Czego uczono naszych dziadków, a dziś jest już nieaktualne? Oto 7 błędnych przekonań związanych z nauką. Wiedziałeś?

Barbara Wesoła
Nie do wiary! To powtarzano dawniej, jako fakty. Wyjaśniamy, jak jest naprawdę.
Nie do wiary! To powtarzano dawniej, jako fakty. Wyjaśniamy, jak jest naprawdę. Unsplash
O ile, 2 plus 2 zawsze będzie równało się 4, to niektóre informacje z różnych dziedzin nauki mogą się zmienić na przestrzeni czasu lub rozwinąć. Dzieje się tak, ponieważ naukowcy, historycy i badacze odkrywają inne metody badań, pozyskają nowe dane i obserwują różnorodne zależności w danym obszarze. To doprowadziło m.in. do wyrzucenia Plutona z grona planet naszego Układu Słonecznego. Co jeszcze mogli usłyszeć w szkole nasi dziadkowie, co dziś jest już nieprawdziwe? Oto 7 błędnych informacji naukowych. Dziś, wiemy już więcej!

Spis treści

Dinozaury to jaszczurki giganty

Swego czasu dinozaury były przedstawiane jako ogromne gady, dużo większe od człowieka. Ten wizerunek mocno wspiera do dziś popkultura (np. filmy z serii Jurassic Park). Miłośnicy paleontologii wiedzą, że sporo dinozaurów miało nawet kolorowe pióra i bardziej przypominały dzisiejsze kury niż jaszczurki! Niektóre były też mniejsze od człowieka.

Jest 9 planet w Układzie Słonecznym

Merkury, Wenus, Ziemia, Mars, Jowisz, Saturn, Uran, Neptun i Pluton to do roku 2006 była prawidłowa kolejność planet w naszym Układzie Słonecznym. Po okryciu Pasa Kuipera, czyli obszaru zlokalizowanego za Neptunem, który jest wypełniony asteroidami, kometami i kawałkami lodowymi, i oddzielającego Plutona od reszty planet, niewielka lodowa planeta została zdegradowana do grupy planet karłowatych. Od 2006 roku Pluton nie jest już planetą z wymienionej na początku listy.

Układ Słoneczny to 8 planet i planety karłowate, a nie 9 - jak dawniej. Pluton został zdegradowany.
Układ Słoneczny to 8 planet i planety karłowate, a nie 9 - jak dawniej. Pluton został zdegradowany. 123rf.com

Historia lubi się powtarzać, bo podobnie została potraktowana Ceres, która krąży w pasie między Marsem a Jowiszem i przez jakiś czas uważana była za planetę. Dziś uczymy się, że w Układzie Słonecznym mamy 8 planet i 5 planet karłowatych (Ceres, Pluton, Haumea, Makemake i Eris).

Napoleon Bonaparte był niskim człowiekiem

Dowódca francuskiej armii przedstawiany jest często jako wyjątkowo niski mężczyzna. Różne źródła podają, że miał między 158 cm a 168 cm wzrostu. Jak się jednak okazuje, jesteśmy coraz wyżsi jako gatunek. Od czasów Napoleona, który żył na przełomie XVIII i XIX wieku, tylko mężczyźni urośli o nawet 10 cm. Dowodzą tego dane z wojskowych komisji poborowych. W Polsce w 1874 r. najwyżsi mężczyźni rekrutowani do wojska mieli 163,8 cm. W czasach Napoleona byłby to już zacny wzrost, zatem jak na czas swojego życia Bonaparte nie miał powodów do kompleksów ze względu na swój wzrost.

Napoleon Bonaparte był mężczyzną średniego lub nawet wysokiego wzrostu i to bez kapelusza.
Napoleon Bonaparte był mężczyzną średniego lub nawet wysokiego wzrostu i to bez kapelusza. Boston Public Library/Unsplash

Kolumb odkrył Amerykę

Krzysztof Kolumb odkrył Amerykę w 1492 roku? A co z faktem, że te lądy były zamieszkane przez rdzennych Amerykanów od 15 tysięcy lat? Poza tym pierwszym Europejczykiem, który postawił tam stopę prawdopodobnie był wiking Leif Erikson. Według badaczy dotarł on do Ameryki 500 lat przed Kolumbem.

Wielbłądy magazynują w garbach wodę

Być może słyszałeś w dzieciństwie, że wielbłądy używają swoich garbów do przechowywania wody. Nie jest to prawdą. Garby wielbłądów wypełnione są tłuszczem, które zapewniają im wytrzymałość i energię potrzebną do wielomiesięcznych wędrówek bez jedzenia. Pośrednio zwierzęta pozyskują jednak z tego tłuszczu wodę, która powstaje w wyniku rozpadu tłuszczu.

Najwięcej ciepła ucieka przez głowę

Tak, ale nie większość ciepła lub całe ciepło, jak być może powtarza ci babcia lub mama, rzucając „Załóż czapkę!”, kiedy wychodzisz z domu. Okazuje się, że obszary takie jak nogi i ręce odprowadzają więcej ciepła z ciała niż głowa. Dlatego warto dbać o ciepłe ubranie całego ciała w czasie zimnej pogody.

Kameleony stosują kamuflaż i dopasowują się do otoczenia

Kolejna ciekawostka z zakresu biologii. Powszechnie uważa się, że kameleony to jaszczurki, które zmieniają swoją skórę, aby się dopasować do dowolnego koloru lub wzoru w otoczeniu. To przekonanie sprawia, że są określeniem dla np. odzieży wojskowej, która ułatwia maskowanie się, utalentowanych aktorów lub też osób, które mają umiejętność łatwego dopasowania się do zmian i adaptacji w różnych grupach społecznych.

Co w tym wszystkim nieprawdziwego? Otóż te piękne gady zmieniają kolor w celu komunikowania się z innymi kameleonami oraz jako reakcja na światło czy temperaturę. To nie kamuflaż jest więc przyczyną, a wręcz przeciwnie. Kameleony zmieniają np. kolor po wygranej walce z przeciwnikiem lub kiedy pokazują złość.

A Wy znacie jakieś nieaktualne informacje, których być może w dzieciństwie uczyli się nasi dziadkowie?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji