Bezpieczeństwo na wycieczce wakacyjnej organizowanej przez szkołę. O czym warto pamiętać jako rodzic? Kto zleca sprawdzenie autokaru?

Magdalena Ignaciuk
Przed wyjazdem dziecka na wakacje zadbajmy nie tylko o wygodne ubranie i dobrze spakowany plecak. Przypominamy ważne kwestie o ubezpieczeniu czy też sprawdzeniu organizatora wypoczynku.
Przed wyjazdem dziecka na wakacje zadbajmy nie tylko o wygodne ubranie i dobrze spakowany plecak. Przypominamy ważne kwestie o ubezpieczeniu czy też sprawdzeniu organizatora wypoczynku. freepik.com
Wyjazd wakacyjny organizowany przez szkołę to świetna atrakcja dla dzieci i młodzieży. Placówki często organizują półkolonie, kolonie, a także wyjazdy za granicę. Rodzice przy zapisaniu dziecka wyrażają szereg zgód, oddając jednocześnie odpowiedzialność za bezpieczeństwo swoich dzieci opiekunom wycieczki. Warto jednak pamiętać o innych formalnościach, które zapewniają bezpieczeństwo podczas wycieczki. Czy autokar jest w dobrym stanie technicznym? Ubezpieczenie szkolne za granicą – czy działa? Wyjaśniamy też inne kwestie.

Spis treści

Zgoda na wyjazd i informacje medyczne

Przy wyrażaniu zgody na udział dziecka w wycieczce dostajemy także kartę zgłoszenia, w której m.in. podajemy informacje na temat zdrowia dziecka, przyjmowanych leków i ewentualnych alergii. Warto wypełnić ją szczerze i zawrzeć informacje, które mają kluczowe znaczenie dla opiekunów – alergia, fobie, sprzęt i leki, które dziecko ma przy sobie, np. inhalator, okulary, orteza.

Jeśli dziecko musi przyjmować leki w trakcie wyjazdu np. ze względu na chorobę lokomocyjną, trzeba dostarczyć opiekunowi lub kierownikowi wyjazdu pisemną zgodę na podawanie tych medykamentów. Warto przemyśleć także wyrażenie zgody na podanie dziecku leków przeciwbólowych, środków na problemy z żołądkiem i wymienić nazwy leków, które akceptujemy, np. węgiel, No-Spa, czy krople żołądkowe.

W sytuacji, gdy pielęgniarka lub inna osoba uprawniona będzie poza zasięgiem, a dziecko źle się poczuje, wychowawca może udzielić pomocy medycznej z użyciem środków farmakologicznych wyłącznie za zgodą rodzica/opiekuna prawnego.

Osoby nieposiadające uprawnień do sprawowania opieki medycznej, mogą podać dziecku leki wyłącznie na prośbę i za zgodą rodziców – w innym przypadku osoby nie mają takich uprawnień – czytamy na rządowej stronie poświęconej bezpiecznemu wypoczynkowi

Ubezpieczenie szkolne NNW a wyjazd w czasie wakacji

Rodzice, którzy zastanawiają się, czy ubezpieczenie szkolne od nieszczęśliwych wypadków obowiązuję także w czasie wakacji, mogą spać spokojnie. Ubezpieczenie szkolne NNW obejmuje cały rok szkolny łącznie z przerwami, takimi jak święta, długie weekendy czy ferie zimowe. Szczegóły, takie jak zakres refundowanych kosztów i wysokość polisy zależy od wybranego planu ubezpieczenia.

W niektórych sytuacjach warto rozważyć wykupienie dodatkowego ubezpieczenia na wyższą kwotę. Zwłaszcza jeśli wycieczka obejmuje wyjazd za granicę lub uprawianie sportów ekstremalnych, warto również pomyśleć o ubezpieczeniu kosztów leczenia oraz odpowiedzialności cywilnej (OC).

Masz prawo do sprawdzenia autokaru przed wycieczką

Organizatorzy wakacji, rodzice i opiekunowie mogą sprawdzić na stronie Bezpieczny Autobus, czy autokar, w którym podróżują dzieci, ma aktualne badania techniczne i polisę ubezpieczeniową. Ponadto, chociaż przepisy nie nakładają obowiązku kontroli autokaru przed wycieczką, zawsze możesz zgłosić takie żądanie policji kilka dni przed wyjazdem. Dzięki temu upewnisz się, że pojazd jest sprawny technicznie.

O przeprowadzenie kontroli do Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego mogą zwrócić się organizatorzy wypoczynku oraz rodzice i opiekunowie dzieci. Kontrole są prowadzone zarówno w punktach kontrolnych, w miarę możliwości w miejscu wyjazdu autokaru, jak i na głównych szlakach komunikacyjnych – przypomina MEiN.

Nie tylko pojazd. Trzeźwość kierowców oraz sprawdzenie organizatora wycieczki

Sprawdzenie trzeźwości kierowcy oraz opiekunów może pozwoli spać spokojnie i potwierdzi, że osoby, pod których opieką zostawiamy dzieci, są gotowe do odpowiedzialnego pełnienia swojej roli.

Dobrze jest sprawdzić wiarygodność miejsca wypoczynku. Informacje na ten temat uzyskamy w kuratorium oświaty lub na stronie bazy wypoczynków.

Dokumenty. Tylko z nimi dzieci mogą wyjechać za granicę

W przypadku wyjazdu za granicę należy pamiętać o spakowaniu dziecku ważnego dowodu osobistego (do podróżowania po Unii Europejskiej) lub paszportu.

– Pamiętajmy, że akt urodzenia dziecka, zaświadczenie o złożeniu wniosku o uzyskanie paszportu lub dowodu osobistego, legitymacja szkolna, legitymacja ubezpieczenia zdrowotnego itd. nie uprawniają do przekraczania granicy i wyjazdu do innych państw – powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

H
Hans von Schwinke
Bezpieczeństwo na wycieczce..

przede wszystkim zabrac kierownice tacie- balwanskiemu Polakowi ktory rozwala cale rodziny na drzewach.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji