Dla kogo studia II stopnia? Czym się różnią od studiów I stopnia i kiedy odbywa się rekrutacja?

OPRAC.:
Barbara Wesoła
Barbara Wesoła
Studia II stopnia w Polsce
Studia II stopnia w Polsce Fot. Mariusz Kapala/Gazeta Lubuska
Studia I i II stopnia są dedykowane innym grupom kandydatów. Kto może podjąć studia II stopnia? Czy trzeba kontynuować wcześniejszy kierunek? Być może się nad tym zastanawiasz, więc wyjaśniamy najważniejsze kwestie, a także sprawdzamy kiedy odbywa się rekrutacja na studia II stopnia.

Spis treści

Studia II stopnia nie dla świeżo upieczonych maturzystów

Studia II stopnia to tzw. uzupełniające studia magisterskie, które trwają zazwyczaj dwa lata i pozwalają pogłębić wiedzę zdobytą na studiach I stopnia.

Dlatego na te studia mogą składać podania osoby, które mają za sobą pierwszy etap edukacji wyższej. Posiadają tytuł licencjata. To oznacza, że ukończyły 3-letnie studia licencjackie.

Absolwenci szkół średnich po maturze wybierają najczęściej studia I stopnia lub jednolite studia magisterskie. Podobnie te osoby, które maturę mają już dawno za sobą, ale dopiero teraz postanowiły zasmakować studenckiego życia.

Studia II stopnia — rekrutacja dwa razy w roku

Rekrutacja na studia II stopnia odbywa się na większości uczelni dwa razy w roku. Jest to:

  • rekrutacja letnia, kiedy dokumenty składamy w czerwcu i lipcu,
  • rekrutacja zimowa - tu najczęściej mówimy o styczniu i lutym.

Oprócz tego niektóre uczelnie prowadzą rekrutacje uzupełniające. Chodzi o to, aby studenci mogli rozpoczynać naukę zgodnie z kalendarzem uczelni, w pierwszym lub drugim semestrze roku akademickiego.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze uczelni

Możliwości jest bardzo wiele, wszystko zależy od tego, czym się interesujesz i w jakiej dziedzinie chcesz się dalej rozwijać. Studia II stopnia to bowiem okazja na zgłębienie wcześniej zdobytej wiedzy merytorycznej i usprawnienie posiadanych kompetencji, ale także szansa na zdobycie nowych umiejętności i poznanie w praktyce narzędzi i technik, które później wykorzystasz w pracy.

Możesz wybierać spośród uczelni publicznych i niepublicznych. Zarówno uniwersytety, politechniki jak i Państwowe Szkoły Zawodowe oraz inne uczelnie wyższe posiadają w swojej ofercie studia uzupełniające magisterskie. Najważniejszym kryterium przy wyborze jest więc oczekiwany kierunek i specjalizacja, jaką możesz zdobyć na studiach.

Mam dyplom licencjata, ale chcesz spróbować sił w zupełnie innej dziedzinie. Czy to możliwe?

Mając wykształcenie wyższe licencjackie z danego kierunku, możemy kontynuować naukę w tej samej lub pokrewnej dziedzinie, ale także zupełnie zmienić tory. Nie wymaga to uzupełnienia różnic programowych, chociaż – w zależności od specyfiki kierunku – ostatecznie decyduje o tym uczelnia.

Są jednak kierunki, których nie można podjąć po każdym licencjacie, ale po pokrewnym np. prawo. Bez względu uzyskany tytuł po studiach I stopnia, pragnąc zostać lekarzem, musimy ukończyć jednolite studia magisterskie na kierunku lekarskim.

Czy można połączyć pracę ze studiami II stopnia?

Można, a nawet jest to częsta praktyka. Wiele studentek i studentów decyduje się na studia II stopnia w trybie niestacjonarnym, aby połączyć naukę z pracą na etacie.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji