Spis treści
Zelone szkoły dla uczniów z terenów powodziowych
Ministerstwo Edukacji Narodowej poinformowało o uruchomieniu programu „zielonych szkół”, mającego na celu wsparcie uczniów z obszarów dotkniętych powodzią. Szkoły poszkodowane przez żywioł mogą zgłaszać chęć organizacji wyjazdów dla swoich uczniów.
– Jesteśmy przygotowani do organizacji „zielonych szkół” dla wszystkich dzieci, które będą potrzebowały takiej pomocy – podkreślała Barbara Nowacka podczas niedzielnego sztabu powodziowego we Wrocławiu. Informację tę podkreślała także podczas wizyt w przedszkolach i szkołach dotkniętych powodzią w Bardzie oraz Ołdrzychowicach Kłodzkich.
Samorządy oraz instytucje prywatne mogą zgłaszać ośrodki, które przyjmą uczniów z terenów powodziowych, za pośrednictwem strony internetowej.
– Szukamy noclegów, wyżywienia, apelujemy o zapewnienie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego. Wiele samorządów już to oferuje. Pierwsza grupa uczniów z Kłodzka wyjeżdża na wypoczynek do Sopotu. Władze Warszawy do naszego programu dla szkół, które ucierpiały w powodzi, zaoferują 900 miejsc na zorganizowanie „zielonej szkoły”. Nadzór nad pobytem dzieci będzie sprawował kurator oświaty. Dzięki wsparciu Ministerstwa Infrastruktury PKP zapewni bezpłatny przejazd uczniów, a samorządy nocleg i wyżywienie. MEN zaprosiło również do współpracy organizacje harcerskie. Harcerze wzmocnią szkoły swoimi działaniami. Tam, gdzie pojadą uczniowie na „zielone szkoły” – harcerze pomogą – zapowiedziała Nowacka.
Wsparcie instytucji rządowych i samorządowych
Ministerstwo Sportu i Turystyki udostępniło również miejsca dla dzieci w centralnych ośrodkach sportu w całym kraju. Blisko 2 tysiące uczniów do końca roku skorzysta z zajęć sportowych oraz opieki psychologicznej.
– Jesteśmy gotowi na przyjęcie wszystkich dzieci, które będą potrzebowały pomocy – zadeklarowała minister. W terenach objętych stanem klęski żywiołowej znajduje się 3044 szkoły i placówki, w których uczy się około 412 tysięcy uczniów. W piątek zamknięto 431 placówek, a ponad 200 z nich wymaga remontów – wyjaśniła szefowa MEN podczas posiedzenia sztabu kryzysowego.
MEN uruchomiło w Systemie Informacji Oświatowej specjalną zakładkę „Szkoły Szkołom”. Jest to przestrzeń, w której szkoły mogą zgłaszać potrzeby doraźne i długoterminowe. Szkoły z innych rejonów Polski mogą natomiast oferować wsparcie.
– Szkoła nie będzie się martwić, że dzieci nie mają książek – zadeklarowała minister, informując, że MEN uruchomi środki na podręczniki dla szkół, w których biblioteki zostały zniszczone przez wodę.
Wizyty w poszkodowanych placówkach
Barbara Nowacka, wspólnie z Dolnośląskim Kuratorem Oświaty, odwiedziła tereny dotknięte powodzią, w tym Zespół Szkolno-Przedszkolny w Bardzie oraz placówki w Ołdrzychowicach Kłodzkich. Obiekty te zostały poważnie uszkodzone i wymagają gruntownych remontów.
Ministra podziękowała społeczności szkolnej oraz służbom ratowniczym za ich zaangażowanie w akcje ewakuacyjne i pomocowe, szczególnie w zakresie wsparcia psychologiczno-pedagogicznego dla uczniów.
– Buduje ta wielka współpraca ludzi. Nie macie wielu rzeczy, ale macie w sobie prawdziwą siłę. Ten kryzys musimy pokonać dla Was, a szczególnie dla dzieci i młodzieży. Rząd Was nie zostawi. Moją rolą jako Ministra Edukacji jest zadbanie o pomoc w odbudowaniu tego, co woda zabrała – mówiła szefowa MEN.
Powiedz nam, co o tym myślisz i zostaw komentarz.
Szanujemy każde zdanie i zachęcamy do dyskusji. Pamiętaj tylko, żeby nikogo nie obrażać!
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie.
Obserwuj StrefaEdukacji.pl!
Źródło: PAP
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?