Brakuje trzynastu tysięcy nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących. Przegląd braków kadrowych w różnych województwach

Katarzyna Mazur
Wideo
od 7 lat
Chociaż szczyt sezonu rekrutacyjnego przypada w szkołach na czerwiec, wiele szkół wciąż boryka się z brakami kadrowymi. Obecnie aktualnych jest niemal 13 tysięcy ofert pracy dla nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących. Potrzebni są dydaktycy wszystkich dziedzin, w szczególności jednak przedmiotów egzaminacyjnych. Prezentujemy zestawienie statystyczne wykonane na podstawie ogłoszeń o pracę w poszczególnych kuratoriach.

Spis treści

Ogólna liczba ofert pracy dla nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących

Jest połowa wakacji, tymczasem wiele szkół wciąż poszukuje nauczycieli, którzy byliby gotowi podjąć pracę dydaktyczną od września. Obecnie (stan na 29 lipca 2024 roku) aktualnych jest 12 930 ofert pracy dla nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących. Problem niedoborów kadrowych jest ogólnopolski, ale różni się w zależności od regionu. Tak wygląda ilość wolnych wakatów ogółem dla poszczególnych województw:

Wykres pierścieniowy prezentujący ilość ofert pracy dla nauczycieli
Ilość ofert pracy dla nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących wg województw (stan na 29 lipca 2024 roku) km

Największe zapotrzebowanie na nauczycieli występuje w województwie mazowieckim, gdzie ogólna liczba ofert pracy dla nauczycieli wynosi 2494. Na przeciwnym biegunie znajduje się województwo świętokrzyskie z 235 ofertami.

Jakich nauczycieli brakuje?

Ofert pracy nie brakuje dla nauczycieli żadnego z przedmiotów. Najwięcej jest jednak propozycji dla nauczycieli przedmiotów egzaminacyjnych. Ogółem brakuje 1236 anglistów, 1140 matematyków i 934 polonistów. Między innymi brakuje także 671 fizyków, 459 geografów, 390 biologów. Choć te liczby wydają się mniejsze, trudności ze znalezieniem odpowiednich specjalistów, mogą być jeszcze większe.

Wykres pierścieniowy prezentujący ilość ofert pracy dla anglistów
Liczba ofert pracy dla anglistów wg poszczególnych województw (stan na 29 lipca 2024 roku) km
Wykres pierścieniowy prezentujący ilość ofert pracy dla matematyków
Liczba ofert pracy dla matematyków wg poszczególnych województw (stan na 29 lipca 2024 roku) km
Wykres pierścieniowy prezentujący ilość ofert pracy dla polonistów
Liczba ofert pracy dla polonistów wg poszczególnych województw (stan na 29 lipca 2024 roku) km

Problemy z rekrutacją w szkołach

Nauczyciela przedmiotowego nie jest łatwo znaleźć. Szkoły borykają się z brakiem chętnych.

– Nieco łatwiej jest znaleźć nauczycieli wczesnoszkolnych, z nauczycielami przedmiotowymi jest problem – przyznaje wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 356 w Warszawie, Mirosława Krzyżewska. – Brakuje zainteresowanych. Szukaliśmy w tym roku nauczyciela matematyki, geografii i fizyki. Nauczyciela fizyki wciąż nie udało się znaleźć.

puste krzesła i jeden kandydat
Brakuje kandydatów na nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących freepik.com

Chcąc skompletować zespół do 1 września, dyrektorzy ratują się nauczycielami z innych szkół, zatrudniając ich na część etatu i w ten sposób uzupełniając braki kadrowe. Wiąże się z tym jednak spory problem logistyczny. Nie jest to tylko konieczność zsynchronizowania planów lekcji, ale także zaangażowania nauczyciela w życie szkolnej społeczności.

Czytaj także: Nie będzie miał kto uczyć. Nie pomogą emeryci i siłaczki

Naturalne jest, że ci, którzy pracują w kilku placówkach, mają zupełnie inną dyspozycyjność niż nauczyciele, którzy związani są z jedną placówką. Przekłada się to na organizację opieki, wyjazdów, zebrań, konsultacji i całej masy wydarzeń okolicznościowych, których w roku szkolnym jest niemało.

Problem pojawia się też w szkołach w małych miejscowościach, gdzie nie ma zbyt wielu szkół, z których można „podebrać” przedmiotowców. Nierzadko wówczas kilka przedmiotów prowadzi jeden nauczyciel, często pracując wiele godzin ponad etat.

– Uczę w małej szkole podstawowej. Prowadzę lekcje przyrody, biologii i chemii - mówi pani Ania z niewielkiej miejscowości w województwie łódzkim. – Oprócz tego mam dyżury na świetlicy. Matematyk uczy także fizyki. Polonistka etyki. Jesteśmy zapracowani, ale dajemy sobie radę. Problem zaczyna się, kiedy ktoś z nas choruje. Wówczas okazuje się, że ciężko wygospodarować kogoś na zastępstwo.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji