Spis treści
Zawód dekarza okiem praktyka zawodu – mistrza dekarstwa
Jaka jest droga do zawodu dekarza?
Nie ma jednej i uniwersalnej drogi do zawodu dekarza. Część dekarzy nabywa umiejętności w szkołach branżowych. Inni stawiają na kursy kwalifikacyjne, a są też tacy, którzy kształcą się w zawodzie głównie poprzez codzienną pracę pod nadzorem specjalisty.
Jak wygląda edukacja branżowa na kierunku dekarskim?
Do niedawna ścieżka edukacyjna w tej profesji kończyła się na szkole branżowej I stopnia, ale od września ubiegłego roku technik dekarstwa został wpisany do klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego. Otworzyło to szkołom branżowym II stopnia i technikom możliwość uczenia w tym zawodzie.
– Warto dodać, że dekarz i technik dekarstwa to profesje, które wymieniono w tym roku w obwieszczeniu Ministra Edukacji i Nauki jako zawody szkolnictwa branżowego, dla których prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na rynku ze względu na znaczenie dla rozwoju państwa – zauważa Mariusz Długosz, mistrz dekarstwa, Dorken Delta. To pokazuje, jak ważną rolę w gospodarce pełnią dekarze i obrazuje, że znalezienie przez nich pracy prawdopodobnie nie powinno stanowić w przyszłości większego problemu – dodaje.
Czeladnik i mistrz – co różni te tytuły?
Podobnie jak w innych zawodach rzemieślniczych, tak i w przypadku dekarzy kwalifikacje zawodowe poświadczane są przez uzyskanie stopnia czeladnika, a potem mistrza. Do egzaminu na pierwszy z tych tytułów mogą przystąpić tylko osoby, które spełnią określone wymagania dotyczące dotychczasowej ścieżki edukacyjnej lub zawodowej. Z kolei egzamin mistrzowski to kolejny krok w zawodzie i jest zarezerwowany dla bardziej doświadczonych dekarzy.