Spis treści
Czy pełnoletni uczeń może napisać sobie usprawiedliwienie?
W statutach szkolnych niekiedy widnieje wymóg, by 18-letniego ucznia usprawiedliwiał rodzic. Temat wzbudza duże kontrowersje, także w internecie:
– Mam 18 lat, jestem w klasie maturalnej i moja mama musi mi pisać zwolnienia na WF o mojej niedyspozycji. Czyli mogłabym iść do pracy, wynająć sama mieszkanie, pójść do więzienia, ale nie sama sobie napisać zwolnienie do szkoły – żali się jedna z internautek.
Pod zamieszczonym przez nią postem rozgorzała dyskusja. Niektórzy zwracali uwagę, że w ich szkołach wymagana była zgoda rodziców, by móc samodzielnie się usprawiedliwiać. Inni zaznaczali, że szkoła nie ma prawa żądać od pełnoletniego ucznia usprawiedliwienia przez opiekunów.
Jak jest w rzeczywistości? Czy pełnoletni uczeń może sam napisać sobie usprawiedliwienie? Tak i szkoła nie ma prawa mu tego zabronić, nawet w momencie, gdy taki zapis widnieje w statucie. To najczęstsza interpretacja dotycząca tej kwestii, trzeba bowiem zaznaczyć, że przepisy prawa oświatowego nie zawierają rozróżnienia ze względu na pełnoletniość ucznia.
Prawo do samodzielnego napisania sobie usprawiedliwienia daje jednak Kodeks Cywilny, zgodnie z którym osoba, która ukończyła 18. rok życia, ma pełną zdolność do czynności prawnych, a więc sama odpowiada za swoje czyny, może podpisywać umowy itd. Może też prosić o usprawiedliwienie swojej nieobecności w szkole, bo – przypomnijmy – ostateczną decyzję w tej kwestii podejmuje nie rodzic, czy uczeń, ale nauczyciel.
– Według S. Dmowskiego zdolność do czynności prawnych to możność nabywania praw i obowiązków z zakresu prawa cywilnego własnym działaniem oraz we własnym imieniu. Osoba mająca zdolność do czynności prawnych może swym własnym działaniem nabywać i tracić prawa oraz zaciągać zobowiązania – wywoływać skutki prawne w drodze czynności prawnych – czytamy w komentarzu do Kodeksu Cywilnego*.
Pełnoletni uczeń może więc:
- Usprawiedliwić swoją niedyspozycję na zajęciach wychowania fizycznego;
- Usprawiedliwić dni nieobecności w szkole;
- Wyrazić zgodę na udział w wycieczce szkolnej;
- Zrezygnować z uczestnictwa w zajęciach religii lub wychowania do życia w rodzinie.
Pełnoletni uczeń a popełnienie wykroczenia
Co jednak w momencie, gdy pełnoletni uczeń np. przychodzi do szkoły pod wpływem alkoholu? Wówczas należy informować jego rodziców czy policję? Zgodnie z zasadami, jakie nakłada na obywateli Kodeks postępowania karnego, popełnione wykroczenie zgłasza się policji. Jednak z uwagi na wychowawczą funkcję szkoły niektóre placówki informują o tym rodziców, nawet w momencie, gdy uczeń ukończył już 18. rok życia.
Argumentuje się to tym, że każdy ze społeczności szkolnej powinien stosować się do zasad obowiązujących w placówce, jeśli tak nie jest, wdrażane są konkretne działania (np. w momencie, gdy uczeń dopuścił się wykroczenia, niezależnie od jego wieku, informowani są o tym rodzice).
18-latek a usprawiedliwienie z WF-u
Pełnoletni uczeń może także prosić pisemnie bez udziału rodziców o zwolnienie z zajęć WF-u lub usprawiedliwienie swojej niedyspozycji podczas lekcji. Ani rodzic, ani uczeń nie ma jednak możliwości wystawienia rocznego zwolnienia z wychowania fizycznego. Udziela go dopiero dyrektor szkoły na podstawie opinii lekarza pierwszego kontaktu.
Czy pełnoletni uczeń może wyjść poza teren szkoły?
Bardziej skomplikowaną kwestią jest wychodzenie uczniów poza teren szkoły w trakcie przerw między lekcjami. Czy 18-latkowie i 19-latkowie mogą bez żadnych konsekwencji opuścić teren szkoły, w momencie, gdy na przykład chcą pójść do sklepu? W tym przypadku sprawa nie jest jednoznaczna. Szkoła nie powinna ingerować w wolność uczniów, obowiązują w niej jednak pewne zasady, które podyktowane są bezpieczeństwem dzieci i młodzieży.
Jeśli pełnoletniemu uczniowi, który opuściłby teren szkoły w trakcie przerwy, zdarzyłby się wypadek, to i tak placówka oświatowa ponosiłaby konsekwencje. Można więc zamieścić w statucie szkolnym zapis, który z uwagi na bezpieczeństwo uczniów ograniczałby opuszczanie terenu szkolnego. Dla uczniów niestosujących się do tych zasad mogą być przewidziane kary.
- - -
*Komentarz do Kodeksu Cywilnego pod red. J.Ciszewskiego i P. Nazaruka.
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?