Dziewczynki nie mogą grać w piłkę nożną i jeździć na deskorolce? Wyniki badań, które dają do myślenia. Pomysły na swobodną zabawę dla dzieci

OPRAC.:
Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Badanie dotyczące stereotypów płci wśród dzieci. Aż 90 proc. polskich dziewczynek w wieku 6-14 lat zgadza się z twierdzeniem, że „to ok, jeśli dziewczynki chcą grać w piłkę nożną, a chłopcy tańczyć w balecie”.
Badanie dotyczące stereotypów płci wśród dzieci. Aż 90 proc. polskich dziewczynek w wieku 6-14 lat zgadza się z twierdzeniem, że „to ok, jeśli dziewczynki chcą grać w piłkę nożną, a chłopcy tańczyć w balecie”. reshot/ Anna Yanish
Stereotypy na temat płci mają decydujący wpływ na rozwój kobiet i ich życiową satysfakcję. Właśnie dlatego tak ważne jest zadbanie o to, by dziewczynki już od najmłodszych lat czuły się wolne w wyborze swoich aktywności i zabaw. Płeć nie powinna determinować ani wyglądu, ani tego, czym chcemy się zajmować. Czy dziewczynki uważają, że pewne aktywności przeznaczone są jedynie dla chłopców? I czy rodzice zachęcają je do zabaw przypisywanych kulturowo płci żeńskiej? Sprawdźcie wyniki badań i dowiedzcie się, jak wspierać dzieci w rozwoju, który będzie wolny stereotypów.

Zabawa dziewczynek a stereotypy. Wyniki badań

Współcześnie wychowywane dziewczynki są bardziej gotowe i otwarte na różnorodny świat. Tak wynika z badań przeprowadzonych przez Grupę LEGO i Instytut Geeny Davis*. Aż 90 proc. polskich dziewczynek w wieku 6-14 lat zgadza się z twierdzeniem, że „to ok, jeśli dziewczynki chcą grać w piłkę nożną, a chłopcy – tańczyć w balecie”. Jednocześnie dziewczynki (60 proc.) w mniejszym stopniu niż chłopcy (75 proc.) zgadzają się z twierdzeniem, że niektóre aktywności są przypisane konkretnej płci.

Niekiedy, jednak to my, dorośli, narzucamy dorastającym dziewczynkom stereotypowe zabawy czy sposób bycia. Z badań wynika, że:

  • cztery razy częściej zachęca się dziewczynki do śpiewania niż chłopców,
  • trzy razy częściej zachęca się chłopców do nauki programowania niż dziewczynki,
  • trzy razy częściej zachęca się dziewczynki do gotowania i pieczenia niż chłopców,
  • trzy razy częściej zachęca się chłopców do grania w gry na telefonie i zabawy klockami LEGO niż dziewczynki.

Pomimo tego, że dziewczynki same nie postrzegają innych osób w kategoriach płci, z badań wynika, że aż 43 proc. z nich obawia się tego, że zostaną wyśmiane z powodu używania typowo „męskich” zabawek.

Poza tym rodzice dziesięć razy częściej przypisują role wynalazców i inżynierów mężczyznom niż kobietom (91 proc. vs. 9 proc.). Analogicznie jest z rolami sportowców, tylko, że stosunek ten wynosi 87 proc. (mężczyźni) do 13 proc. (kobiety).

Można więc śmiało powiedzieć, że wciąż warto zachęcać dorosłych do tego, by stwarzali dzieciom warunki do swobodnego wyrażania siebie, dawali najmłodszym wolność w działaniu i pokazywali im różnorodne zabawy.

Co zrobić, by dziecko czuło się wolne w zabawie? Zachęcajmy dzieci do różnych aktywności

W kontekście przytoczonych wyników badań bardzo ważne jest to, by zachęcać dzieci do różnorodnych aktywności, a przede wszystkim dawać przyzwolenie na zabawę, która faktycznie sprawia im radość, niezależnie od ich płci.

W jaki sposób zadbać o to, by dziewczynki nie czuły obaw związanych z wykonywaniem aktywności stereotypowo przypisywanych mężczyznom? I jak pokazać chłopcom, że mogą w przyszłości zostać pielęgniarzami, nauczycielami czy opiekunami dzieci, jeśli tylko mają na to ochotę? Sprawdźcie sposoby na zabawy wolne od stereotypów opracowane przez Grupę LEGO.

*Badanie ukończyło łącznie 6 844 respondentów. Sprawdzono, czy rodzice definiują kreatywność w różny sposób w odniesieniu do swoich synów i córek. Rodzice dzieci w wieku od 6 do 14 lat wypełniali pierwszą część ankiety, a następnie wyrażali zgodę na wypełnienie drugiej części przez ich syna lub córkę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dni Lawinowo-Skiturowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji