Spis treści
Apel biskupów do rodziców
Z okazji nowego roku szkolnego polscy biskupi wystosowali list do chrześcijańskich rodziców, który został opublikowany przez biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski. W swoim przesłaniu zachęcili rodziców do dbania o religijne wychowanie swoich dzieci, podkreślając, że posyłanie ich na lekcje religii jest spełnieniem zobowiązań wynikających z sakramentu małżeństwa oraz chrztu.
Biskupi zwrócili uwagę na znaczenie edukacji religijnej, która nie tylko dostarcza wiedzy o Bogu, ale również kształtuje postawy moralne.
„[Edukacja religijna] pomaga formować sumienia, charaktery i postawy młodych ludzi. Kształtuje postawy społeczne, uczy miłości bliźniego, wrażliwości, otwartości, empatii i współpracy” – napisali biskupi.
Dodatkowo podkreślili, że lekcje religii pomagają zrozumieć własną kulturę i historię, a udział w nich stanowi świadectwo wiary.
Sprzeciw Episkopatu wobec decyzji MEN
W liście biskupi wyrazili swoje niezadowolenie z decyzji Ministerstwa Edukacji Narodowej dotyczących zmian w organizacji lekcji religii. Uważają oni, że wyłączenie oceny z religii ze średniej oraz łączenie klas jest niesprawiedliwe i krzywdzące. Podobnie krytycznie odnoszą się do planów redukcji godzin lekcji religii oraz umieszczania tych zajęć na pierwszej i ostatniej godzinie lekcyjnej.
Biskupi podkreślili, że zmiany w rozporządzeniu o organizacji lekcji religii z 1992 roku powinny być konsultowane z Kościołami i związkami wyznaniowymi, a także realizowane w zgodzie z obowiązującym prawem.
„Wyrażamy nieustanną gotowość do takiego dialogu” – oświadczyli.
Petycja do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie lekcji religii
W odpowiedzi na rozporządzenie z 26 lipca 2024 roku, Prezydium Konferencji Episkopatu Polski oraz Polska Rada Ekumeniczna złożyły 22 sierpnia petycje do I prezesa Sądu Najwyższego. Domagają się w nich zaskarżenia rozporządzenia ministra edukacji do Trybunału Konstytucyjnego.
Autorzy petycji twierdzą, że przy wydaniu rozporządzenia ograniczono się jedynie do uzyskania opinii zainteresowanych Kościołów, co jest niewystarczające zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy o systemie oświaty. I prezes Sądu Najwyższego zarzuciła rozporządzeniu naruszenie zasady konsensualnego regulowania relacji między państwem a Kościołami oraz uniemożliwienie nauczania religii zgodnie z programem. W związku z tym zwróciła się do Trybunału Konstytucyjnego o zawieszenie stosowania tego rozporządzenia przed jego wejściem w życie.
Przesłanie biskupów ma być odczytane we wszystkich kościołach w Polsce w niedzielę 1 września.
Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?