rosnące zainteresowanie tematem. Obecnie rodzice, którzy chcą pełnić rolę opiekunów na wycieczkach czy zajęciach szkolnych, muszą każdorazowo występować o zaświadczenie. Wprowadzenie systemu podobnego do eWUŚ mogłoby wyeliminować ten wymóg. Czekamy na odpowiedź MEN w sprawie interpelacji posłanki.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. ObserwujStrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji