Czarna lista polskiego internetu. Jakie błędy popełniamy najczęściej?

Małgorzata Puzyr
Małgorzata Puzyr
fot. Pixabay/janeb13
21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji opublikowano raport o najczęstszych błędach językowych popełnianych przez polskich internautów. Na szczycie czarnej listy, podobnie jak rok temu, znalazło się "napewno".

Marka promująca poprawną polszczyznę i klasykę literatury polskiej - Nadwyraz.com, we współpracy z portalem poświęconym zagadnieniom językowym – Polszczyzna.pl, opublikowała raport 100 najczęściej popełnianych błędów w internecie w 2021 roku. To już czwarte takie zestawienie.

Jak zauważono świadomość językowa Polaków nie poprawia się, nagminnie popełniamy te same błędy.

Polacy wciąż popełniają te błędy, pisząc e-maile. Zaczynanie od "Witam" to dopiero początek

15 najczęstszych błędów w internecie

W czołówce błędów popełnianych przez polskich internautów po raz kolejny znalazły się przede wszystkim błędy ortograficzne (aż 13 spośród 15). Na szczycie czarnej listy, podobnie jak w ubiegłym roku znalazło się słowo "napewno".

Kolejne pozycje zajęły: dzień dzisiejszy, na prawdę, wogóle/wogule, narazie, po za tym/pozatym, na codzień/nacodzień, niewiem, conajmniej, wziąść, muj, na przeciwko/na przeciw, jusz, ktury, z przed/zprzed.

W porównaniu z wynikami badania za rok 2020 z czołówki wypadły błędy orginalny oraz złodzieji. Do pierwszej piętnastki dołączyły zaś na przeciwko/na przeciw oraz ktury.

Raport został przygotowany na podstawie analizy danych za 2021 r., tj. od 1 stycznia do 31 grudnia 2021 r. Dane pozyskano przy użyciu profesjonalnego narzędzia do monitoringu Internetu SentiOne oraz monitoringu własnego. Analiza dotyczyła 158 błędów językowych w różnych konfiguracjach. Łączna liczba otrzymanych i przeanalizowanych danych wyniosła 5 105 702.

Największe źródła błędów w polskim internecie w roku 2021 stanowią: Facebook (42,1 proc. zgromadzonego materiału), Twitter (17,1 proc.) oraz portale (17,6 proc.). YouTube znalazł się na czwartym miejscu (14 proc.), a na kolejnych: fora (4,2 proc.), recenzje (2,1 proc.), Wykop (1,8 proc.), blogi (0,7 proc.), Instagram (0,4 poc.). Jak zauważają autorzy raportu, Facebook z roku na rok stanowi coraz większe źródło niepoprawnych form.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Czarna lista polskiego internetu. Jakie błędy popełniamy najczęściej? - Portal i.pl

Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji