Dlaczego pada deszcz? Jak pokazać dziecku cykl obiegu wody w przyrodzie?

Małgorzata Meszczyńska
Małgorzata Meszczyńska
Jak wytłumaczyć kilkulatkowi cykl obiegu wody w przyrodzie?
Jak wytłumaczyć kilkulatkowi cykl obiegu wody w przyrodzie? Fot. Linus Mimietz / unsplash
Dlaczego pada deszcz? Z czego zrobione są chmury? Co to znaczy, że woda paruje? Twój przedszkolak zasypuje Cię pytaniami i chce poznać zasady rządzące światem? Jak w najprostszy sposób wyjaśnić dziecku całkiem skomplikowane zjawiska? Podpowiadamy.

Spis treści

Lawina pytań – jak sobie z nią poradzić?

Z jednej strony dociekliwość przedszkolaków nas cieszy – ich potrzeba poznawania świata, zainteresowanie otaczającą rzeczywistością, gotowość do poznawania mechanizmów rządzących przyrodą. Z drugiej, czasami czujemy się przytłoczeni mnogością pytań i niesłabnącym apetytem na wiedzę. Jak wyjaśnić dziecku w prosty sposób zjawiska, które z pewnością proste nie są? Jak przełożyć świat biologii, fizyki czy chemii na język zrozumiały dla kilkulatka? Weźmy na przykład cykl obiegu wody w przyrodzie – jak pokazać malcowi, że woda nie „znika”, tylko zmienia stan i krąży? W jaki sposób woda „wysycha”? Jak wyjaśnić dziecku, z czego zrobione są chmury? Dlaczego pada deszcz?

Na czym polega obieg wody w przyrodzie?

- Pod wpływem ciepła słonecznego, morza, rzeki i jeziora parują, czego dowodem są unoszące się wysoko w atmosferze chmury, będące skupiskiem pary wodnej, skondensowanej w małe krople lub kryształki lodu. „Popychane” przez wiatr chmury przemieszczają się nad chłodnymi regionami, a tworzące je krople zwiększają swoją objętość i spadają na ziemię w postaci deszczu, śniegu lub gradu. Woda opadowa przesiąka w głąb ziemi, poprzez spływ powierzchniowy oraz podziemny zasila wody stojące i płynące. W wyniku parowania i transpiracji – wydalania wody przez rośliny, powraca ona do atmosfery. Proces zaczyna się od nowa – tłumaczy Marzena Fenert, autorka edukacyjnego bloga Kreatywne Wrota.

Dorośli z pewnością zrozumieli. Ale ich dzieci pewnie zdecydowanie mniej. Dlatego autorka Kreatywnych Wrót, postanowiła ów obieg wody pokazać. I to w taki sposób, aby był zrozumiały – i jednocześnie atrakcyjny – już dla kilkulatka.

Obieg wody – domowy eksperyment

Aby przygotować domowy eksperyment, który z ciekawością obserwować będą zarówno maluchy, jak i zdecydowanie starsi domownicy, potrzebne będą:

  • woreczek strunowy,
  • woda,
  • niebieski barwnik np. spożywczy,
  • taśma klejąca,
  • marker lub permanentny cienkopis.

Dodatkowo przydać się może wieszak do ubrań z klamerkami (np. wieszak do spódnic), sznurek.

Domowy eksperyment z pewnością pomoże malcowi zrozumieć na czym polega obieg wody w przyrodzie. Dla starszych będzie atrakcyjną zabawą.
Domowy eksperyment z pewnością pomoże malcowi zrozumieć na czym polega obieg wody w przyrodzie. Dla starszych będzie atrakcyjną zabawą. Fot. blog Kreatywne Wrota
  1. Na strunowym woreczku markerem lub permanentnym cienkopisem narysuj schematyczny obieg wody w przyrodzie. Ważne, aby rysunek był trwały i nie rozmazywał się przy dotknięciu. Jak bardzo szczegółowy schemat narysujesz – zależy tylko od Ciebie. Możesz także opisać każdą z faz cyklu obiegu wody – parowanie, opady.
  2. Do woreczka z rysunkiem nalej zabarwioną na niebiesko wodę – do poziomu zgodnego z przygotowanym wcześniej schematem obiegu.
  3. Szczelnie zamknij woreczek strunowy i przyklej go taśmą klejącą do okiennej szyby. Jeśli obawiasz się, że taśma nie utrzyma woreczka z wodą – możesz wykorzystać wieszak z klamerkami, który za pomocą sznurka zamocujesz np. na karniszu.
  4. Podczas słonecznego dnia woda w woreczku zacznie parować. Następnie skropli się i niebieskim „deszczem” spłynie z powrotem do woreczkowego jeziora.
Woreczek, prosty rysunek i zabarwiona woda. Oto łatwa odpowiedź na trudne pytania.
Woreczek, prosty rysunek i zabarwiona woda. Oto łatwa odpowiedź na trudne pytania. Fot. blog Kreatywne Wrota

źródło: blog Kreatywne Wrota

Eko pracownia w Zespole Szkół w Niebocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji
Dodaj ogłoszenie