Spis treści
Sejm Dzieci i Młodzieży – młodzi obywatele na drodze do demokracji
W poniedziałek odbędzie się XXX sesja Sejmu Dzieci i Młodzieży (SDiM). Tegoroczna edycja wyróżnia się nową formułą, w ramach której uczestników wylosowano z klas 6-8 szkół podstawowych w całej Polsce.
– Dzięki temu do Sejmu przyjadą dzieci zarówno z dużych miast, jak i z mniejszych miejscowości, a także z terenów dotkniętych powodzią – powiedział Jacek Cichocki, szef Kancelarii Sejmu.
Tegoroczna zmiana formuły miała na celu oddanie głosu młodszym obywatelom, którzy często nie mają możliwości wypowiedzenia się na szerszym forum. Jak podkreślił marszałek Sejmu Szymon Hołownia, nowy model ma za zadanie zwiększyć reprezentatywność uczestników.
– Najważniejszą zmianą jest to, że Sejm Dzieci i Młodzieży jest otwarty na całą Polskę – zaznaczył. W wyniku losowania wylosowano kilkaset dzieci z klas 6-8, które mają reprezentować swoich rówieśników w Sejmie.
Projekt ten ma również mocno edukacyjny charakter.
– Pierwsze rozmowy i debaty między rówieśnikami odbywały się już w szkołach, tak więc dzieci przyjadą do Warszawy z wyrobioną już myślą na tematy, o których będą dyskutować – dodał Jacek Cichocki.
Młodzi na sejmowych ławach – edukacja i debaty
Koordynatorka SDiM, Daria Smolarek, wyjaśniła, że celem zmiany formuły było danie szansy młodym ludziom, którzy na co dzień nie mają możliwości zaprezentowania swoich poglądów większej grupie.
– A więc niekoniecznie tym, którzy są już aktywni obywatelsko, a czasami nawet politycznie, tylko tym, którzy choć wiedzą, że są wybory i jest Sejm, to do końca nie wiedzą, jaka jest w tym wszystkim ich rola – powiedziała.
Do udziału w SDiM wylosowano 153 szkoły z całej Polski, z których wytypowano po jednym uczniu z klas 6-8. Każda szkoła miała swojego reprezentanta, który będzie reprezentował lokalną społeczność podczas obrad. Przygotowując sesję, pracownicy Kancelarii Sejmu odwiedzili 16 szkół z każdego województwa, przeprowadzając warsztaty, webinary i ankiety. Jednym z zadań uczniów było odpowiedzenie na pytanie: „Co jest dla mnie najważniejsze?”. Wśród odpowiedzi dominowały tematy związane z rodziną, zdrowiem i bezpieczeństwem.
– Byliśmy pod wrażeniem, jak poważnie uczniowie potraktowali to zadanie. Nie otrzymaliśmy żadnych odpowiedzi z brzydkimi słowami ani obraźliwymi sformułowaniami – przyznała Smolarek.
W ubiegłym tygodniu odbyły się warsztaty z udziałem 460 wylosowanych uczestników, podczas których dyskutowano nad wybranymi zagadnieniami. Najważniejsze wnioski z tych debat zostaną przedstawione na sali plenarnej. Poniedziałkowe obrady otworzy marszałek Sejmu Szymon Hołownia, a w wydarzeniu wezmą udział m.in. Rzecznik Praw Dziecka Monika Horna-Cieślak oraz ministra edukacji Barbara Nowacka.
Historia i znaczenie Sejmu Dzieci i Młodzieży
Sejm Dzieci i Młodzieży to projekt, który od lat służy edukacji młodego pokolenia w zakresie funkcjonowania parlamentaryzmu i demokracji. Pierwsza sesja SDiM odbyła się w 1994 roku z inicjatywy Janiny Ochojskiej, prezes Polskiej Akcji Humanitarnej, oraz Urszuli Pańko, ówczesnej wicedyrektor Biura Informacyjnego Kancelarii Sejmu. Tematem przewodnim tej sesji była „Wojna – zagrożeniem szczęśliwego dzieciństwa”, co stanowiło odpowiedź na konflikt w byłej Jugosławii.
Kolejne edycje SDiM poruszały ważne społeczne i globalne zagadnienia, takie jak ekologia, samorząd uczniowski, praca dzieci czy globalizacja. W 2010 roku wprowadzono system wyłaniania uczestników na drodze konkursu, a od 2017 roku wprowadzono dodatkowo kryterium wiekowe. Warto zauważyć, że sesji SDiM nie przeprowadzono tylko trzy razy – w 2020 i 2021 roku z powodu pandemii COVID-19 oraz w 1999 roku z powodów organizacyjnych.
Polska była pierwszym krajem w Europie, który zainicjował tego typu przedsięwzięcie edukacyjne, a dziś podobne parlamenty dzieci i młodzieży działają m.in. w Portugalii, Francji, Wielkiej Brytanii, Finlandii oraz Czechach.
W tegorocznej edycji SDiM młodzież będzie miała możliwość wyboru tematu obrad. Wypracowane podczas sesji zagadnienia zostaną przedstawione na Kongresie Młodych, który odbędzie się w listopadzie z inicjatywy Biura Rzecznika Praw Dziecka. Organizatorzy podkreślają, że głównym celem projektu jest zwiększenie dostępności oraz wyrównanie szans dla młodych ludzi zainteresowanych udziałem w procesach demokratycznych i parlamentarnych.
Sejm Dzieci i Młodzieży w liczbach:
- 153 szkoły – wylosowane do udziału w tegorocznej edycji.
- 460 uczniów – uczestników warsztatów przygotowujących do sesji.
- 16 szkół – odwiedzonych w ramach przygotowań przez Kancelarię Sejmu.
- Ponad 25 lat – historii Sejmu Dzieci i Młodzieży.
- 3 edycje odwołane – z powodu pandemii i kwestii organizacyjnych.
Sejm Dzieci i Młodzieży to wyjątkowy projekt, który od lat kształtuje świadomość obywatelską młodych ludzi, dając im możliwość wyrażenia swoich poglądów i udziału w realnych debatach na ważne społeczne tematy. Organizatorzy podkreślają, że celem SDiM jest również nauka odpowiedzialności oraz świadomego udziału w procesach demokratycznych.
Źródło: PAP
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?