Dramatyczna sytuacja w szkołach po powodzi. MEN odpowiada: „zielone szkoły” rozwiązaniem

Katarzyna Mazur
Wideo
emisja bez ograniczeń wiekowych
Ministerstwo Edukacji Narodowej uruchomiło program „zielonych szkół” dla uczniów z terenów dotkniętych powodzią. Poszkodowane placówki mogą zgłaszać potrzeby w zakresie organizacji wyjazdów, a samorządy i prywatni przedsiębiorcy oferują noclegi, wyżywienie i wsparcie psychologiczne. Inicjatywa ma pomóc uczniom w powrocie do normalności po przejściu żywiołu.

Spis treści

Zelone szkoły dla uczniów z terenów powodziowych

Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o uruchomieniu programu „zielonych szkół”, mającego na celu wsparcie uczniów z obszarów dotkniętych powodzią. Szkoły poszkodowane przez żywioł mogą zgłaszać chęć organizacji wyjazdów dla swoich uczniów.

Barbara Nowacka podczas sztabu kryzysowego
Barbara obiecuje, że wszyscy, którzy tego potrzebują, będą mogli wyjechać na zieloną szkołę PAP/Maciej Kulczyński

– Jesteśmy przygotowani do organizacji „zielonych szkół” dla wszystkich dzieci, które będą potrzebowały takiej pomocy – podkreślała Barbara Nowacka podczas niedzielnego sztabu powodziowego we Wrocławiu. Informację tę podkreślała także podczas wizyt w przedszkolach i szkołach dotkniętych powodzią w Bardzie oraz Ołdrzychowicach Kłodzkich.

Samorządy oraz instytucje prywatne mogą zgłaszać ośrodki, które przyjmą uczniów z terenów powodziowych, za pośrednictwem strony internetowej.

– Szukamy noclegów, wyżywienia, apelujemy o zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. Wiele samorządów już to oferuje. Pierwsza grupa uczniów z Kłodzka wyjeżdża na wypoczynek do Sopotu. Władze Warszawy do naszego programu dla szkół, które ucierpiały w powodzi, zaoferują 900 miejsc na zorganizowanie „zielonej szkoły”. Nadzór nad pobytem dzieci będzie sprawował kurator oświaty. Dzięki wsparciu Ministerstwa Infrastruktury PKP zapewni bezpłatny przejazd uczniów, a samorządy nocleg i wyżywienie. MEN zaprosiło również do współpracy organizacje harcerskie. Harcerze wzmocnią szkoły swoimi działaniami. Tam, gdzie pojadą uczniowie na „zielone szkoły” – harcerze pomogą – zapowiedziała Nowacka.

Wsparcie instytucji rządowych i samorządowych

Ministerstwo Sportu i Turystyki udostępniło również miejsca dla dzieci w centralnych ośrodkach sportu w całym kraju. Blisko 2 tysiące uczniów do końca roku skorzysta z zajęć sportowych oraz opieki psychologicznej.

– Jesteśmy gotowi na przyjęcie wszystkich dzieci, które będą potrzebowały pomocy – zadeklarowała minister. W terenach objętych stanem klęski żywiołowej znajduje się 3044 szkoły i placówki, w których uczy się około 412 tysięcy uczniów. W piątek zamknięto 431 placówek, a ponad 200 z nich wymaga remontów – wyjaśniła szefowa MEN podczas posiedzenia sztabu kryzysowego.

MEN uruchomiło w Systemie Informacji Oświatowej specjalną zakładkę „Szkoły Szkołom”. Jest to przestrzeń, w której szkoły mogą zgłaszać potrzeby doraźne i długoterminowe. Szkoły z innych rejonów Polski mogą natomiast oferować wsparcie.

– Szkoła nie będzie się martwić, że dzieci nie mają książek – zadeklarowała minister, informując, że MEN uruchomi środki na podręczniki dla szkół, w których biblioteki zostały zniszczone przez wodę.

Wizyty w poszkodowanych placówkach

Barbara Nowacka, wspólnie z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty, odwiedziła tereny dotknięte powodzią, w tym Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bardzie oraz placówki w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Obiekty te zostały poważnie uszkodzone i wymagają gruntownych remontów.

Ministra podziękowała społeczności szkolnej oraz służbom ratowniczym za ich zaangażowanie w akcje ewakuacyjne i pomocowe, szczególnie w zakresie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla uczniów.

– Buduje ta wielka współpraca ludzi. Nie macie wielu rzeczy, ale macie w sobie prawdziwą siłę. Ten kryzys musimy pokonać dla Was, a szczególnie dla dzieci i młodzieży. Rząd Was nie zostawi. Moją rolą jako Ministra Edukacji jest zadbanie o pomoc w odbudowaniu tego, co woda zabrała – mówiła szefowa MEN.

Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!

Źródło: PAP

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji