Dziecko musi mieć smartfona? A może by tak lepiej w ramach nauki zarządzania osobistymi finansami - własne konto w banku? Jak to zrobić?

OPRAC.:
Zbigniew Biskupski
Zbigniew Biskupski
Młodzi ludzie chcą płacić samodzielnie za swoje drobne przyjemności - lody, bilety do kina, colę czy kupując online grę lub modne ciuchy. Oczywiście najchętniej bezgotówkowo. Takie potrzeby spotykają się z coraz bogatszą ofertą sektora bankowego.
Młodzi ludzie chcą płacić samodzielnie za swoje drobne przyjemności - lody, bilety do kina, colę czy kupując online grę lub modne ciuchy. Oczywiście najchętniej bezgotówkowo. Takie potrzeby spotykają się z coraz bogatszą ofertą sektora bankowego. Dariusz Bloch / Polska Press
Zapewne wielu rodziców spotkało się z sytuacją, gdy jego pociecha tuż obok szkoły przypomniała sobie o braku gotówki na drugie śniadanie, zgubiła pieniądze na wycieczce szkolnej lub bez kontroli roztrwoniła całe kieszonkowe w kilka dni. Obecnie dzieci wracają do szkoły, dlatego to idealny moment, by pomyśleć o rozwiązaniu tych trudności z wykorzystaniem płatności bezgotówkowych realizowanych np. zegarkiem, telefonem czy kartą wirtualną. Z pomocą przychodzi rozwiązanie proponowane przez banki - konto bankowe dla dziecka, z zachowaniem możliwości kontroli dla rodzica.

Banki oferują już konta dla małych dzieci, choć najszersza oferta jest dostępna dla nastolatków, którzy ukończyli 13 lat. Jak wybrać i założyć takie konto? Na co warto zwrócić uwagę? - radzi Joanna Moskalik, Naczelnik Wydziału Produktów Płatniczych, Depozytowych i Inwestycyjnych Banku Pocztowego.

Młodzi ludzie chcą płacić samodzielnie za swoje drobne przyjemności - lody, bilety do kina, colę czy kupując online grę lub modne ciuchy. Oczywiście najchętniej bezgotówkowo. Takie potrzeby spotykają się z coraz bogatszą ofertą sektora bankowego.

- Coraz więcej instytucji bankowych wychodzi naprzeciw rodzicom XXI w., którzy chcą wychowywać swoje pociechy w duchu ekonomicznej odpowiedzialności, ucząc rozważnego korzystania z bankowości, oszczędzania pieniędzy, wydawania z użyciem płatności bezgotówkowych - mówi Joanna Moskalik, Naczelnik Wydziału Produktów Płatniczych, Depozytowych i Inwestycyjnych Banku Pocztowego.

Konto bankowe dla dziecka od urodzenia czy dla 13-tka?

Są banki, które oferują dziecięce konta bez kategorii wiekowej (od urodzenia), jednak najpopularniejszą i najbardziej dostępną opcją są te dla dzieci od 13. roku życia. Wynika to z polskich regulacji prawnych, gdyż wtedy nastolatek nabywa częściową zdolność do czynności prawnych. Na koncie dla osoby małoletniej stosowany jest limit wydatków, wynikający z tzw. zwykłego zarządu, co daje zabezpieczenie środków należących do małoletniego, a także możliwość kontrolowania jego finansów.

- Zakładając konto dla dziecka, rodzice zyskują kontrolę nad wydatkami nastolatka, a dziecko wygodny dostęp do pieniędzy w każdej sytuacji. Większość funkcjonalności produktów płatniczych jest dostępna dla nastolatków - mówi Joanna Moskalik.

Jak założyć konto i na co zwrócić uwagę przy podpisywaniu umowy z bankiem

Dla przykładu w Banku Pocztowym można skorzystać ze szczególnie popularnych wśród młodzieży płatności mobilnych realizowanych telefonem, zegarkiem lub opaską. Prowadzenie konta z tradycyjną kartą jest bezpłatne, jak również podstawowe funkcjonalności rachunku, np.: BLIK, wypłaty ze wszystkich bankomatów sieci Planet Cash i PKO BP, przelewy krajowe w bankowości internetowej lub mobilnej.

- Co ważne, nie ma ryzyka, aby nastolatek nadwyrężył rodzinny budżet, np.: małoletni nie może uzyskać pożyczki, ustanowić limitu kredytowego lub aplikować o kartę kredytową – dodaje Joanna Moskalik.

Dla przykładu w Banku Pocztowym konto dla 13-tka można otworzyć poprzez wniosek online lub w placówce banku czy Poczty Polskiej. Zostanie ono uruchomione jako rachunek z przedstawicielem ustawowym, dlatego warunkiem niezbędnym jest podpisanie umowy przez rodzica/opiekuna prawnego. Aby dokonać wszelkich formalności, osoba małoletnia musi posiadać dokument tożsamości np. dowód osobisty lub legitymację szkolną.

Podobne zasady obowiązują w innych bankach. Niektóre z nich mają długą historię wdrażania najmłodszych Polaków do bankowości i finansów - takim jest np. PKO Bp, który od samego początku wprowadzania nowych technologii na początku lat 90. ubiegłego wieku, udostępniając pierwsze karty płatnicze do bankomatów, umożliwiał rodzicom składanie wniosków o dodatkowe karty nawet dla dzieci z minimalnym limitem tygodniowych wypłat gotówki z bankomatu w wysokości 10 zł!

Z kolei Credit Agricole oferuje konto dla młodzieży w wieku 13-18 lat, które jest bezpłatne, podobnie jak związana z nim karta wielowalutowa. Bank w ramach edukacji ekologicznej wydaje karty z ekotworzywa.

W ING Banku Śląskim bezpłatne konto (Konto Mobi) z kartą Visa umożliwiającą też płatności zbliżeniowe zakładane jest młodym klientom w wieku 13-17 lat, a młodsze dzieci mogą korzystać z karty przedpłaconej wydawanej do konta rodziców.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiał oryginalny: Dziecko musi mieć smartfona? A może by tak lepiej w ramach nauki zarządzania osobistymi finansami - własne konto w banku? Jak to zrobić? - Strefa Biznesu

Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji