Dla kogo jest szkoła policealna? Jakie wykształcenie daje ukończenie szkoły policealnej? Czy konieczna jest matura?

Barbara Wesoła
Szkoła policealna daje możliwość zdobycia konkretnego zawodu. To propozycja dla osób z wykształceniem średnim nawet bez matury!
Szkoła policealna daje możliwość zdobycia konkretnego zawodu. To propozycja dla osób z wykształceniem średnim nawet bez matury! Brooke Cagle/unsplash
Co daje ukończenie szkoły policealnej? Czy do szkoły policealnej trzeba mieć maturę? Czy szkoła policealna to sposób na zdobycie zawodowych kwalifikacji? Czym różni się od studiów? Pytań nie brakuje. Absolwenci szkół ponadpodstawowych zastanawiają się nad wyborem dalszej ścieżki edukacyjnej. Oto najważniejsze informacje na temat kształcenia w szkołach policealnych.

Spis treści

Dla kogo jest szkoła policealna? Czy konieczna jest matura?

Aby rozpocząć naukę w szkole policealnej, trzeba mieć wykształcenie średnie. Oznacza to, że kandydat do szkoły policealnej musi mieć świadectwo ukończenia liceum lub technikum. Co ciekawe, nie jest konieczne zdanie matury. Zatem szkoła policealna to znakomite rozwiązanie dla osoby, której np. nie powiodło się na egzaminie dojrzałości lub z różnych względów do niego nie przystąpiła.

W szkole policealnej może uczyć się osoba, która chce zdawać maturę w kolejnym roku, a jednocześnie chce kontynuować edukację. Można też nie planować w ogóle zdawania matury, a skupić się np. na zdobyciu konkretnego zawodu.

Szkoła policealna po studiach? To możliwe!

W szkole policealnej mogą uczyć się również studenci, o ile ich plan lekcji nie koliduje z zajęciami na studiach. Szkoła dostępna jest również dla osób z tytułem licencjata czy magistra. Nie ma też górnej granicy wieku, do której można uczyć się w tego typu placówce.

Ile trwa nauka w szkole policealnej?

Nauka w szkole policealnej trwa od roku (2 semestry) do dwóch lat (4 semestry), a nawet dwa i pół roku (5 semestrów) - w zależności od wybranego kierunku.

A tych obecnie oferuje się naprawdę wiele. Szkoły policealne dość szybko reagują na zmiany na rynku pracy - i tak w ciągu 2,5 roku można uzyskać uprawnienia technika dentystycznego, a po 3 semestrach nauki - technika bezpieczeństwa i higieny pracy. Aby zostać florystą, wystarczy ukończyć 2 semestry nauki.

Publiczne i niepubliczne. Czym się różnią szkoły policealne?

Potencjalny uczeń ma do wyboru:

  • szkoły policealne publiczne,
  • niepubliczne z uprawnieniami szkół publicznych,
  • niepubliczne bez uprawnień szkół publicznych.

Czas trwania nauki dla poszczególnych zawodów w miejscu z uprawnieniami szkoły publicznej bądź w szkole policealnej publicznej, określa program Ministerstwa Edukacji i Nauki.

W szkołach publicznych oraz szkołach z uprawnieniami szkół publicznych uczniowie otrzymują legitymacje szkolne, które uprawniają np. do zniżek w komunikacji publicznej. Mają też prawo do bezpłatnych zaświadczeń do ZUS, KRUS i MOPS. Po ukończeniu edukacji absolwent dostaje natomiast na świadectwo ukończenia szkoły na druku MEN, uznawane przez instytucje polskie i europejskie.

Szkoła policealna – jakie daje wykształcenie?

Ukończenie szkoły policealnej nie zmienia poziomu wykształcenia ucznia - nadal legitymuje się on wykształceniem średnim (lub wyższym, jeśli uczył się w szkole policealnej jako absolwent uczelni) jednak umożliwia zdobycie uprawnień zawodowych.

Słuchacze szkół publicznych - lub tych z uprawnieniami szkół publicznych - mogą podejść do zewnętrznych egzaminów zawodowych (czyli egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie) i otrzymać świadectwo danej kwalifikacji.

Jeśli zaliczą wszystkie wymagane w danym zawodzie egzaminy - otrzymują dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe oraz tytuł specjalisty lub technika.

Jak wygląda nauka w szkole policealnej?

W zależności od wybranego kierunku, w szkole policealnej zajęcia odbywają się w tygodniu - jak w zwykłej szkole średniej, popołudniami i wieczorami - aby umożliwić naukę osobom, które zamierzają łączyć szkołę z pracą zawodową lub też w trybie zaocznym - czyli w weekendy.

Co ważne, w szkole policealnej duży nacisk kładzie się na praktyczne przygotowanie do wykonywania zawodu. Słuchacz zdobywa więc praktyczną wiedzę i konkretne umiejętności. Wiele zajęć odbywa się w szkolnych pracowniach, słuchacze biorą też udział w praktykach zawodowych.

Jakie zawody po szkole policealnej?

Bogactwo propozycji szkół policealnych jest nieprzebrane. Ogromnym zainteresowaniem cieszą się wszelkie zawody związane z medycyną, a wymagające wykształcenia średniego i uprawnień zawodowych, np. asystentka stomatologiczna, higienistka stomatologiczna, technik masażysta, technik usług kosmetycznych, opiekun medyczny.

Na liczne oferty pracy liczyć mogą osoby, które wybiorą kierunki związane z księgowością, rachunkowością, administracją. Dużym zainteresowaniem cieszą się kierunki artystyczne, związane z weterynarią, biznesem czy technologiami tele informacyjnymi.

Czy nauka w szkole policealnej jest płatna?

To zależy zarówno od szkoły, jak i od wybranego kierunku kształcenia. Publiczne szkoły policealne oraz szkoły z uprawnieniami szkół publicznych otrzymują na działalność dotację z Ministerstwa Edukacji i Nauki. Szkoły niepubliczne zwykle wiążą się z opłacaniem czesnego.

W 2021 roku w Polsce funkcjonowało blisko 1,5 tysiąca szkół policealnych, w których uczyło się prawie 205 tysięcy uczniów. Większość szkół to placówki prywatne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Mount Everest cały czas rośnie

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji