Co dają studia za granicą? Gdzie najchętniej uczą się polscy studenci? Czy warto studiować poza granicami kraju?

OPRAC.:
Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Dotychczas najchętniej polscy studenci wybierali uczelnie brytyjskie. Teraz na popularności zyskują uniwersytety w krajach UE.
Dotychczas najchętniej polscy studenci wybierali uczelnie brytyjskie. Teraz na popularności zyskują uniwersytety w krajach UE. Fot. Victoria Heath / unsplash
Czy studia za granicą to gwarancja sukcesu? Według ekspertów nauka na uczelniach w innych zakątkach świata otwiera dodatkowe możliwości i jest szansą na zrobienie kariery. Czy to oznacza, że polskie uczelnie mają mniej do zaoferowania niż te zagraniczne? Niekoniecznie. Jednak perfekcyjna znajomość języka obcego, nawiązywanie międzynarodowych relacji, duża samodzielność i konieczność „pływania w głębokiej wodzie”, otwierają przed młodymi ludźmi dodatkowe możliwości. Kto wybrał studia za granicą i jakie są tego efekty? Sprawdzamy.

Spis treści

Czy warto wybrać studia za granicą? Poważne wyzwanie i duże szanse

- Co mają wspólnego Magda Gessler, Mikołaj Kopernik i Stanisław Witkiewicz? Wszyscy studiowali za granicą. Dla wielu młodych i uzdolnionych Polek i Polaków ukończenie studiów na zagranicznej uczelni jest przepustką do udanej, międzynarodowej kariery. Na naukę za granicą stawiają również aktorzy i aktorki, ludzie biznesu oraz osoby, które postawiły na karierę polityczną – przekonują eksperci z Education Laboratory, którzy prześledzili edukacyjne wybory Polaków.

Nie oznacza to, że rodzime uczelnie nie mają interesującej oferty, albo poziom kształcenia jest niższy niż na europejskich uniwersytetach. Z jednej strony na studia za granicą decydują się często osoby, które mają duży potencjał i lubią mierzyć się z poważnymi wyzwaniami. Z drugiej strony – zupełnie nowe środowisko, pełna samodzielność, konieczność odnalezienia się w nowej rzeczywistości i zanurzenie w języku obcym, hartują młodego człowieka i otwierają go na nowe doświadczenia. Czy zatem studia za granicą to dobry sposób, aby w pełni rozwinąć swój talent?

– Z takiego założenia wyszło również wielu znanych Polaków i wiele Polek. Dzieje się tak nie tylko teraz, ale również w przeszłości tej mniej i bardziej odległej. Studia za granicą zawsze dawały szersze możliwości, nowe spojrzenie i pozwalały wykorzystać pełnię swojego potencjału – mówi Przemysław Jeziorowski, Business Development Manager z Elab Education Laboratory.

Dokąd na zagraniczne studia? Holandia zamiast Wielkiej Brytanii

Młodzi Polacy, jeśli wybierają studia za granica, to decydują się na program nauczania w języku angielskim. Ze względu na powszechność tego języka, jest to niemal naturalny wybór. Do niedawna najchętniej wybieranymi uczelniami przez studentów z Polski był te zlokalizowane w Wielkiej Brytanii. Kluczowym argumentem było oczywiście doskonalenie języka angielskiego w jego szlachetnej, brytyjskiej odmianie. Za takim wyborem przemawiał również prestiż tamtejszych uczelni i dobre, edukacyjne tradycje.

Te trendy odmienił jednak Brexit – teraz coraz częściej studenci decydują się na podjęcie studiów w krajach należących do Unii Europejskiej. Nie bez znaczenia są tu oczywiście formalne ułatwienia dla studentów z UE, a także liczne programy unijne, wspierające wymianę studencką i międzynarodowe kształcenie w ramach wspólnoty.
Według najnowszych danych, dotyczących aplikacji na zagraniczne studia, ponad 40% młodych Polaków, którzy zdecydowali się na studia za granicą, wybrała uczelnie w krajach należących do Unii Europejskiej.

- Uczelnie z Unii Europejskiej oferują obecnie bardzo ciekawą i rozbudowaną ofertę studiów w języku angielskim, która jeszcze parę lat temu była przede wszystkim domeną krajów anglojęzycznych. Profesjonalna kadra, wysoki poziom nauczania i możliwość poznawania ludzi z całego świata przyciąga do UE coraz więcej aplikantów międzynarodowych. Analizując dane, można zauważyć, że zainteresowanie studiami w Danii, Hiszpanii, Holandii czy we Włoszech jest coraz większe – komentuje Przemysław Jeziorowski z Elab.

W ostatnim czasie najwięcej osób aplikowało na studia w Holandii. Niderlandy wybrało 18 proc. studentów z Polski, składających dokumenty aplikacyjne w tym roku akademickim. Zgodnie z deklaracjami świeżo upieczonych studentów, o wyborze Holandii zdecydowała szeroka oferta kierunków z wykładowym językiem angielskim, a także przystępne koszty studiowania. Na drugim miejscu zagranicznych wyborów polskich studentów znalazła się Irlandia (10 proc. aplikacji), a na trzecim – Włochy (8 proc.).

Kto ze znanych Polaków studiował za granicą?

Studia za granicą chętnie wybierają artyści, młodzi ludzie o naukowych ambicjach, studenci zainteresowani międzynarodowym biznesem czy polityką. Możliwości wyboru ciekawych kierunków są ogromne. Kto spośród znanych Polaków zdecydował się na zdobywanie wiedzy poza granicami kraju?

Mikołaj Kopernik - polski uczony, który na całym świecie znany jest najbardziej ze swojego dzieła „O obrotach ciał niebieskich”, również podjął edukację za granicą. Twórca teorii heliocentrycznej budowy Układu Słonecznego za granicą studiował na aż trzech uczelniach: w Bolonii, Padwie i Ferrarze. Jest to tym bardziej imponujące, że działo się na przełomie XV i XVI wieku.

- Warto wspomnieć, że Uniwersytet Boloński, na którym studiował Kopernik, jest najstarszym uniwersytetem na świecie, założonym w 1088 roku. W 2022 roku, według danych Elab, znalazł się na czwartym miejscu wśród włoskich uczelni, na które najczęściej aplikowały osoby z Polski. Coraz bardziej popularne stają się również Włochy. Jest to trzeci wybór Polek i Polaków, jeśli chodzi o kraje Unii Europejskiej – komentuje Przemysław Jeziorowski z Elab.

Stanisław Witkiewicz - był pisarzem, teoretykiem, krytykiem sztuki i architektem. Ojciec Witkacego studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Monachium. Twórca stylu zakopiańskiego szlifował tam swoje umiejętności w latach 1872-1875.Czy w XXI wieku studia artystyczne za granicą są częstym wyborem?

- Studia artystyczne są bardzo popularną opcją wśród osób aplikujących na zagraniczne uczelnie. Artistic Courses znalazły się w TOP 5 najpopularniejszych kierunków, na które aplikowały osoby z Polski w 2022 roku - mówi Przemysław Jeziorowski z Elab.

Maria Dąbrowska - urodzona pod koniec XIX wieku pisarka również studiowała za granicą. Autorka „Nocy i Dni” od 1907 do 1914 roku kontynuowała edukację na uniwersytetach w Brukseli i w Lozannie. Studiowała nauki przyrodnicze, socjologię i ekonomię.

Alicja Bachleda Curuś - swoje umiejętności aktorskie postanowiła rozwijać w Instytucie Teatralnym i Filmowym w Nowym Jorku, założonym przez słynnego amerykańskiego aktora i producenta, Lee Strasberga. Jest to jedyna szkoła na świecie oferująca najczystsze szkolenia z techniki Lee Strasberg Method Acting. W jej murach wykształcili się jedni z najlepszych aktorów i aktorek na świecie, m.in. Angelina Jolie, Chris Evans czy Alec Baldwin.

Zofia Zborowska - aktorka po ukończeniu Akademii Teatralnej w Warszawie wyjechała do Los Angeles, aby kontynuować naukę w Instytucie Teatralnym i Filmowym Lee Strasberga. Według Zofii największą różnicą była liczba zajęć przed kamerą: „W Instytucie jest dużo zajęć przed kamerą, co bardzo odróżnia je od nauki w szkole teatralnej w Polsce”.

Izabela Miko - kolejną polską aktorką, która postawiła na edukację w Stanach Zjednoczonych, jest Izabela Miko. Uczyła się tańca w prestiżowej szkole baletowej American Ballet Association w Nowym Jorku oraz pobierała nauki w Instytucie Teatralnym i Filmowym Lee Strasberga.

Szymon Syrkus - polski architekt studiował za granicą w Wiedniu, Grazu, Rydze, Dorpacie i Moskwie. Szymon Syrkus zajmował się między innymi projektowaniem osiedli mieszkaniowych i budynków użyteczności publicznej. Wraz z żoną - Heleną Syrkus- stworzył liczne projekty. Przygotowali między innymi projekty osiedli – Koło II i Praga I – w Warszawie.

Magda Gessler - jako miejsce swoich studiów wybrała ciepłą Hiszpanię. Uczyła się na Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych św. Ferdynanda w Madrycie, gdzie uzyskała dyplom malarstwa. Aktualnie w Akademii mieści się muzeum sztuki z istotną kolekcją hiszpańskiego malarstwa. Międzynarodowe doświadczenie edukacyjne pozytywnie wpłynęło na jej znajomość języków obcych, bo Magda Gessler włada aż trzema: hiszpańskim, niemieckim i włoskim.

- Kraj, który wybrała Magda Gessler, był wtedy dość nietypowy. Do niedawna Hiszpania nie była popularnym kierunkiem wśród polskich studentów. Teraz stawia na nią coraz więcej osób. W tym roku pojawiła się w zestawieniu Elab Education Laboratory – ex aequo z Francją – jako czwarty najpopularniejszy kraj Unii Europejskiej, wybierany przez Polki i Polaków – mówi Przemysław Jeziorowski z Elab. – Choć wciąż jest to niewielka część osób aplikujących na studia za granicą, warto zauważyć, że ta liczba rośnie – dodaje Przemysław Jeziorowski.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji