Spis treści
- Dodatki w pracy nauczyciela
- Czym jest dodatek za warunki pracy dla nauczyciela?
- Dodatek za trudne warunki pracy. Kryteria i stawki
- Dodatek za uciążliwe warunki pracy. Ile wynosi i kto go może otrzymać?
- Co uznaje się za pracę w trudnych warunkach?
- Co uznaje się za pracę nauczyciela w uciążliwych warunkach?
Dodatki w pracy nauczyciela
Dodatki, na które może liczyć nauczyciel w ciągu swojej kariery, są różne i zależą od pełnionej funkcji, umowy o pracę oraz placówki. Karta nauczyciela wymienia następujące dodatki:
- Dodatek funkcyjny (np. za wychowawstwo),
- dodatek funkcyjny za pełnienie roli dyrektora lub wicedyrektora,
- dodatek motywacyjny – przyznaje go dyrektor szkoły, a jego wysokość ustalona jest w regulaminie wynagradzania nauczycieli,
- dodatek wiejski (socjalny) – przyznaje się go nauczycielom, którzy pracują w miejscowościach, gdzie liczna mieszkańców nie przekracza pięciu tysięcy,
- dodatek za warunki pracy (trudne lub/oraz uciążliwe) – otrzymują go nauczyciele, którzy np. pracują z trudną młodzieżą.
- dodatek za wysługę lat.
Czym jest dodatek za warunki pracy dla nauczyciela?
Karta nauczyciela przewiduje dodatek dla tych pedagogów, którzy wykonują swoją pracę (prowadzą zajęcia) w warunkach trudnych lub uciążliwych. Kwota dodatku jest uzależniona od tego, ile wynosi podstawowa pensja nauczyciela. Jest to bowiem wartość obliczana jako procent z wynagrodzenia zasadniczego. Dla warunków trudnych i uciążliwych ustawowo ustalony jest inny procent dodatku.
Dodatek za trudne warunki pracy. Kryteria i stawki
Nauczycielom, którzy wykonują pracę w warunkach trudnych (określa je rozporządzenie MENiS) przysługuje dodatek, który wynosi odpowiednio:
- 20 proc. wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela za prowadzenie zajęć rewalidacyjno – wychowawczych z dziećmi i młodzieżą upośledzonymi umysłowo w stopniu głębokim, a także za prowadzenie zajęć dydaktycznych i wychowawczych w specjalnych przedszkolach (oddziałach), szkołach (klasach) specjalnych oraz indywidualnego nauczania dziecka zakwalifikowanego do kształcenia specjalnego,
- 25 proc. stawki godzinowej za każdą przepracowaną godzinę nauczania – prowadzenia zajęć dydaktycznych w klasach łączonych w szkołach podstawowych.
Dodatek za uciążliwe warunki pracy. Ile wynosi i kto go może otrzymać?
Z tytułu pracy w warunkach uciążliwych przysługuje nauczycielom dodatek w wysokości ustalonej według odpowiedniej stawki dodatku za trudne warunki pracy powiększonej o 10 proc. wynagrodzenia zasadniczego.
Dodatki dla nauczycieli podnoszą pensję. Jakie są dodatki i ...
Co uznaje się za pracę w trudnych warunkach?
Według rozporządzenia za pracę w trudnych warunkach uznaje się m.in. prowadzenie przez nauczyciela zajęć: