Do kiedy wystawiają oceny w szkole? Czy trzeba chodzić potem do szkoły? Zakończenie roku i wakacje wkrótce!

OPRAC.:
Tomasz Kazanecki
Tomasz Kazanecki
Termin wystawiania ocen końcowych może się różnić w zależności od szkoły. W każdej placówce oświatowej wyznacza go dyrekcja w porozumieniu z radą pedagogiczną. Tak czy inaczej, nauczyciele oceny końcowe wystawiają w czerwcu. Następnie muszą je przedstawić na radzie klasyfikacyjnej. Ta zwykle wypada na dwa tygodnie przed końcem roku szkolnego. Czy potem trzeba chodzić do szkoły?
Termin wystawiania ocen końcowych może się różnić w zależności od szkoły. W każdej placówce oświatowej wyznacza go dyrekcja w porozumieniu z radą pedagogiczną. Tak czy inaczej, nauczyciele oceny końcowe wystawiają w czerwcu. Następnie muszą je przedstawić na radzie klasyfikacyjnej. Ta zwykle wypada na dwa tygodnie przed końcem roku szkolnego. Czy potem trzeba chodzić do szkoły? 123rf.com
Wystawianie ocen to kwestia, która interesuje zarówno uczniów, jak i rodziców. Ci pierwsi chcą mieć czas, by uzyskać jak najlepszy wynik końcowy edukacji, a ci drudzy często wynagradzają swoje pociechy za ciężką pracę. Dodatkowo wielu zastanawia się, czy po wystawieniu ocen można już nie chodzić do szkoły. Jaki zatem jest termin wystawiania ocen za 2 semestr nauki w 2023 roku? Ich średnia jest szczególnie istotna dla ósmoklasistów, gdyż oceny są punktowane, co przekłada się na wynik rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej. Sprawdź, do kiedy muszą być wystawione oceny proponowane i końcowe.

Spis treści

Do kiedy wystawianie ocen w 2022? Koniec roku szkolnego za pasem

Koniec roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami — ta data wypada już 23 czerwca. Zanim nastąpią upragnione wakacje pojawia się jednak pytanie o wystawianie ocen za 2 semestr edukacji.

To ważne terminy dla uczniów, którzy chcą uzyskać jak najlepsze wyniki. Jak wygląda zatem procedura związana z ocenami? W pierwszej kolejności:

  • nauczyciele podają propozycje ocen końcowych,
  • następnie wystawiają właściwe oceny na koniec semestru.

Do kiedy trzeba wystawić oceny?

Termin wystawiania ocen końcowych może jednak się różnić w zależności od szkoły. W każdej placówce oświatowej wyznacza go dyrekcja w porozumieniu z radą pedagogiczną. Tak czy inaczej, nauczyciele oceny końcowe wystawiają w czerwcu. Następnie muszą je przedstawić na radzie klasyfikacyjnej. Ta zwykle wypada na dwa tygodnie przed końcem roku szkolnego.

Co to oznacza? Przyjąć można, że termin wystawiania oceń końcowych wypada w okolicach 10 czerwca 2023 roku. Ostateczna data jest uzależniona od wewnętrznych ustaleń szkoły.

Oceny proponowane były już w maju 2022

Terminy wystawiania ocen proponowanych przypadają na około miesiąc przed wystawieniem ocen końcowych. Można zatem przyjąć, że ten termin wypadał w okolicach 10-15 maja — w zależności od szkoły. Tym samym uczniowie zyskali czas na poprawienie swoich wyników.

Ponadto nauczyciele powiadamiają uczniów o zagrożeniach ocenami niedostatecznymi. Robią to na około dwa tygodnie przed podaniem propozycji ocen końcowych.

Czy trzeba chodzić do szkoły po wystawieniu ocen?

Obowiązek uczęszczania do szkoły obowiązuje uczniów przez cały rok szkolny, który kończy się nie w dniu wystawienia ocen, ale w momencie zakończenia roku szkolnego. Ostatni dzień zajęć lekcyjnych przypada w tym roku 22 czerwca, a 23 czerwca uczniowie przychodzą na uroczyste zakończenie roku i odbiór świadectw.

W praktyce czas po wystawieniu ocen często jest traktowany bardzo swobodnie, zarówno przez uczniów jak i rodziców. W szkołach uczniowie spędzają czas na zajęciach integracyjnych, sportowych, oglądają filmy, a podczas lekcji nie odczuwa się presji. Mimo to, według prawa, wystawienie ocen przez nauczycieli, nie upoważnia uczniów do wcześniejszych wakacji. Nieuzasadniona nieobecność to po prostu czerwcowe wagary.

Średnia ocena ważna dla ósmoklasistów. Rekrutacja do liceum i technikum — są punkty za oceny

Średnia ocen jest szczególnie ważna dla ósmoklasistów, przed którymi rekrutacja do szkół ponadpodstawowych. Oceny z kolei przeliczane są na punkty. W wypadku rekrutacji do liceum liczą się: język polski, matematyka oraz dwa inne przedmioty, które zamieszczone są w wykazie danej klasy w konkretnym liceum. Poniżej zamieszczamy informację, ile punktów otrzymuje się za poszczególne oceny:

  • Ocena celująca – 18 punktów,
  • Ocena bardzo dobra – 17 punktów,
  • Ocena dobra – 14 punktów,
  • Ocena dostateczna – 8 punktów,
  • Ocena dopuszczająca – 2 punkty.

Można także otrzymać dodatkowe punkty. Na przykład za świadectwo z tzw. czerwonym paskiem, uczeń dostaje jeszcze 7 punktów, a za udział w szkolnym wolontariacie – 3 punkty. Warto także wykazywać się w konkursach, olimpiadach, wydarzeniach sportowych czy artystycznych, ponieważ można otrzymać jednorazowo od 2 do 10 punktów (jednak nie więcej niż 18 za wszystkie dodatkowe aktywności).

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji