Centralna Komisja Egzaminacyjna określiła zasady przeprowadzenia egzaminów dla uczniów z Ukrainy. Nie wszyscy podlegają temu obowiązkowi

Monika Jaracz-Świerczyńska
Monika Jaracz-Świerczyńska
Centralna Komisja Egzaminacyjna określiła zasady przeprowadzenia egzaminów dla uczniów z Ukrainy. Nie wszyscy podlegają obowiązkowi stawienia się przed komisją egzaminacyjną. Do arkuszy, z jakimi zmierzą się ósmoklasiści oraz maturzyści, będą dołączone tłumaczenia w języku ukraińskim.

Na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej od kilku dni można zapoznać się z dokumentami, w których określono wytyczne, związane z zasadami przeprowadzania tegorocznych egzaminów ósmoklasisty oraz maturalnych dla uczniów z Ukrainy. Wśród uchodźców obowiązkowi przystąpienia do egzaminu podlegają dzieci, które dołączyły do ostatniej klasy szkoły podstawowej, natomiast maturzyści nie są do tego zobowiązani.

Na dzień 4 kwietnia 2022 roku liczba ukraińskich uczniów, którzy zadeklarowali chęć przystąpienia do egzaminu maturalnego jest niewielka, ale sytuacja może się jeszcze zmienić ze względu na to, iż ostateczny termin na dostarczenie deklaracji ze szkół do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie mija 5 kwietnia 2022 roku. Według danych, udostępnionych przez Okręgową Komisje Egzaminacyjną do matury w województwie śląskim podejdzie pięć osób. Jak zapewnia Śląskie Kuratorium Oświaty w Katowicach, nie ma jeszcze informacji o liczbie uczniów z Ukrainy, którzy dołączyli do ostatnich klas szkół średnich. Na chwilę obecną niewiadomo więc, jaką część z nich stanowią ci, którzy zdecydowali się podejść do matury w Polsce.

Nie wszyscy mają obowiązek przystąpić do egzaminu

Tegoroczne egzaminy, do jakich przystąpią w Polsce dzieci i młodzież, będą odbywać się w maju – zarówno ósmoklasisty, jak i maturalne. Tym razem do grona polskich uczniów dołączą ukraińscy, którzy przyjechali z ogarniętego wojną kraju, poszukując schronienia oraz szansy na godne życie. Centralna Komisja Egzaminacyjna określiła zasady organizacji egzaminów, według których dzieci oraz młodzież z Ukrainy, uczęszczające do polskich szkół, będą mogły do nich przystąpić. Nie wszyscy uczniowie, przebywający w Polsce w wyniku działań zbrojnych, prowadzonych w ich kraju, podlegają obowiązkowi stawienia się przed komisją egzaminacyjną.

– Dzieci i młodzież z Ukrainy, które uczęszczają do ósmej klasy szkoły podstawowej muszą przystąpić do egzaminu ósmoklasisty, aby ukończyć tę szkolę. Wyniki z egzaminu nie mają jednak wpływu na jego zdawalność. Z kolei uczniowie uczęszczający do szkół ponadpodstawowych, którzy otrzymają świadectwo ukończenia szkoły, mogą przystąpić do egzaminu maturalnego – mówi Urszula Okrajni, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Jaworznie.

Nie przeocz

Warunki przystąpienia do egzaminów

W przypadku egzaminu ósmoklasisty, w nieprzekraczalnym terminie do 11 kwietnia 2022 roku rodzice lub opiekunowie ucznia składają dyrektorowi szkoły pisemną deklarację, wskazującą język obcy nowożytny, z którego obywatel Ukrainy przystąpi do egzaminu. Następnie dyrektor szkoły przekazuje Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej informacje o uczniach, którzy będą zdawali egzamin ósmoklasisty za pośrednictwem systemu SIOEO. Obowiązek ten powinien zostać zrealizowany w terminie określonym przez dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, nie później jednak niż do 15 kwietnia 2022 roku. Uczniowie z Ukrainy mają przystąpić do egzaminu z języka polskiego, matematyki i jednego języka obcego nowożytnego, wybranego z takich, jak: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski czy włoski.

W przypadku egzaminów maturalnych, deklarację przystąpienia do matury składa sam uczeń, który wyraża chęć stawienia się przed komisją egzaminacyjną. Maturzysta z Ukrainy, który dołączył do polskiej szkoły w ostatniej klasie szkoły ponadpodstawowej, kieruje deklarację do dyrektora szkoły w nieprzekraczalnym terminie – do 31 marca 2022 roku. Dla obywateli Ukrainy egzamin maturalny będzie przeprowadzony z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym – obejmującym wymagania egzaminacyjne dla poziomu podstawowego – a także dodatkowych na poziomie rozszerzonym – obejmującym wymagania egzaminacyjne dla poziomu podstawowego i rozszerzonego. Warto tez przypomnieć, że matura w 2022 roku składa się wyłącznie z części pisemnej.

Obywatele Ukrainy, którzy przystąpią do matury w 2022 roku, obowiązkowo muszą zdawać egzaminy na poziomie podstawowym z przedmiotów takich, jak: język polski, matematyka i język obcy nowożytny. Warunkiem do uzyskania świadectwa dojrzałości jest przystąpienie również do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym lub – w przypadku języka obcego nowożytnego – na poziomie rozszerzonym albo dwujęzycznym. Maturzysta może wybrać przedmiot spośród następujących: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia muzyki, historia sztuki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, język mniejszości etnicznej (język łemkowski), język mniejszości narodowej (wybór spośród następujących języków: białoruski, litewski, niemiecki, ukraiński), język obcy nowożytny (wybór spośród następujących języków: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, włoski), język polski, matematyka, wiedza o społeczeństwie.

Język polski barierą dla wielu uczniów

Dla uczniów z Ukrainy, którzy nie znają języka polskiego bądź ich poziom wiedzy i umiejętności językowych nie pozwala im na poprawną komunikację oraz zrozumienie tekstów, będą przygotowane tłumaczenia ukraińskie, dołączone do arkuszy egzaminacyjnych. W przypadku egzaminu z języka polskiego, zarówno ósmoklasiści jak i maturzyści otrzymają instrukcje oraz polecenia przetłumaczone na język ukraiński. Jednak same teksty oraz zadania mają pojawić się już w języku polskim, w którym to uczniowie będą musieli dokonywać również zapisywania rozwiązań do zadań.

W przypadku matematyki, zapisywanie rozwiązań będzie możliwe w języku ukraińskim. Jeśli chodzi o języki obce, podczas egzaminu ósmoklasisty instrukcje oraz polecenia również pojawią się w wersji przetłumaczonej, natomiast same zadania – w języku obcym lub ukraińskim, tak jak w przypadku możliwości zapisywania rozwiązań do zadań. W przypadku egzaminu maturalnego z języka obcego, instrukcje oraz polecenia tłumaczone będą na język ukraiński, zaś zadania pojawią się w języku obcym, w którym uczniowie dokonają też zapisów rozwiązań. Arkusze maturalne na poziomie rozszerzonym nie zostaną przetłumaczone.

Poza wersjami arkuszy w języku ukraińskim oraz możliwościami częściowego zapisywania w nim rozwiązań, uczniom zza wschodniej granicy Polski, uczęszczającym do klas maturalnych, będzie przysługiwał też dłuższy czas przeznaczony na pracę z arkuszem egzaminacyjnym, a kwestia ta ma dotyczyć każdego przedmiotu.

Musisz to wiedzieć

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji