Spis treści
Deklaracja maturalna. Nowy termin
Maturzysta, który podejdzie wiosną do egzaminu, będzie składał deklarację przystąpienia do matury tylko raz – w terminie do 7 lutego. Będzie to decyzja ostateczna, bez możliwości zmiany.
Wstępna deklaracja przystąpienia do egzaminu maturalnego, którą uczniowie lub absolwenci składali dotychczas do 30 września nie jest już wymagana. Pozostawiony został termin deklaracji dotąd ostatecznej, a teraz jedynej tj. 7 lutego.
– Uczniowie klas maturalnych nie muszą nikogo informować we wrześniu o swoich maturalnych planach i mają dodatkowy czas na świadomą i odpowiedzialną decyzję na wybór dodatkowych przedmiotów, które będą zdawać podczas egzaminu maturalnego – przekazuje MEN.
Jak złożyć deklarację maturalną?
Deklarację można złożyć pisemnie w szkole lub elektronicznie.
- Zdający składa deklarację tylko w jednej z tych postaci. W przypadku złożenia deklaracji w obu postaciach za wiążącą będzie uznawana deklaracja złożona jako pierwsza.
- E-deklarację zdający może wypełnić i złożyć w Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika (ZIU).
- Dyrektor szkoły przekazuje uczniom ostatnich klas szkół ponadpodstawowych, którzy w 2025 r. planują przystąpienie do egzaminu maturalnego po raz pierwszy, login i hasło do ZIU do 25 września 2024 r.
- Absolwent danej szkoły (sprzed 2025 r.) może wystąpić do dyrektora tej szkoły z wnioskiem o nadanie loginu i hasła do ZIU do 15 stycznia 2025 r. Dyrektor szkoły przekazuje login i hasło w terminie 7 dni roboczych od otrzymania wniosku od absolwenta na adres korespondencyjny lub adres e-mail wskazany przez zdającego we wniosku.
Co jeśli nie złożę deklaracji maturalnej w terminie?
Zgodnie z obowiązującymi przepisami osoby, które nie złożą deklaracji maturalnej w terminie, nie będą mogły przystąpić do egzaminu maturalnego.
Co z progiem zdawalności matury?
Jest 1 października 2024 r., ale tegoroczni maturzyści wciąż nie wiedzą, czy przedmioty dodatkowe, które będą chcieli zdawać na maturze w maju, będą musieli zdać na minimum 30 proc., czy też nie .
Zgodnie z obecnym stanem prawnym i opublikowanymi informatorami maturalnymi 2025, maturzysta musi uzyskać przynajmniej 30 proc. wymaganych punktów, także z rozszerzenia.
Aktualnie prowadzone są prace nad zmianą ustawy o systemie oświaty oraz innych powiązanych ustaw, które przewidują odroczenie tego wymogu o dwa lata.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?