Czas pracy ucznia jest większy niż etat dorosłego. To nawet 50 godzin tygodniowo. Najnowsze badania dotyczące obciążenia uczniów nauką

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Najnowsze badania na temat stopnia obciążenia nauką uczniów.
Najnowsze badania na temat stopnia obciążenia nauką uczniów. 123 RF/ zdjęcie seryjne
Uczeń w wyższych klasach szkoły podstawowej na lekcje i odrabianie prac domowych przeznacza około 50 godzin tygodniowo. To więcej niż etat pracownika. Związek Miast Polski wraz z Instytutem Badań OSKKO opublikował wstępne wyniki badań, których celem było wskazanie stopnia obciążenia nauką uczniów oraz określenie oczekiwań rodziców wobec szkoły.

Spis treści

Ile „pracują” polscy uczniowie?

Badanie zostało przeprowadzone w terminie 11-21 maja. Wzięło w nim udział około 16 tys. rodziców i prawie 6 tys. nauczycieli. Pod koniec maja opublikowano wstępne wnioski. Okazuje się, że dzieci na odrabianie lekcji poświęcają przeciętnie od 2,6 (klasy I-III szkoły podstawowej) do 3,6 godzin (klasy VII-VIII), co oznacza od 13 do 18 godzin w przeciętnym domu.

Jeśli w przypadku uczniów klas VII-VIII do 18 godzin odrabiania lekcji dodamy 4 godziny na innych zajęciach edukacyjnych oraz 35 godzin lekcyjnych w szkole, otrzymamy łączny czas znacząco przekraczający tygodniowy wymiar etatu dorosłego. Z zebranych deklaracji wynika, że uczeń ostatnich klas szkoły podstawowej pracuje znacząco dłużej, niż osoba zatrudniona na etacie – czytamy w podsumowaniu zamieszczonym na stronie ZMP.

Niższy jest czas przeznaczony na własne zainteresowania i sport. Wynosi on około 10 godzin tygodniowo. Na problem związany z nadmiarem prac domowych i innych obowiązków zwracali uwagę także rodzice w rozmowach ze Strefą Edukacji.

– Dzieci są przeładowane materiałem, bo oczywiście każdy przedmiot jest najważniejszy, a później nauka do godzin wieczornych. W domu córka spędza jeszcze przynajmniej 3-4 godziny na nauce. Trudno powiedzieć, ile uczy się tygodniowo, ale na pewno więcej niż 40 godzin – podkreślała jedna z mam.

Brak czasu na lekcjach? Priorytety rodziców w edukacji

Nauczyciele wskazywali, że na lekcjach udaje im zrealizować podstawę programową w 90 procentach. Kiedy jednak dopytano ich o materiał przećwiczony i utrwalony, liczba ta spadła to 70 procent. Rodzice i pedagodzy wspólnie określili też oczekiwania wobec szkół. Co ciekawe zdobycie wiedzy, a więc znajomość przez uczniów faktów, dat czy pojęć znalazła się dopiero na piątej pozycji. Co było wcześniej?

  • nabycie umiejętności współpracy, współżycia społecznego,
  • nabycie umiejętności rozwiązywania problemów,
  • nabycie umiejętności radzenia sobie na rynku pracy,
  • w szkołach ponadpodstawowych dodatkowo oczekiwane jest, by szkoła zapewniła dobre zdanie egzaminu końcowego.

Podsumowanie wyników badań

Jak podkreślają autorzy badania, pojawia się rozdźwięk między oceną rzeczywistości a oczekiwania w zakresie celów realizowanych przez szkołę, w wyniku czego istnieje konflikt między potrzebami rodziców i nauczycieli. Nadmiar obowiązków nakładanych na uczniów może prowadzić do negatywnych skutków.

Konsekwencją […] bywa zmęczenie i brak siły na poszukiwanie i realizację własnych zainteresowań, a także, co należy podkreślić – ruch i uprawiania sportu. To może prowadzić do obserwowanego pogorszenia kondycji psychicznej – czytamy we wstępnych wnioskach do badania.

Szczegółowe wyniki mają ukazać się na stronie ZMP w pierwszej połowie czerwca.

Eko pracownia w Zespole Szkół w Niebocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie