Powołana zostaje Rada ds. Edukacji Uchodźców. „Problemy będą się pojawiały”
Przemysław Czarnek podkreślił, że jest 11 tys. nauczycieli znających język rosyjski i ukraiński, którzy zadeklarowali pomoc w zaistniałej sytuacji.
– Jest też coraz więcej wolontariuszy, którzy chcą się udzielać w oddziałach przygotowawczych. Mamy kilkanaście tysięcy rejestracji w toku – zaznaczył minister edukacji.
Poinformował również, że powołana zostaje Rada ds. Edukacji Uchodźców.
– W jej skład wchodzi ponad dwudziestu specjalistów, głównie byłych ministrów i wiceministrów edukacji. Ta rada będzie spotykała się co tydzień, po to, żeby analizować sytuację. […] Chcemy rozwiązywać problemy, które na pewno będą się pojawiały w najbliższej przyszłości, w związku z kolejnymi uchodźcami, którzy będą trafiać do polskich szkół – mówił Przemysław Czarnek.
17 marca 2022 roku o godz. 9.00 odbędzie się pierwsze spotkanie Rady do spraw Edukacji Uchodźców. Przemysław Czarnek zaznaczył, że do rady powołał osoby zaufane, z którymi będzie mu się dobrze współpracowało.
Ukraińscy uczniowie w polskich szkołach. „Uelastyczniamy system, który już funkcjonuje”
Zorganizowanie systemu oświaty w taki sposób, by uczniowie z Ukrainy mogli w swobodny sposób zdobywać wiedzę i kształcić się na terenie Polski jest dziś sporym wyzwaniem. Przedstawiciele resortu edukacji podczas konferencji, która odbyła się 10 marca 2022 roku przedstawili rozwiązania, które mają być wdrażane w polskich szkołach.
Wiceminister edukacji zaznaczał, że dla uczniów z Ukrainy, którzy nie znają języka polskiego, utworzone zostaną specjalne oddziały przygotowawcze. Właśnie w nich dzieci i młodzież będą uczyć się języka, korzystając z pomocy polonistów, ale także pomocy nauczyciela.
– My uelastyczniamy system, który już funkcjonuje […] – tłumaczył Dariusz Piontkowski. – Po konsultacjach z samorządami zaczniemy wdrażać rozwiązania zawarte w specustawie, które umożliwiają realizowanie obowiązku szkolnego w innych lokalizacjach. […] W oddziałach przygotowawczych zwiększamy możliwość liczebności z 15 do 25 uczniów.
💬 Najlepszym sposobem edukacji dla ukraińskich dzieci, które nie mówią w języku polskim, jest tworzenie oddziałów przygotowawczych. Zapewni to ogromną korzyść dla ukraińskich dzieci, którym należy ograniczać stres - mówił minister @CzarnekP. pic.twitter.com/Eo3NyuiPdn
— Ministerstwo Edukacji i Nauki (@MEIN_GOV_PL) March 9, 2022
Przedstawiciele resortu edukacji zaznaczali, że konieczne jest, by uczniowie z Ukrainy, którzy nie znają języka polskiego, początkowo uczyli się w oddziałach przygotowawczych, ale także pozostawali w kontakcie z uczniami polskimi na przykład na przedmiotach, które nie wymagają znajomości języka (lekcje z wychowania fizycznego czy języka obcego nowożytnego).
Zakaz smartfonów w szkołach? 67% Polaków mówi "tak"!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?