Czy nauczyciel może odmówić wychowawstwa? Takie są przepisy

Magdalena Ignaciuk
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Nowy rok szkolny zbliża się nieubłaganie. Nauczyciele zastanawiają się, czy istnieje coś, co uchroni ich od bycia przez kolejne lata wychowawcą klasy. Dlaczego pedagodzy niechętnie przyjmują tę funkcję i jakie są obowiązki i zadania wychowawcy klasy? Czy można odmówić przyjęcia wychowawstwa? Sprawdzamy, co mówią na ten temat przepisy.

Spis treści

Czy można odmówić wychowawstwa?

Zdarza się, że nauczyciele nie chcą być dłużej wychowawcami. Po etapie edukacyjnym „oddają uczniów” i czasami chcą skupić się na uczeniu swojego przedmiotu, a nie pełnieniu roli wychowawcy. Należy zauważyć, że wychowawca klasy ma dużo więcej obowiązków niż nauczyciel przedmiotu: prowadzi zebrania z rodzicami, dba o dokumentację uczniów, organizuje wycieczki, świętuje ważne wydarzenia dla społeczności szkolnej i wiele więcej.

Czy nauczyciel może odmówić wychowawstwa?
Czy nauczyciel może odmówić wychowawstwa? freepik.com

– Po czterech latach z ostatnią klasą jestem bardzo zmęczona. Prosiłam dyrektora, żeby nie dawał mi wychowawstwa, ale powiedział, że nie ma komu dać. Czy mogę odmówić bycia wychowawcą? – zastanawia się pani Katarzyna, nauczycielka języka polskiego.

To częsty problem nauczycieli, którzy angażują się w swoją pracę i marzą o roku bez zbierania tony dokumentacji i rozwiązywania wszelkich klasowych problemów. Czy jednak nauczyciel może odmówić wychowawstwa?

Dyrektor potrzebuje zgody nauczyciela na wychowawstwo?

W rzeczywistości, dyrektor szkoły ma prawo samodzielnie przydzielać wychowawstwo nauczycielom, bez konieczności uzyskiwania ich zgody. Decyzja ta leży w jego kompetencjach i może być traktowana jako polecenie służbowe, które nauczyciel jest zobowiązany wykonać. W praktyce oznacza to, że nauczyciel nie może odmówić przyjęcia funkcji wychowawcy, nawet jeśli jest zmęczony lub ma inne ważne powody, które mogłyby uzasadniać odmowę.

Czy stan zdrowia nauczyciela ma znaczenie?

Nawet problemy zdrowotne nie gwarantują nauczycielowi zwolnienia z obowiązków wychowawcy. Przepisy nie przewidują automatycznego zwolnienia ze względu na stan zdrowia, a ostateczna decyzja należy do dyrektora szkoły. Oznacza to, że nawet jeśli nauczyciel przedstawi zaświadczenie lekarskie, które wskazuje na potrzebę ograniczenia obowiązków, dyrektor może zdecydować, że funkcję wychowawcy mimo wszystko trzeba powierzyć temu nauczycielowi.

Ponadto może wysłać nauczyciela na badania okresowe lub kontrolne, by sprawdzić, czy stan zdrowia nauczyciela pozwala w ogóle na wykonywanie pracy.

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji