Spis treści
Kiedy jest Dzień Nauczyciela 2024?
Dzień Nauczyciela, a właściwie Święto Edukacji Narodowej, obchodzimy 14 października. W tym roku przypada ono w poniedziałek. Zazwyczaj w pierwszej połowie października odbywają się występy uczniów i uroczystości upamiętniające utworzenie Komisji Edukacji Narodowej. To święto wszystkich pracowników oświaty, ale także uczniów.
Czy Dzień Nauczyciela jest wolny od szkoły?
Wiele osób zastanawia się, czy Dzień Nauczyciela jest wolny od szkoły. Zgodnie z Kartą Nauczyciela nie odbywają się wówczas zajęcia lekcyjne:
„W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych (Karta Nauczyciela, art.74)”.
Oznacza to, że tego dnia nie odbywają się lekcje, a więc zajęcia dydaktyczne, ale szkoła wciąż musi spełniać swoją funkcję opiekuńczą. W związku z tym nie jest to wolny dzień dla nauczycieli.
Dzień Nauczyciela a zapewnienie opieki uczniom w szkole
Zasadniczo w Dniu Nauczyciela nie są prowadzone zajęcia lekcyjne. Wolne dla uczniów to jednak bardzo często problem dla pracujących rodziców. Okazuje się, że placówka ma obowiązek zapewnienia opieki uczniom w szkole.
– Należy przyjąć, że 14 października nie jest świętem ustawowo wolnym od pracy w szkołach, ale jedynie nie prowadzi się w tym dniu zajęć lekcyjnych; nie jest więc dniem wolnym od zajęć innego rodzaju, np. w placówkach o pracy ciągłej. W praktyce w tym dniu w szkołach organizuje się okolicznościowe akademie, spotkania itd., jednak z tytułu udziału w tych uroczystościach, sprawowania opieki nad uczniami bądź pełnienia dyżurów nauczycielowi nie przysługuje dodatkowe wynagrodzenie lub inny dzień wolny od pracy – można przeczytać w komentarzu do Karty Nauczyciela.
O przebiegu Święta Edukacji Narodowej decyduje dyrektor szkoły. Zazwyczaj jednak w placówkach odbywają się apele, przedstawienia i szkolne uroczystości. Uczniowie dziękują swoim pedagogom za czas i wysiłek wkładany w ich pracę, wręczane są prezenty, najczęściej kwiaty czy bombonierki. Poza tym składa się także życzenia z okazji Dnia Nauczyciela.
Historia Święta Edukacji Narodowej
Dzień Edukacji Narodowej upamiętnia rocznicę wydarzenia, jakim jest ustanowienie Komisji Edukacji Narodowej (14 października 1773). Początkowo jednak (w 1957 roku) za datę święta wszystkich nauczycieli uznano 20 listopada. Dopiero ustawa z dnia 27 kwietnia 1972 roku, zwana Kartą praw i obowiązków nauczyciela, wprowadziła Dzień Nauczyciela, który obchodzony jest 14 października. W 1982 roku, gdy Kartę praw i obowiązków nauczyciela zastąpiła Karta Nauczyciela, zmieniono nazwę na Dzień Edukacji Narodowej, który jest świętem wszystkich pracowników oświaty.
Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Edukacji codziennie. ObserwujStrefaEdukacji.pl!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?