Spis treści
Obowiązek szkolny w Polsce. Do ilu lat dziecko musi się uczyć?
W Polsce obowiązek szkolny obejmuje uczniów od 7 do 18 roku życia.
- Obowiązek szkolny dziecka rozpoczyna się z początkiem roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym dziecko kończy 7 lat, oraz trwa do ukończenia szkoły podstawowej, nie dłużej jednak niż do ukończenia 18. roku życia – Art. 35. 2. Prawo Oświatowe.
Ile dni można nie chodzić do szkoły?
Artykuł 40. Prawa Oświatowego mówi o obowiązku rodziców do zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia szkolne. Dyrektorzy szkół prowadzą ewidencję spełniania obowiązku szkolnego oraz obowiązku nauki przez dzieci. Do zaniechania obowiązku dochodzi, gdy dziecko opuści 50 proc. dni szkolnych w miesiącu i są to nieobecności nieusprawiedliwione.
Dziecko notorycznie wagaruje? Karę poniosą opiekunowie
Okazuje się, że niedopilnowanie dziecka w tym kontekście może skutkować egzekucją tego obowiązku w trybie administracyjnym. Co do zasady, w pierwszej kolejności szkoła kontaktuje się z rodzicami telefonicznie, mailowo czy listownie. W przypadku braku reakcji ze strony rodziców i współpracy, a także powrotu dziecka do regularnego uczęszczania na zajęcia, dyrektor ma obowiązek powiadomić właściwy organ samorządowy, najczęściej gminę o zaistniałej sytuacji.