Edukacja dla cudzoziemców w Polsce. Jak zapisać dziecko do szkoły? Wsparcie dla zagranicznych uczniów

Magdalena Konczal
Magdalena Konczal
Edukacja dla cudzoziemców w Polsce. Jak zapisać dziecko do szkoły? Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny zagraniczne?
Edukacja dla cudzoziemców w Polsce. Jak zapisać dziecko do szkoły? Na jakie wsparcie mogą liczyć rodziny zagraniczne? 123 RF/ zdjęcie seryjne
Edukacja dla cudzoziemców w Polsce to bardzo ważny temat, zwłaszcza teraz, w obliczu konfliktu Rosja-Ukraina. Jak zapisać zagraniczne dziecko do szkoły? O czym należy pamiętać? W jaki sposób odpowiednio zadbać o wsparcie dziecka, które uczy się poza granicami swojego państwa? Zebraliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat edukacji cudzoziemców w polskich placówkach.

Cudzoziemcy w polskich szkołach. Ogólne informacje

Edukacja w Polsce jest obowiązkowa dla wszystkich dzieci w wieku od 7 do 18 lat. Uczniowie spoza granic naszego państwa są przyjmowani do polskich szkół na podstawie zagranicznych dokumentów potwierdzających uczęszczanie do szkoły za granicą. Wyjątkiem są publiczne szkoły branżowe II stopnia i publiczne szkoły policealne. Tam warunkiem przyjęcia jest posiadanie potwierdzonego wykształcenia zawodowego. Zagraniczne świadectwo może być uznane z mocy prawa lub za decyzją kuratora oświaty.

Czy nauka dla cudzoziemców jest płatna?

Uczniowie będący cudzoziemcami korzystają z nauki na takich samych zasadach jak polscy uczniowie. Nauka jest więc dla nich darmowa. Oczywiście rodzice muszą liczyć się ze standardowymi wydatkami szkolnymi, takimi jak: zeszyty, podręczniki czy pomoce szkolne. Na finansowanie zadań, związanych z wdrażaniem uczniów zagranicznych do polskich szkół przeznaczono część subwencji oświatowej.

Rodzice, pochodzący z zagranicznych rodzin, mogą (tak samo jak polscy rodzice) starać się o dofinansowanie i zwolnienie z części opłat. Poza ogólną pomocą, dobrze jest także zapoznać się z programami pomocy dla migrantów organizowanymi przez organizacje pozarządowe.

Jak zapisać zagraniczne dziecko do szkoły?

Chcąc zapisać dziecko do placówki oświatowej, rodzic musi złożyć wniosek do dyrektora szkoły, w której obecnie zamieszkuje dziecko. Ustalenie poziomu edukacyjnego i klasy, do której będzie uczęszczało dziecko odbywa się na podstawie dokumentów z zagranicznej szkoły lub oświadczenia rodziców. Jeśli jest taka potrzeba, rodzice mogą zwrócić się z prośba do szkoły, by dziecko uczęszczało do niższej klasy, np. w momencie gdy jest ono młodsze, niż inni uczniowie chodzący do tej klasy. Rodzice nie muszą tłumaczyć dokumentów z poprzedniej szkoły na język polski.

Wsparcie dla zagranicznych uczniów w Polsce

Zagraniczni uczniowie, którzy rozpoczęli naukę w Polsce mogą liczyć na wsparcie ze strony szkół. Chcąc ułatwić im adaptację, placówki organizują szereg zajęć i pomocy m.in.:

  • Dodatkowe i bezpłatne zajęcia z języka polskiego,
  • Dodatkowe zajęcia wyrównawcze z danego przedmiotu (prze okres 12 miesięcy),
  • Obecność i wspomaganie przez pomoc nauczyciela, a więc osobę, która włada językiem ojczystym danego ucznia,
  • Możliwość organizowania zajęć z nauki języka i kultury kraju pochodzenia danego dziecka,
  • Nauka w oddziałach przygotowawczych, gdzie proces edukacyjny jest dostosowany do potrzeb i możliwości uczniów zagranicznych.

Ułatwienia dla cudzoziemców w szkołach

Egzamin ósmoklasisty i egzamin maturalny może być przeprowadzany w sposób dostosowany do umiejętności językowych zagranicznego ucznia. Jeśli znajomość języka polskiego utrudnia zrozumienie czytanego tekstu dziecko może przystąpić do egzaminu w zmienionej formule. Otrzymuje wówczas inny arkusz, niż pozostali uczniowie. Dostosowanie warunków przeprowadzania egzaminów polega m.in. na tym, że młodzi ludzie mogą korzystać z innych środków dydaktycznych (np. słownika dwujęzycznego) i mają wydłużony czas przewidziany na napisanie egzaminu.

Pomoc dla uczniów z Ukrainy. Na jakie wsparcie mogą liczyć dzieci?

Obecnie w polskich szkołach uczy się ponad 60 tys. ukraińskich uczniów. W związku z wojną w Ukrainie ta liczba będzie stale rosnąć. Ministerstwo Edukacji i Nauki przygotowało szereg działań, które mają ułatwić dzieciom uchodźczym odnalezienie się w polskim systemie edukacji.

– Mamy świadomość, że uchodźcy dzisiaj to matki z dzieci. Na 380 tys. osób, które przekroczyły granicę polsko-ukraińską, połowa to dzieci w wieku szkolnym – zaznaczał minister Przemysław Czarnek.

Wszystkie informacje na temat tego, w jaki sposób zapisać dziecko z Ukrainy do szkoły oraz na jakie wsparcie mogą liczyć uczniowie znajduje się na stronie rządowej. W poniższym tekście zawarliśmy zbiór najważniejszych informacji na temat wsparcia, jakie ukraińskie dzieci mogą otrzymać w polskich szkołach.

Źródło: gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dyskusja o wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Problem pielęgniarek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na strefaedukacji.pl Strefa Edukacji