Bezpieczna droga do szkoły? Rodzicu! Poznaj 10 złotych zasad bezpiecznej drogi dziecka do szkoły i przypominaj mu o nich każdego dnia!

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Już miesiąc temu rozpoczęliśmy nowy rok szkolny. Wiele dzieci po raz pierwszy wyruszyło do szkoły, już bez rodziców komunikacją publiczną, pieszo, rowerem czy samochodem z opiekunem. Niezależnie od sposobu, w jaki dzieci dotrą do szkoły, najważniejsze jest, aby podróż ta była całkowicie bezpieczna. Jeżeli jeszcze nie poznaliście 10 zasad bezpiecznej drogi do szkoły dziecka... Koniecznie musicie zajrzeć do naszej galerii.

Dla rodziców, którzy codziennie odwożą swoje dzieci na lekcje, bezpieczeństwo w drodze jest bardzo ważne. Szczególną uwagę na kwestie związane z bezpiecznym podróżowaniem do szkoły muszą jednak zwrócić opiekunowie dzieci pokonujących samodzielnie drogę do placówki.

Legitymacja szkolna - czy trzeba o niej pamiętać?

Zwykle przed wyjściem do szkoły uczeń pakuje do plecaka książki, zeszyty czy też drugie śniadanie, jednak często zapomina o dokumentach. Gdy dziecko podróżuje koleją, czy autobusem równie ważne jest, aby spakowało legitymację szkolną. To nie tylko podstawowy dokument tożsamości każdego ucznia, ale również potwierdzenie uprawnień do zniżek na przejazd. Nie zapomnijmy uświadomić dziecku, że podróż pociągiem bez ważnego biletu lub dokumentu potwierdzającego ulgę jest niedozwolona i może być ukarana wysoką opłatą.

Oczekując na środek transportu...

Co jest najważniejsze podczas podróży do szkoły komunikacją publiczną? Dojeżdżając autobusem, tramwajem, metrem czy pociągiem – szczególną ostrożność należy zachować podczas oczekiwania na pociąg na stacji kolejowej czy stacji metra. Każde dziecko podróżujące tymi środkami transportu musi posiadać wiedzę, co oznacza żółta linia namalowana wzdłuż peronu czy przystanku, zwana linią bezpieczeństwa. Rodzice powinni wytłumaczyć dzieciom, że tej linii nie należy przekraczać do momentu, gdy pociąg zatrzyma się i otworzą się drzwi. Pojazd szynowy, który wjeżdża na peron z dużą prędkością, powoduje podmuch wiatru, przez który można stracić równowagę i wpaść na tory. Na stacjach kolejowych ulokowane są również urządzenia pod napięciem elektrycznym, do których dzieci nie powinny się zbliżać.

Poznaj 10 złotych zasad bezpiecznej drogi dziecka do szkoły

Podstawowa znajomość znaków drogowych i sygnalizacji świetlnej

Każdy uczestnik ruchu drogowego powinien znać podstawowe znaki drogowe występujące w okolicy przejść dla pieszych, przejazdów kolejowo-drogowych i przy drogach. Powinien także znać zasady funkcjonowania sygnalizacji świetlnej czy działania rogatek. Ułatwieniem w zapamiętaniu zasad dotyczących przekraczania przejazdów może być nauczenie dziecka krótkiej rymowanki ze spotu Kampanii Kolejowe ABC II: „Widzisz szlaban opuszczony, to nie przechodź z żadnej strony”. Rodzice powinni szczególnie mocno uwrażliwić dzieci na to, że przed przejściem przez tory w dozwolonym miejscu, zawsze warto polegać dodatkowo na własnym osądzie sytuacji i sprawdzić, czy z żadnej strony nie nadjeżdża pociąg. W miejscach o mniejszym natężeniu ruchu, gdzie występują przejścia bez rogatek czy sygnalizacji należy zachować szczególną ostrożność. Przed przejściem przez tory pamiętajmy, aby zawsze upewnić się, czy w naszym kierunku nie zbliża się pociąg.

Dzikie przejścia - szczególnie niebezpieczne!

Stanowczo zabronione jest przekraczanie torów w miejscach niedozwolonych, czyli korzystanie z tzw. dzikich przejść. Nawet jeśli musimy nadrobić drogi, trzeba skorzystać z odpowiedniego przejścia, żeby nie ryzykować własnym zdrowiem i życiem. Każdorazowe wejście na tory w miejscu do tego nieprzystosowanym sprawia, że stwarzamy zagrożenie nie tylko dla nas samych, ale również dla pozostałych uczestników ruchu, np. osób podróżujących pociągiem.

Spraw by Twoje dziecko było widoczne na drodze!

Jesienią dni stają się coraz krótsze, a wcześnie zapadający zmrok sprawia, że piesi oraz rowerzyści mogą być niedostatecznie widoczni dla kierowców. Niezwykle ważne jest stosowanie elementów odblaskowych i umieszczenie ich na odzieży wierzchniej tak, aby kierowcy mogli dostrzec pieszych z oddali. Zgodnie z obowiązującym prawem drogowym, każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, ma obowiązek posiadania elementów odblaskowych. Jednak warto zadbać o to, aby dziecko zawsze miało przy sobie nawet mały element odblaskowy. Szczególną uwagę na kwestie odblasków powinni zwrócić rodzice uczniów, którzy podróżują do szkoły na rowerze. Każdy rower powinien być wyposażony w światła pozycyjne przednie i tylne, dzwonek oraz tylne światło odblaskowe. Dodatkowym wyposażeniem każdego młodego rowerzysty powinna być kamizelka odblaskowa i kask.

Na co jeszcze zwrócić uwagę? Sprawdź w galerii!

od 7 lat
Wideo

Dziennik Bałtycki. Pod Chojnicami wykopano samolot z II wojny

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji