Coraz więcej emerytów i rencistów korzysta z tego dokumentu wydawanego przez ZUS. Jednocześnie Zakład ostrzega seniorów przed oszustami

OPRAC.:
Maciej Badowski
Maciej Badowski
mLegitymacja, zainstalowana w telefonie, to duże ułatwienie dla klientów ZUS, którzy nie muszą mieć przy sobie plastikowej karty, by potwierdzić swój status emeryta-rencisty.
mLegitymacja, zainstalowana w telefonie, to duże ułatwienie dla klientów ZUS, którzy nie muszą mieć przy sobie plastikowej karty, by potwierdzić swój status emeryta-rencisty. Lukasz Gdak/ Polska Press
Z elektronicznych legitymacji emeryta-rencisty korzysta coraz więcej klientów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – Do końca marca tego roku taki elektroniczny dokument pobrało 694 534 osoby – podaje Iwona Kowalska-Matis, regionalny rzecznik prasowy ZUS. Sprawdź jak skorzystać z mLegitymacji oraz co dzięki niej można załatwić. Jednocześnie Zakład ostrzega przed oszustami. – Apeluję o to, żeby nie udostępniać danych z legitymacji emeryta–rencisty czy z dowodu osobistego osobom, które o to proszą w niejasnym celu – mówi Kowalska-Matis.

Spis treści

mLegitymacja. Dla kogo nowy dokument?

Od stycznia 2023 r. legitymacje emeryta-rencisty są wydawane przez ZUS w formie elektronicznej. Elektroniczna legitymacja emeryta i rencisty działa tak samo jak ta tradycyjna, plastikowa karta. Jak informuje Zakład, nie trzeba składać w tej sprawie żadnego wniosku. Każda uprawniona osoba może pobrać cyfrowy dokument w aplikacji mObywatel.

– Z tej możliwości w ubiegłym roku skorzystało ponad 611 tys. świadczeniobiorców ZUS, a w tym roku - 83,5 tys., co łącznie daje liczbę 694,5 tys. – informuje Wojciech Ściwiarski, rzecznik prasowy ZUS w województwie mazowieckim.

– Dzięki temu każdy senior ma dostęp do swojej elektronicznej legitymacji we własnym telefonie – dodaje Iwona Kowalska-Matis regionalny rzecznik prasowy ZUS na Dolnym Śląsku.

Jak korzystać z mLegitymacji?

Rzeczniczka wyjaśnia, że Zakład Ubezpieczeń Społecznych wystawia automatycznie mLegitymację wszystkim klientom, którzy przechodzą na emeryturę lub rentę. Obywa się to bez żadnego wniosku i wizyty w ZUS. Wystarczy na swoim smartfonie zainstalować aplikację mObywatel i ściągnąć dokument „legitymacja emeryta-rencisty”. Od tej pory na pulpicie aplikacji będzie widoczna ikona mLegitymacji. Co ważne jeśli wcześniej nie dodaliśmy w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw musimy potwierdzić swoją tożsamość.

– Jeżeli jednak nie dodaliśmy wcześniej w aplikacji mObywatel dowodu osobistego, to najpierw konieczne będzie potwierdzenie swojej tożsamości, czyli dołączenie dowodu osobistego, a następnie dopiero legitymacji emeryta-rencisty – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Elektroniczna legitymacja tak samo ważna jak plastikowa

Jak wyjaśnia ZUS, elektroniczna legitymacja emeryta-rencisty jest równoważnym odpowiednikiem tradycyjnej, plastikowej karty. Poprzez okazanie mLegitymacji na ekranie smartfonu można m.in. potwierdzić statut emeryta lub rencisty, prawo do świadczeń zdrowotnych, czy skorzystać z przysługujących ulg i zniżek, na przykład na bilety komunikacji miejskiej, czy zniżki w ośrodkach uzdrowiskowych i placówkach kultury.

Ponadto, dzięki mLegitymacji osoby uprawnione mogą także otrzymać zwolnienie z części opłat za rehabilitację, czy skorzystać ze zwolnienia z abonamentu RTV. Z elektronicznej legitymacji można korzystać bez względu na dostęp do internetu.

– W praktyce największym wyzwaniem z elektroniczną wersją legitymacji emeryta może być przekonanie jej beneficjentów do skorzystania z niej. Mimo wszystko w Polsce nadal jest wiele osób przyzwyczajonych do kultury papieru, pieczątek i pieniądza gotówkowego. Nie przez przypadek Zakład Ubezpieczeń Społecznych jest jednym z największych klientów Poczty Polskiej. Dlatego też sukces tej niewątpliwej innowacji uzależniony będzie od zdolności do przekonania do korzystania z niej uprawnionych emerytów i rencistów zauważa dr Marcin Wojewódka, radca prawny, Pracodawcy RP.

Plastikowa legitymacja wydawana po złożeniu wniosku

Od stycznia ubiegłego roku ZUS wydaje plastikową legitymację emeryta – rencisty tylko na wniosek. Jeśli emeryt lub rencista, któremu wydana została tylko elektroniczna wersja legitymacji, chce posługiwać się tradycyjną plastikową kartą, może złożyć do ZUS-u wniosek o jej wydanie (formularz o symbolu ERL).

Klienci mogą korzystać z obu wersji legitymacji zarówno tradycyjnej, czyli plastikowej, jak i elektronicznej. Każda legitymacja w formie tradycyjnej karty, jak i wersji cyfrowej jest aktualna zgodnie z terminem ważności. Podlega również aktualizacji w przypadku zmiany: imienia, nazwiska, numeru PESEL, rodzaju świadczenia, numeru oddziału NFZ emeryta lub rencisty, czy po upływie terminu ważności dokumentu.

ZUS ostrzega seniorów przed oszustami. Sprawdź, jak działają przestępcy

– Nasi najstarsi klienci są postrzegani przez oszustów za łatwe do oszukania osoby, dlatego apeluję o to, żeby nie udostępniać danych z legitymacji emeryta–rencisty czy z dowodu osobistego osobom, które o to proszą w niejasnym celu – ostrzega Iwona Kowalska-Matis. – Mieliśmy przypadek, że do jednego z klientów ktoś zadzwonił, przedstawił się jako pracownik ZUS i prosił o podanie danych z legitymacji emeryta-rencisty w celu ich zweryfikowania. Jako powód podał rzekomą awarię systemu w ZUS. Był na tyle przekonujący, że klient podał dane, o które prosił oszust. Po rozmowie z córką sprawę zgłosił na policję – opowiada.

Rzeczniczka przypomina, że pracownicy ZUS nie dzwonią do seniorów, by zebrać od nich dane osobowe, dane z ich legitymacji emeryta-rencisty. W sprawach emerytur kontaktujemy się z naszymi klientami osobiście w swoich placówkach ZUS, za pośrednictwem tradycyjnej poczty albo przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS – podkreśla.

Dlatego w razie wystąpienia takich sytuacji warto zweryfikować tożsamość rzekomego urzędnika kontaktując się z ZUS pod nr tel. 22 560 16 00 albo od razu zadzwonić na policję.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefabiznesu.pl Strefa Biznesu