Czy słuchanie lektur może zastąpić czytanie?

Materiał informacyjny audioteka.com
Słuchanie książek cieszy się coraz większą popularnością. Zdania na temat audiobooków są jednak różne, a wiele osób jest wciąż nastawionych sceptycznie. Szczególnie duże kontrowersje zdają się budzić lektury szkolne. Okazuje się jednak, że pozwolenie dziecku na przesłuchanie zadanej książki może być świetnym wyborem. Co warto wiedzieć na ten temat?

Czy słuchanie lektur może zastąpić czytanie?

Treść omawianych w szkołach książek niesie za sobą określone wartości. Nie zawsze są to jednak dzieła atrakcyjne dla dzieci. Wiele młodych osób rezygnuje więc z czytania całych lektur. Choć należy zachęcać pociechy do czytania, warto też wziąć pod uwagę ich perspektywę. Młodzież szkolna ma codziennie do wykonania wiele zadań z różnych przedmiotów. Dochodzą do tego zajęcia pozalekcyjne i własne zainteresowania. Przesłuchanie audiobooka to zadanie równie wymagające, jak przeczytanie książki. Dzięki możliwości połączenia tej czynności z innymi (jak uprawianie sportu) może być jednak łatwiejsze do wykonania.

Zastanawiając się nad tym, czy lektury audiobooki będą odpowiednim wyborem dla pociechy warto pamiętać, że różne osoby mają inne style uczenia się. Dla niektórych dzieci zapamiętanie słuchanego tekstu jest trudniejsze od przyswojenia informacji czytanych. Inne pociechy dzięki słuchaniu zapamiętają jednak o wiele więcej. Poszczególnym osobom trudno jest skoncentrować się na tekście siedząc bez ruchu. Słuchanie książki podczas spacerowania lub ćwiczeń przychodzi im jednak z łatwością. Dla osób, które są najbardziej uważne kiedy coś piszą świetnym pomysłem może być robienie notatek podczas słuchania historii. Opcja korzystania z audiobooków wyrównuje więc szanse pociech, które przyswajają informacje w różny sposób. Jeśli czytanie papierowych lektur jest dla dziecka wyzwaniem warto pozwolić mu odnaleźć najlepszy dla siebie sposób poznawania treści. Dzięki temu pociecha nie zniechęci się i pozostanie ciekawa świata.

Kiedy dzieci mogą słuchać audiobooków?

Książki do słuchania to nic innego jak nagrane historie czytane przez lektorów. Można tu odnaleźć dzieła odgrywane przez aktorów oraz utwory czytane jednostajnym głosem. Zależnie od potrzeb danej osoby jedna z tych opcji może być lepszym wyborem. Opowieści i bajki czyta się już niemowlakom, dlatego w słuchaniu książek nie ma ograniczeń wiekowych. Pociechy w początkowych klasach szkoły podstawowej potrzebują jednak jak najwięcej treningu, aby opanować umiejętność czytania. Czy można zatem pozwalać im na słuchanie lektur?

To, ile dane dziecko powinno czytać każdego dnia należy uzależnić od jego indywidualnych możliwości. Dopóki pociecha nie opanuje płynnego czytania nie zaleca się rezygnować z książek na rzecz audiobooków. Warto jednak pamiętać, że w pierwszych latach edukacji dzieci dostają do przeczytania krótkie baśnie i opowiadania. Często są to też wybrane fragmenty całych powieści. Audiobooki mogą zostać wykorzystane w formie zachęty. Jeśli dziecko nie może zmotywować się do czytania, dobrym pomysłem będzie przesłuchanie z nim samego wstępu opowieści, który rozbudzi ciekawość i zachęci do jej samodzielnego poznania. Jeśli zadany w szkole fragment książki spodoba się maluchowi, nagrodą za jego przeczytanie może być przesłuchanie reszty historii. Łącząc ze sobą pisany tekst i nagrania można znaleźć wiele sposobów na uprzyjemnienie dzieciom nauki.

Słuchanie lektur w szkole średniej - czy warto?

Dla uczniów szkół średnich audiobooki lektury mogą okazać się szczególnie dobrym rozwiązaniem. Młode osoby, które nie są zainteresowane naukami humanistycznymi miewają problemy z przebrnięciem przez obowiązkowe teksty. Pociechy w tym wieku zwykle nie muszą już doskonalić swoich umiejętności czytania, dlatego też powinny móc swobodnie dokonywać wyboru pomiędzy książką pisaną i audiobookiem. Osoby zapoznające się z utworami na tym etapie edukacji zobowiązane są zwykle do zapamiętania wielu szczegółów. Jak słuchać lektur, żeby przyswoić jak najwięcej treści?

Niezależnie od wieku podczas planowania nauki należy brać pod uwagę to, w jaki sposób najłatwiej zapamiętuje się informacje. Dla jednych licealistów będzie to czytanie książki w cichej bibliotece i robienie notatek, dla innych uczniów słuchanie audiobooka podczas treningu na bieżni. Podczas sprawdzianów z lektur ważna jest też jednak pisownia nazwisk lub pojawiające się w treści daty. Dlatego też słuchanie książki w ulubiony sposób zaleca się połączyć z przeczytaniem jej opracowania. Po zapoznaniu się z całą treścią audiobooka warto sięgnąć po papierowe wydanie lub e-book, aby nauczyć się nazw własnych i powtórzyć najważniejsze informacje dzięki streszczeniu.

Gdzie znaleźć audiobooki?

Lektury w wersji do słuchania dostępne są w księgarniach i bibliotekach. Wiele z nich można też bez problemu odnaleźć w aplikacjach mobilnych i na stronach internetowych. Ze względu na dużą popularność są one często udostępniane za darmo lub w atrakcyjnych cenach. Przed wyborem książki do słuchania warto zapoznać się z jakością nagrania, która może wpłynąć na łatwość odbioru. Ze względu na wygodę użycia warto korzystać z audiobooków w każdym wieku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie