Spis treści
Czym jest grywalizacja?
Grywalizacja, czyli wykorzystanie mechanizmów znanych z gier w celu motywowania do działania w kontekstach niezwiązanych z grami, stała się popularnym narzędziem w różnych dziedzinach, od marketingu po edukację. Wprowadzanie elementów grywalizacji do procesu nauczania czyni go bardziej angażującym i przyjemnym. Jeśli zastanawiasz się, jak zachęcić uczniów do czytania, spróbuj zamienić czytanie we wspólną grę.
W grywalizacji stosuje się takie elementy jak punkty, odznaki, rankingi, wyzwania i nagrody w kontekstach, które z grami na pierwszy rzut oka niewiele mają wspólnego. Wprowadzają do codziennych aktywności elementy rywalizacji i zabawy, co przekłada się na większe zaangażowanie uczestników.
Nie musisz od razu stwarzać całego uniwersum i skomplikowanego regulaminu. Tylko od Ciebie zależą reguły, które ustalisz i stopień, w jakim chcesz rozbudować tę metodę. W edukacji grywalizacja może przybierać różne formy, od prostych quizów i konkursów, po skomplikowane systemy punktowe i misje edukacyjne. Poniżej przedstawiamy tylko kilka przykładów, które najlepiej potraktować jako inspirację do własnych pomysłów.
Jak zastosować mechanizmy grywalizacji w czytaniu lektur szkolnych? Przykłady
- Stwórz drużyny
Przed omówieniem każdej lektury podziel uczniów na grupy, w których będą ją omawiać. Aby łatwiej im się było z nimi identyfikować pozwól im stworzyć tożsamość grupy, np. poprzez nawiązania do bohaterów lub motywów z planowanej lektury. Uczniowie z danej grupy będą wspólnie pracować na sukces, konkurując z pozostałymi drużynami. Pozwoli to na zachowanie balansu pomiędzy współpracą a rywalizacją. Zapobiegnie też sytuacjom, w których poszczególne jednostki zostaną w tyle i poczują zniechęcenie.
- Wprowadź system punktowy
Grupy mogą zdobywać punkty za rozmaite zadania, które zleca nauczyciel. Od Ciebie zależy dostosowanie ich do potrzeb edukacyjnych dzieci oraz ich możliwości.
- Monitoruj czytanie
Nagradzaj przeczytanie poszczególnych rozdziałów lektury w wyznaczonym czasie. Każdy rozdział może być wart określoną liczbę punktów, co motywuje do regularnego czytania i śledzenia swoich postępów. Premiuj grupy, których wszyscy uczestnicy zdążyli na czas.
- Rób szybkie quizy i zadawaj zagadki
Zamiast dużych testów wiedzy z lektury rób krótkie, ale regularne quizy na temat przeczytanych fragmentów. Zadawaj zagadki, których rozwiązanie jest możliwe wyłącznie po przeczytaniu odpowiednich fragmentów. - Stwórz „nakładkę”
Media społecznościowe wprowadziły trend oznaczania swoich zdjęć profilowych nakładkami, sygnalizującymi zaangażowanie danej osoby w konkretny temat. Pomyśl o czymś podobnym – to może być prosta przypinka albo oznaczenie na drzwiach, informujące, że ta klasa właśnie czyta. - Zaplanuj misję
Uczniowie mogą być zachęcani do udziału w wyzwaniach i misjach. Ich zakres zależy tylko od Twojej wyobraźni. To może być odczytanie przez megafon fragmentu tekstu podczas przerwy obiadowej, zgromadzenie rekwizytów ze świata lektury lub stworzenie plakatów. Każda grupa powinna mieć misję, którą musi wspólnie zaliczyć. - Przydzielaj funkcje i tytuły
Zaplanuj funkcyjne postaci w każdej grupie. Niech to będzie np. Tropiciel cytatów, Krytyk, Mistrz dyskusji. Przydzielaj je na przekór naturalnych predyspozycji i licz punkty za daną aktywność podwójnie. Zachęci to uczniów do podejmowania nowych aktywności.
Przeczytaj także: Dlaczego warto czytać dzieciom na głos? Efekty są zaskakujące
Jak grywalizacja wpływa na motywację?
Jednym z kluczowych aspektów grywalizacji jest balansowanie między motywacją wewnętrzną a zewnętrzną. Motywacja wewnętrzna pochodzi z nastawienia ucznia - to naturalna ciekawość, zainteresowanie tematem i chęć zdobywania wiedzy.
Motywacja zewnętrzna natomiast jest napędzana przez bodźce, takie jak nagrody, punkty czy uznanie. Grywalizacja skutecznie łączy te dwa typy motywacji, oferując uczniom konkretne cele do osiągnięcia (motywacja zewnętrzna) oraz tworząc środowisko, w którym zdobywanie wiedzy staje się ciekawym wyzwaniem (motywacja wewnętrzna).
Korzyści ze stosowania grywalizacji
Uczniowie, którzy uczestniczą w grywalizacji, są bardziej zaangażowani, lepiej przyswajają materiał i rozwijają ważne umiejętności społeczne. Metoda ta może znacząco zwiększyć zaangażowanie uczniów w czytanie lektur szkolnych. Dzięki zastosowaniu elementów takich jak punkty, odznaki, nagrody i wyzwania, czytanie staje się procesem wspólnym i atrakcyjną zabawą. Grywalizacja jest dobra na każdym etapie edukacyjnym, trzeba tylko dostosować poziom zadań do możliwości uczniów.
Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?