"Dni Czytania Tolkiena 2022". Twórczość autora "Władcy Pierścieni" i "Hobbita". W programie nauka języka elfickiego i pokaz filmu

OPRAC.:
Maciej Szymkowiak
Maciej Szymkowiak
Dni Czytania Tolkiena w Poznaniu odbędą się w piątek, 25 marca 2022 r.
Dni Czytania Tolkiena w Poznaniu odbędą się w piątek, 25 marca 2022 r. Waldemar Wylegalski/zdj. ilustracyjne
W Poznaniu odbędą się „Dni Czytania Tolkiena”, podczas których poza dwudniową konferencją poświęconą popularyzatorowi literatury fantasy, zorganizowane zostaną też warsztaty z czytania języka elfickiego, pisania run i pokaz wcześniej niewyświetlanego w Polsce filmu.

„Dni Czytania Tolkiena 2022”

Wydział Historii UAM organizuje „Dni Czytania Tolkiena 2022”, czyli wydarzenie poświęcone twórczości słynnego pisarza fantasy. „Tolkien Reading Day” rozpocznie się czytaniem twórczości brytyjskiego pisarza w piątek, 25 marca o godzinie 16 w Collegium Historicum UAM.

Tegorocznym motywem przewodnim jest „Przyjaźń i miłość”. Każdy uczestnik wydarzenia będzie miał okazję przeczytać swoje ulubione fragmenty „Władcy Pierścieni”, „Hobbita” czy innych dzieł. Uczestnicy mogą ze sobą zabrać własne książki.

Organizatorzy przygotowali na ten dzień także warsztaty sindarinu, czyli opracowanego przez Tolkiena, jednego z elfickich języków, oraz pisania runami. Dzień zakończy pokaz filmu „Once in a Lifetime”. To wzruszająca opowieść o fanach Tolkiena z Nowej Zelandii, nieemitowana wcześniej w Polsce i niedostępna też w sieci.

W sobotę, 26 marca odbędzie się konferencja studencko-doktorancka. Rozpocznie się o godzinie 9 i potrwa do godziny 15. Wystąpi na niej sześciu prelegentów, w tym także studenci UAM, którzy przybliżą słuchaczom inspiracje oksfordzkiego profesora i pozwolą wniknąć im do wnętrza wykreowanego przez J.R.R. Tolkiena świata.

Czytaj też: "Śmierć Jana Pawła II". Spektakl w Teatrze Polskim w Poznaniu poruszy wątek śmierci papieża. Będą protesty?

Sobotnie wydarzenie uświetni dwójka gości: prof. dr hab. Michał „M.L.” Leśniewski z Uniwersytetu Warszawskiego – znawca twórczości Tolkiena, autor opracowań naukowych publikowanych m.in. na łamach almanachu tolkienowskiego „Aiglos”, a także Agnieszka „Evermind” Sylwanowicz – tłumaczka licznych dzieł J.R.R. Tolkiena oraz jego syna Christophera.

Może Ciebie zainteresować: Rafał Łysak: "Moja babcia zaakceptowała, że jestem gejem, ale nadal nie rozumie, dlaczego jestem ateistą"

Doroczne święto fanów twórczości słynnego pisarza fantasy zostało zainicjowane w 2003 roku przez brytyjskie The Tolkien Society. Organizatorami poznańskiego Dnia Czytania Tolkiena są Wydział Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz Poznańskie Towarzystwo Miłośników Tolkiena „Drużyna Pyrlandii” – nieformalna grupa fanów i popularyzatorów twórczości brytyjskiego pisarza.

Zobacz też:

W 2018 roku Jacek Jaśkowiak po raz drugi wygrał wybory na prezydenta miasta Poznania. Poznaniaków przekonał na tyle, że kontrkandydatów pokonał już w pierwszej turze. Przyjrzeliśmy się kilku jego ważnym obietnicom, które złożył swoim wyborcom w 2018 roku. Czy wywiązał się ze swoich obietnic? Sprawdzamy! Czytaj dalej --->

10 obietnic wyborczych Jacka Jaśkowiaka. Wywiązał się z ich ...

5 postaci, które zapadają w pamięć uczniów. Bohaterki lektur...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Dni Czytania Tolkiena 2022". Twórczość autora "Władcy Pierścieni" i "Hobbita". W programie nauka języka elfickiego i pokaz filmu - Głos Wielkopolski

Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji