Spis treści
Ile osób pobierało nauczycielskie świadczenie kompensacyjne?
W lipcu 2024 roku, według danych ZUS, świadczenia kompensacyjne pobierało 11,6 tysiąca nauczycieli. Przeciętna wysokość tych świadczeń wynosiła 3971,14 złotych. Miesiąc wcześniej, liczba ta była nieco wyższa i wynosiła 11,9 tysiąca, a średnia wysokość kompensówki wynosiła 3986,93 złotych.
Porównując te dane z poprzednimi latami, widać wyraźny spadek. W lipcu 2023 roku świadczenia kompensacyjne pobierało 12,4 tysiąca nauczycieli, a ich przeciętna wysokość wynosiła 3497,06 złotych. W lipcu 2022 roku liczby te wynosiły odpowiednio 12,8 tysiąca osób i 2863,59 złotych, natomiast w lipcu 2021 roku były to 13,6 tysiąca osób i 2573,32 złote. Przypomnijmy jednak, że tzw. kompensówka ma charakter wygasający.
Czym jest świadczenie kompensacyjne?
Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli są odpowiednikiem emerytur pomostowych. W lipcu 2024 roku emerytury pomostowe pobierało 40 tysięcy osób, a ich przeciętna wysokość wynosiła 5216,57 złotych.
Zgodnie z ustawą obowiązującą od 2009 roku, nauczycielskie świadczenia kompensacyjne mogą być przyznawane nauczycielom z 30-letnim stażem pracy, w tym 20 lat pracy nauczycielskiej, jeśli pracują na co najmniej pół etatu. Wiek uprawniający do świadczenia ma wzrastać w latach 2014-2032, począwszy od 55. roku życia aż do osiągnięcia powszechnego wieku emerytalnego. W 2024 roku nauczyciel może otrzymać kompensówkę, jeśli ukończył 55 lat (kobieta) lub 60 lat (mężczyzna).
Świadczenia kompensacyjne przysługują nauczycielom pracującym w różnych placówkach edukacyjnych, takich jak szkoły, przedszkola, placówki kształcenia ustawicznego, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki wychowawcze oraz poradnie psychologiczno-pedagogiczne, zarówno publiczne, jak i niepubliczne.
Zgodnie z przepisami, nauczyciele korzystający z kompensówek nie mogą kontynuować pracy w szkole, przedszkolu czy ośrodku, nawet w niepełnym wymiarze godzin, pod groźbą zawieszenia świadczenia. Jeśli jednak nauczyciel podejmie pracę poza zawodem, nadal może pobierać świadczenie kompensacyjne. W 2022 roku, w związku z agresją Rosji na Ukrainę i napływem uchodźców, wprowadzono pewne odstępstwa od tej zasady.
Zmiany w kompensówkach w związku z konfliktem na Ukrainie
Na mocy ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, nauczyciele pobierający świadczenie kompensacyjne mogą być zatrudnieni bez utraty tego świadczenia na stanowisku pomocy nauczyciela lub nauczyciela w oddziale przygotowawczym dla uczniów z Ukrainy. Możliwe jest także zatrudnienie nauczyciela języka polskiego lub prowadzącego dodatkową naukę języka polskiego, a także innego nauczyciela, jeśli w szkole uczęszcza co najmniej jeden uczeń będący obywatelem Ukrainy, którego pobyt w Polsce jest uznawany za legalny.
Świadczenia kompensacyjne dla nauczycieli nie są finansowane z odprowadzanych składek, lecz pochodzą z budżetu państwa. ZUS udostępnił na swojej stronie internetowej specjalny kalkulator, który pozwala nauczycielom na wyliczenie prognozowanej wysokości świadczenia kompensacyjnego, wpisując podstawowe dane.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. ObserwujStrefaEdukacji.pl!
Źródło:
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?