Co to jest błąd kardynalny na maturze 2022? Kiedy występuje? Wyjaśniamy, czym różni się błąd kardynalny od błędu rzeczowego. Oto przykłady

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Błąd kardynalny a błąd rzeczowy. Czym się od siebie różnią?
Błąd kardynalny a błąd rzeczowy. Czym się od siebie różnią? 123 RF/ zdjęcie seryjne/ Archiwum prywatne
Udostępnij:
Błąd kardynalny na maturze to pomyłka, której obawiają się wszyscy uczniowie. Krąży na jego temat wiele mitów. W momencie, gdy zostanie popełniony, za całą pracę uzyskuje się 0 punktów, co jest równoznaczne z niezdaną maturą. Podajemy przykłady błędów kardynalnych i wyjaśniamy, kiedy egzaminator może stwierdzić, że w pracy ucznia pojawiło się poważne uchybienie.

Co to jest błąd kardynalny i czym różni się od błędu rzeczowego?

Błąd kardynalny można popełnić na maturze z języka polskiego. Występuje on w momencie, gdy uczeń wykazuje się zupełną nieznajomością lektur obowiązkowych (tzw. lektur z gwiazdką), a także nazwisk czy kontekstu.

Jak podaje Centralna Komisja Egzaminacyjna błąd kardynalny to „błąd rzeczowy świadczący o nieznajomości tekstu kultury, do którego odwołuje się zdający, oraz kontekstu interpretacyjnego przywołanego przez zdającego”.

Warto wyjaśnić także, czym jest błąd rzeczowy. Jest to rodzaj błędu, który dotyczy treści na przykład danej lektury. Uczeń może pomylić imię bohatera, nazwisko autora (także lektury obowiązkowej) czy nawet nazwę epoki. Poważnym błędem rzeczowym będzie więc:

  • napisanie, że głównym bohaterem „Lalki” Prusa był Sławomir Wokulski;
  • napisanie, że autorem „Dziadów” jest Słowacki;
  • napisanie, że epoka, w której tworzył Mickiewicz i Słowacki to pozytywizm.

Błąd kardynalny. Przykłady

Wielu maturzystów obawia się, że popełni błąd kardynalny na maturze. Jednak w rzeczywistości egzaminatorzy bardzo rzadko decydują się, by zaznaczyć obecność takiego błędu, a tym samym przyznać uczniowi 0 punktów za całe wypracowanie. Podanie przykładów błędów kardynalnych jest dość trudne, bo zazwyczaj nie jest nim pomylenie imienia czy nazwiska, ale wykazywanie się całkowitą nieznajomością tzw. lektury z gwiazdką.

Warto także sprawdzić, co na temat błędu kardynalnego oraz błędu rzeczowego mówią specjaliści. Obejrzycie poniższe filmiki i upewnijcie się, że nie popełnicie błędu kardynalnego i poważnego błędu rzeczowego na maturze.

Błąd kardynalny może więc występować, np.:

  • gdy mamy do napisania rozprawkę o pracy i piszemy, że Stanisław Wokulski nie miał żadnej pracy, nic nie robił przez całe dnie, a jedynie zabiegał o to, by przypodobać się Helenie Stawskiej;
  • kiedy piszemy o przemianie i zaznaczamy, że Jacek Soplica w ogóle nie zmienił się po zastrzeleniu Stolnika, a ksiądz Robak to jego brat bliźniak.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Nigdy nie patrzyliśmy tak daleko - teleskop Jamesa Webba

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie