Dzień Dziecka w Sejmie? To już XXIX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży. Tematem 80. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

Barbara Wesoła
Sesja SDiM 2023 odbędzie się tradycyjnie 1 czerwca. Dla tych, którzy przeszli rekrutację, oznacza to Dzień Dziecka w Sejmie.
Sesja SDiM 2023 odbędzie się tradycyjnie 1 czerwca. Dla tych, którzy przeszli rekrutację, oznacza to Dzień Dziecka w Sejmie. Michał Dyjuk/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
1 czerwca 2023 w Międzynarodowym Dniu Dziecka uczniowie będą obradować podczas XXIX sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Temat tegorocznej sesji związany jest z 80. rocznicą wybuchu powstania w getcie warszawskim, dotyczy walki zbrojnej żydowskich organizacji bojowych. Kto może wziąć udział w sesji SDiM? Ile trwa i jak przebiega sesja? O czym dzieci i młodzież będą dyskutować? Wyjaśniamy zasady Sejmu Dzieci i Młodzieży, przypominamy historię tej inicjatywy oraz opowiadamy o tematyce.

Spis treści

Czym jest Sejm Dzieci i Młodzieży?

Sejm Dzieci i Młodzieży jest projektem edukacyjnym, realizowanym przez Kancelarię Sejmu we współpracy z innymi instytucjami. Jego celem jest kształtowanie poczucia odpowiedzialności obywatelskiej przez zaktywizowanie młodzieży na rzecz własnej społeczności lokalnej, a także upowszechnianie wiedzy o działaniu polskiego parlamentu i demokracji.

Tradycyjnie odbywa się 1 czerwca, kiedy obchodzony jest Dzień Dziecka. Co ciekawe, była to pierwsza w Europie tego typu inicjatywa.

Początki Sejmy Dzieci i Młodzieży i poruszane tematy

Pierwsza sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży odbyła się w 1994 r. z inicjatywy prezes Polskiej Akcji Humanitarnej Janiny Ochojskiej i wicedyrektor ówczesnego Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu Urszuli Pańko. Jej temat brzmiał „Wojna - zagrożeniem szczęśliwego dzieciństwa”. Była to odpowiedź na trwające wówczas działania wojenne w byłej Jugosławii, które przerodziły się w najbardziej krwawy konflikt w Europie od zakończenia II wojny światowej.

W następnych sesjach Sejmu Dzieci i Młodzieży poruszano kwestie m.in.

  • ekologii,
  • ekorozwoju,
  • globalizacji,
  • szkoły,
  • samorządu uczniowskiego,
  • pracy dzieci.

Tematami sesji były też:

  • miejsca pamięci jako materialne świadectwo wydarzeń szczególnych dla lokalnej i narodowej tożsamości,
  • przestrzeń publiczna jako miejsce wolne od symboli propagujących systemy totalitarne,
  • posłowie Sejmu II RP,
  • osoba i dzieło kardynała Stefana Wyszyńskiego,
  • ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych.

Od początku działalności dziecięcego Sejmu sesja nie odbyła się tylko trzy razy: w 1999 r., w 2020 r. i 2021 r. (choć przeprowadzono rekrutację). W 2018 r. sesja została przesunięta z czerwca na wrzesień.

Organizatorem Sejmu Dzieci i Młodzieży od 1994 roku jest Kancelaria Sejmu. Do grona współorganizatorów należą obecnie:

  • Ministerstwo Edukacji i Nauki,
  • Instytut Pamięci Narodowej – Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu,
  • Ośrodek Rozwoju Edukacji.

Kto może uczestniczyć w sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży 2023?

Uczestnicy Sejmu Dzieci i Młodzieży wyłaniani są w drodze konkursu na podstawie zrealizowanego zadania rekrutacyjnego. 460 autorów najlepszych prac bierze udział 1 czerwca w posiedzeniu Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zasady rekrutacyjne są opracowywane w dedykowanym dla danego roku „Przewodniku uczestnika sesji SDiM”.

Uczestnikami projektu są dwuosobowe zespoły uczniowskie. W ich skład wchodzą uczniowie jednej szkoły lub zespołu szkół, którzy w dniu rozpoczęcia rekrutacji (w tym roku był to 28 lutego) mają ukończone 13 lat i jednocześnie w dniu posiedzenia Sejmu Dzieci i Młodzieży (1 czerwca 2023 r.) nie będą mieli ukończonych 18 lat.

Nie jest wymagana opieka nauczyciela nad zespołem, ale niezbędna jest zgoda rodziców lub opiekunów prawnych. Co ważne, w sesji SDiM można wziąć udział tylko raz.

Jak wyglądają obrady Sejmu Dzieci i Młodzieży?

Obrady SDiM poprzedza posiedzenie komisji, podczas którego autorzy najwyżej ocenionych prac przygotowują projekt uchwały. Jest on poddawany dyskusji i głosowaniu na posiedzeniu plenarnym SDiM w sali posiedzeń Sejmu, które kończy się przekazaniem uchwały SDiM na ręce członka prezydium Sejmu.

Uchwała SDiM jest apelem młodzieży do dorosłych (polityków, władz lokalnych, szkół, organizacji) o podjęcie działań związanych z tematem sesji Sejmu Dzieci i Młodzieży. Organizatorzy przedsięwzięcia podkreślają, że zarówno posiedzenie SDiM, jak i sama uchwała, nie mają charakteru normatywnego ani politycznego.

Zobacz, jak wyglądała XXVIII sesja SDiM, która odbyła się po dwóch latach przerwy w 2022 roku:

Rekrutacja do Sejmu Dzieci i Młodzieży. Zasady, terminy, tematy

Zadanie rekrutacyjne dla kandydatów na dziecięcych posłów w roku 2023 polegało na zrealizowaniu projektu w jednej z następujących form:

  • film nie dłuższy niż 5 minut,
  • słuchowisko/audycja do 5 minut,
  • strona internetowa,
  • album,
  • trasa wycieczki/gra terenowa.

Temat pracy brzmiał tak, jak tytuł tegorocznej sesji: „Zginąć, ale z honorem. Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność, na przykładzie powstania w getcie warszawskim”.

Rekrutacja została już zakończona. Zazwyczaj rozpoczyna się na przełomie lutego i marca. Informacje o terminach i zasadach dotyczących kolejnej sesji znajdują się na stronie Sejmu Dzieci i Młodzieży.

W 2022 roku, po dwuletniej przerwie, rekrutacja do Sejmu Dzieci i Młodzieży polegała na przygotowaniu projektu na następujący temat: „Jakie ideały żołnierzy Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych przetrwały i odniosły zwycięstwo? Które z tych wartości są dla Ciebie ważne? Przedstaw na przykładzie wybranego bohatera lub bohaterki”.

Źródło:

Polska Agencja Prasowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Monika
Gówniarze nie chcą historii, nakręceni przez róbta co chceta!
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji