CKE podała wyniki matur 2023. Minister Czarnek: To najlepsze wyniki od wielu, wielu lat

Lidia Lemaniak
Lidia Lemaniak
Wideo
od 16 lat
Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała w piątek o wynikach tegorocznych matur. – To najlepsze wyniki matur w ogóle, od wielu, wielu lat. Jesteśmy bardzo zadowoleni. To też pokazuje, że ten system 8 plus 4, czyli osiem lat szkoły podstawowej oraz cztery lata liceum, bez gimnazjów, jest zdecydowanie bardziej efektywny – skomentował w rozmowie z i.pl minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek.
To najlepsze wyniki matur w ogóle, od wielu, wielu lat. Jesteśmy bardzo zadowoleni - mówi i.pl prof. Przemysław Czarnek.
To najlepsze wyniki matur w ogóle, od wielu, wielu lat. Jesteśmy bardzo zadowoleni - mówi i.pl prof. Przemysław Czarnek. Sylwia Dąbrowa/Polska Press

CKE podała wyniki matur 2023

Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformowała w piątek, że maturę zdało 84,4 proc. tegorocznych absolwentów. 11,3 proc. abiturientów, którzy nie zdali jednego przedmiotu, ma prawo do poprawki w sierpniu. Matury nie zdało 4,3 proc. uczniów.

Pisemny egzamin maturalny z języka polskiego zdało 97 proc. tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych, egzamin z matematyki – 88 proc., a z języka angielskiego – 97 proc.

Minister Czarnek komentuje wyniki matury

Minister edukacji i nauki prof. Przemysław Czarnek poproszony przez i.pl o komentarz do wyników matur, zauważył, że to najlepsze wyniki matur w ogóle, od wielu, wielu lat. – Jesteśmy bardzo zadowoleni – podkreślił.

– To też pokazuje, że ten system 8 plus 4, czyli osiem lat szkoły podstawowej oraz cztery lata liceum, bez gimnazjów, jest zdecydowanie bardziej efektywny. Jest więcej godzin w siatce na przygotowanie maturzystów. Więc ten system kontynuować – dodał.

Czarnek przypomniał, że bez wątpienia było dużo histerii wokół nowej matury.

– Okazało się to zupełnie bezpodstawne. My, zresztą, twierdziliśmy już kilka miesięcy temu – na podstawie wyników matur próbnych – że młodzież jest bardzo dobrze przygotowana do matury, a egzaminy w tym roku wcale nie były łatwe. Gratulacje dla uczniów i dla nauczycieli – mówił minister.

Szef resortu edukacji i nauki dopytywany, czy mamy tak mądrych uczniów, czy raczej matura była tak łatwa, że wyniki zdawalności są tak dobre, odpowiedział, że matury były łatwe, ale dla mądrych uczniów.

– Jeszcze raz powtarzam – system 8 plus 4 jest zdecydowanie bardziej efektywny niż 6 plus 3. Jest więcej czasu na powtórkę i ugruntowanie materiału, a w związku z tym wyniki też są dużo lepsze – wskazał.

– Poza tym pamiętajmy, że jednak robiliśmy wszystko, co w naszej mocy, żeby również ewentualne zaległości z okresu nauki zdalnej z początku liceum, były nadrobione. 200 mln zł na trzy godziny tygodniowo przez cztery miesiące w każdej szkole też przyniosły swoje rezultaty. Cieszymy się z tych wyników – podkreślił minister.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Portal i.pl codziennie. Obserwuj i.pl!

mm

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: CKE podała wyniki matur 2023. Minister Czarnek: To najlepsze wyniki od wielu, wielu lat - Portal i.pl

Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji